באילו מצבים לא יינתן הפטר על חובות

צו הפטר חובות ניתן לחייבים שנמצאים בהליכי הוצאה לפועל וחדלות פירעון במטרה לעזור להם להשתקם כלכלית. עם זאת לא תמיד ניתן לקבל צו זה. כל הפרטים – בכתבה שלפניכם.

 

חדלות פירעון

לעיתים אנשים מגיעים לסיטואציה קשה כלכלית ולא מצליחים לעמוד בתשלום חובותיהם. מצב זה מכונה חדלות פירעון, ובו לנושים יש זכות לדרוש מהחייב את מה שמגיע להם. בשביל לקבל את החוב הנושים יכולים לנקוט במגוון של הליכים משפטיים כמו עיקול על מנת להגדיל את הסיכוי שהחוב יוחזר אליהם.

 

מהו צו הפטר חובות?

צו הפטר חובות ניתן על ידי רשם הוצאה לפועל ובכוחו לאפשר לחייב להיפרע מהחובות שיש לו. הצו ניתן לאנשים בעלי חובות שנמצאים בפשיטת רגל וחדלות פירעון ולמעשה נותן להם אפשרות למחוק חובות שלא נפרעו בהליך. בצורה כזו החייבים זוכים להגנה מפני הדרישות של הנושים שלהם להחזר החובות וכך למעשה פותחים דף חדש מהבחינה הכלכלית.

 

מתי לא ניתן לקבל צו הפטר חובות?

חשוב לדעת שלא כל חוב ניתן למחוק על ידי הפטר חובות. ישנם 3 סוגים של חובות שלא ניתן לקבל עליהם הפטר:

 

  1. חוב מזונות

הסיבה לכך שלא ניתן לפטור מחוב מזונות היא אינטואיטיבית למדי. איננו רוצים להביא למצב בו האם צריכה לכלכל בכוחות עצמה את ילדיה ולא לקבל את המזונות המגיעים לה מהאב.  אמנם, החוק מותיר לבית המשפט שיקול דעת בעניין הזה ולפעמים מאפשר לפטור גם מחוב מזונות, אך זה יקרה בדרך כלל במצבי קיצון, לדוגמא אם האב נמצא במצב בריאותי קשה ומחוסר עבודה.

 

  1. קנסות שלא שולמו

קנסות שאדם נדרש לשלם בעקבות הליך פלילי או קנס אחר שאמור להגיע למדינה, לא יקבלו הפטר. כך נכון גם לגבי תשלום של דוחות חניה – צו הפטר לא יבטל אותם.

 

  1. חובות שנצברו עקב מעשי מרמה

האינטרס הציבורי בנתינת צו הפטר חובות הוא לסייע לאנשים שנקלעו לתסבוכת כלכלית בתום לב, וברצוננו לסייע להם להשתקם ולחזור לשוק העבודה. חובות שהצטברו לחייב כתוצאה ממעשי מרמה שהחייב ביצע או לקח בהם חלק לא ימחקו.

 

בנוסף ל – 3 המקרים הללו, ישנן סיבות נוספות לכך שלא תמיד יינתן צו ההפטר. למעשה, כל בקשה לקבלת הפטר חובות תידון בלשכת ההוצאה לפועל. לאחר הגשת הבקשה הנושים מקבלים הודעה לגביה ויש להם את האפשרות להתנגד לבקשה להפטר ולנמק מדוע הם מתנגדים לה.

רשם ההוצאה לפועל ידון בכל מקרה לפי נסיבותיו הקונקרטיות, ויקבע האם יש מקום לתת צו הפטר חובות. בהחלטה זו יש לקחת בחשבון את היכולות הכלכליות הן של החייב והן של הנושים ולכן ייתכנו גורמים נוספים לסירוב לתת צו הפטר כמו גובה החוב, המצב הכלכלי של הנושה, עברו הכלכלי של החייב ועוד. אתם צריכים עזרה חשוב שתדעו לפנות לעורך דין מקצועי כמו עורך דין דן מור שיעזור לכם להגיע להסדר.

מחשבון ומטבעות

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חשבון בנק בתהליך פשיטת רגל

אם אתם מצויים באחד של פשיטת רגל, אין ספק כי מדובר בהליך קשה מנשוא, אך יחד עם זאת יש כמה דברים שעליכם לדעת ולהכיר. בזכות

מחיקת חובות מול הבנקים

כיום יותר ויותר אנשים מוצאים עצמם במצב של חובות מול הבנקים. ניתן לנסות ולהסביר מצב עגום זה, בו מוצאים עצמם מאות אלפי ישראלים (ואף יותר

פשיטת רגל – למי זה יכול להתאים?

עבור אנשים שנקלעו למצוקה כלכלית חמורה, והפכו לחייבים של כספים לנושים רבים, הליך של פשיטת רגל עשוי להיות קרש קפיצה לחיים חדשים. לאחר הרפורמה שהחלה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!