הסכם ממון – מה עושים כשאחד מבני הזוג תושב חו”ל

עידן הגלובליזציה הביא עמו נתיבי שמיים פתוחים לכל עבר, עסקים המתבצעים בין מדינות, והכי חשוב, אהבות שנרקמות בין בני זוג שמתגוררים הרחק האחד מן השני. וכשמגיע הזמן להתחתן, יש צורך לנסח הסכם ממון בינלאומי אצל עו”ד.

אין ספק, כולנו מסכימים שעל ניסוח של הסכם ממון אסור להתפשר, ואין לנסח באופן חובבני את ההסכמים האלו. מאחר שלהסכם ממון ייתכנו השלכות כלכליות לא מבוטלות בעתיד, יהיה עליכם להסתייע בשירותיו של עו”ד בתחום המשפטי הרלוונטי. עכשיו, כשמדובר באהבה הנרקמת בין בני זוג המתגוררים במדינות זרות, יהיה עליכם לשכור את שירותיו של עורך דין אשר מתמחה בניסוחים של הסכמי ממון בינלאומיים. בואו נבין במה מדובר, על מה חשוב להשים את הדגש ובמה מומלץ להתמקד.

 

עורך דין לניסוח הסכם ממון בין לאומי

בכדי למנוע אי-אלו סיבוכים כלכליים וסיבוכים באופן כללי בעתיד, יהיה עליכם להסתייע בעורך דין אשר בקיא עמוקות בכל הנושא של הסכמי ממון בינלאומיים. הסכם ממון בינלאומי הוא הסכם אשר אמנם מנוסח על ידי עורך דין, אבל הוא גם צריך להיות חתום על ידי נוטריון. חשוב להבין, הסכם הממון עצמו לא חייב להיות מנוסח על ידי הנוטריון המורשה, אבל בסופו של דבר, הוא אכן צריך להגיע אל הנוטריון בכדי להיות מאושר ולקבל את תוקפו המשפטי והחוקי.

הסכמי ממון, בסופו של יום, נועדו לשמור עליכם ולהגן עליכם חוקתית, משפטית ואפילו רגשית ונפשית. ממש ככה. לא חסרים מקרים שבהם זוגות מתאהבים ברמות הגבוהות ביותר, ולאחר שנה של נישואין ומגורים יחדיו, הם מגלים לפתע כל מיני צדדים אחרים באישיותם של בני הזוג, צדדים שהם פשוט לא היו מודעים אליהם.

 

הימנעו מלסמוך על יד הגורל ונסחו הסכם ממון

אם בתחילת סיפור האהבה בין אותם בני זוג הכול היה פשוט מעולה, הרי שלפעמים הדרך רצופה בכל מיני מכשולים מפתיעים. דבר זה מעלה את הסוגייה של הנכסים והממון שלכם, האם הם מוגנים? אם לא, אתם צריכים להגיע למשרדיו של עורך דין הסכם ממון, ואיש מקצוע זה ינסח עבורכם את ההסכם. אגב, עוד חשוב לציין, הסכמי ממון שמנוסחים ומאושרים אצל עורכי דין ונוטריונים, יכולים להיות מאושרים גם בבית הדין הרבני.

ויחד עם זוגות אשר מחליטים לבוא בברית החתונה, קיימים גם זוגות אשר מחליטים להיות מוגדרים ידועים בציבור. חשוב לדעת, נכון לשנת 2020, לא קיימת שום חובה לאשר הסכם ממון בין ידועים בציבור בבית המשפט. אתם יכולים לחתום על הסכם חיים משותפים ללא ההתערבות של בית המשפט, אבל חשוב לזכור שאין לכך תוקף משפטי. אם תרצו שלהסכם ביניכם יהיה תוקף משפטי, תצטרכו להציג את הסכם החיים המשותפים שלכם בבית המשפט לענייני משפחה.

 

 

הסכם ממון בינלאומי יכול להיות בדיוק מה שיציל אתכם בעתיד

לבסוף, אחד הדברים שאנחנו הכי רוצים שתזכרו (וזו הסיבה ששמרנו את זה לסוף), הוא שהסכם ממון בין לאומי יכול להיות מה שיציל אתכם במקרים של סכסוכים עתידיים. חשוב ביותר לדעת, להפנים ולזכור את הפרט הבא – אתם יכולים לעגן בהסכם הממון שלכם, כי בכל מקרה של תביעות משפטיות עתידיות, לבית המשפט בישראל בלבד תהיינה את הסמכות המקומית והבלעדית לדון בנושא.

בנוסף, תמיד יהיה רצוי לנסח סעיף אשר קובע כי הגשת תביעה משפטית בחו”ל, בהכרח תהיה הפרה של הסכם הממון החתום בין בני הזוג. באופן הזה, אתם תהיו מוגנים ככל הניתן. במילים אחרות ופשוטות יותר, אם אתם חותמים הסכם ממון בין לאומי שהוגדרו בו הסעיפים שהזכרנו למעלה, אכיפת ההסכם תוכל להיות מבוצעת אך ורק בישראל.

 

המלצה גורפת לנסח הסכם ממון בין לאומי

אנחנו ממליצים, עד כדי מפצירים בכם לקחת בחשבון את כלל הפרמטרים והפרטים שהזכרנו בשורות כאן למעלה. אם אתם מתחתנים עם בני זוג אשר מתגוררים בחו”ל, ההמלצה הכי גורפת היא לנסח הסכם ממון בארץ ישראל, אצל עורך דין ישראלי, ולהיות בטוחים במאת האחוזים שאתם מוגנים מכל הכיוונים ועד כמה שרק אפשר.

בסופו של דבר, אתם אולי מכירים כיום את בני הזוג שלכם, אבל לא בטוח שמערכת היחסים שלכם תישארנה אותה הדבר בעוד כ-5 שנים. אין מה לעשות, אנשים לפעמים משתנים, תרחישי חיים לפעמים משנים, אנשים מושפעים מתרחישי החיים שמשתנים וכו’. אל תסמכו על יד הגורל. בהצלחה!

 

הסכם חתום

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים