המדריך המלא לחקירה פלילית במשטרה

חקירה פלילית היא ללא ספק אירוע מלחיץ שיכול להשאיר צלקות בנפשו של הנחקר. כדי למנוע נזקים ארוכי טווח כתוצאה מהחקירה מומלץ לשמור על כמה כללים בסיסיים להתנהגות שיכולים למנוע הסתבכות גדולה בהמשך.

 

לפני הכל – נרגעים

הלחץ תחתיו נמצא הנחקר יכול להוביל אותו לעשות מעשים שיבכו אותו בהמשך (למשל – להודות במה שלא עשה, למסור פרטים שגויים וכו’). כדי להימנע מכך חשוב להבין שהחקירה הפלילית, למרות היותה אירוע מפחיד, אינה חייבת להוות “שינוי כיוון בחייו של הנחקר”. חשוב לזכור שבמקרים רבים החקירה יכולה להסגר אחרי חקירה אחת. החקירה היא בשום אופן לא סוף פסוק ואסור שהלחץ שהיא גורמת ינחה אותנו במהלכה.

 

זכויות הנחקר לפני החקירה

אחת הזכויות החשובות של נחקרים היא זכות ההיוועצות בעורך דין. מקובל לחשוב שלחפים מפשע “אין מה להסתיר” ולכן הם יכולים לוותר על הזכות הזו. מחשבה קיצונית יותר היא שההיוועצות בעורך דין יכולה להגביר את החשד של המשטרה ולכן עדיף להימנע ממנה. האמת, כלל הנראה, הפוכה, הסיוע המשפטי אותו נותן עורך הדין יכול לעזור גם למי שאינו רואה את עצמו כאשם בעבירות בהן הוא נחשד והשימוש בזכות הזו לא מדביק תווית של “פושע” על הנחקר. כשמתייעצים עם עורך הדין חשוב לזכור לא להסתיר ממנו מידע שיכול להיות רלוונטי. תפקידו היחיד של עורך הדין הוא לסייע לנאשם ולכן אין סיבה להסתיר ממנו מידע. כדי לקבל ייעוץ משפטי לפני חקירה פלילית מומלץ לפנות לעורך הדין שחר ולר.

 

תרגילי החקירה

אחת האסוציאציות הראשונות לצמד המילים “חקירה פלילית” כהם תרגילי החקירה של החוקרים. תרגילי החקירה הם בדרך כלל שילוב של איומים מתונים (למשל – אם לא תודה או תדווח לנו על חלקך במקרה מצבך עלול להתדרדר) וניסיונות שונים לייצר קשר מעין חברי בין החוקר לנחקר. חשוב להתגבר על תרגילי החקירה הללו. החוקר בשום אופן אינו “חבר” של הנחקר, הוא אדם שתפקידו לקבל מידע מהנחקר וממילא אין לייחס חשיבות לניסיונות האלה. מן העבר השני, גם האיומים על הנחקר הם בדרך כלל אקדח ריק. במשטר דמוקרטי כמו שלנו הסכמות היחידה שמכריעה בנושאים כאלה היא בית המשפט ולחוקר עצמו אין השפעה על ההחלטות שלה.

 

חתימה על הפרוטוקול – באילו תנאים?

בסיום החקירה מוגש לנחקר הפרוטוקול והוא מתבקש לחתום עליו. לפני שחותמים על הפרוטוקול חשוב לוודא שלא “הושתלו” בו פרטים שלא אמרתם, שנמחקו בו דברים שאמרתם במהלך החקירה. בדיון בבית המשפט חתימת הנאשם על הפרוטוקול היא ראייה למהימנותו ולכן יש לבדוק אותו היטב.

 

סיכום

חקירה פלילית יוצרת לחץ רב, אבל כדי למנוע תוצאות הרות אסון בהמשך עלינו להקפיד על כללים בסיסיים. חשוב להתייעץ עם עורך דין לפני החקירה, להימנע מללכת שבי אחרי תרגילי חקירה ושנים ולחתום על הפרוטוקול רק לאחר שווידאנו שמה שנכתב בו הוא כל מה שאמרנו ורק מה שאמרנו. ולפני הכל, חשוב להגיע לחקירה רגועים ובטוחים בצדקתנו.

שוטר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים