מה ההבדל בין ליטיגציה מסחרית לפרטית?

תוכן עניינים
עורך דין יוני לוי
עו"ד יוני לוי - זמין לייעוץ

הליטיגציה היא מה שאנשים לרוב מדמיינים כאשר הם חושבים על עורך דין (או לפחות מה שהם רואים בסרטים ובסדרות הטלוויזיה).

אז מהי ליטיגציה, ומה הם ההבדלים בין סוגי הליטיגציה השונים?

 

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה היא בעצם אמנות הטיעון. עורכי דין העוסקים בליטיגציה הם אלו שבאים בפני בית המשפט, מתדיינים עם השופטים, ועוסקים בשכנוע השופט בצדקת טיעוניהם.

חשוב לציין שלא כל עורך דין יכול וכשיר לשמש כליטיגטור – נדרשת מיומנות מיוחדת של עמידה מול קהל, הצגת הטיעונים בעל פה באופן משכנע וכובש, וכן מסוגלות להתמודד עם שאלות ובקשות להבהרות מצד השופטים.

בבתי הספר למשפטים ברחבי הארץ, לרוב לא לומדים כיצד לרכוש מיומנויות אלו. על כן, עורך דין שרוצה לעסוק בליטיגציה נדרש לרוב לעבור קורסים והשתלמויות מיוחדות, אשר שמות דגש על אופן העברת המסרים – ולאו דווקא על החומר העיוני.

 

מהי ליטיגציה מסחרית?

ישנם שני סוגים של ליטיגציה – פלילית ואזרחית. ליטיגציה מסחרית היא תת קטגוריה בתוך הליטיגציה הפלילית.

ליטיגציה מסחרית כוללת את התחום של סכסוכים אשר קשורים לתחום המסחרי: ייצוג של חברות, מוסדות, עסקים או אנשים פרטיים.

סוג זה של ליטיגציה עוסק לרוב בנושאים מורכבים יותר ובעלי השפעות כלכליות גדולות. על כן, חשוב שעורך הדין שתעסיקו בהתדיינות בבית המשפט – יהיה כמה שיותר מקצועי ומנוסה, על מנת שייצג את האינטרסים העסקיים והכלכליים שלכם בצורה הטובה ביותר.

אם אתם מעוניינים בתוצאות בשטח, פנו לעורך דין יצחק גולדשטיין, על מנת שנוכל לתת לכם את הסיוע והייצוג המקצועי ביותר בתחום הליטיגציה המסחרית.

 

מהי ליטיגציה פרטית?

הליטיגציה הפרטית כוללת עיסוק בסכסוכים פרטיים בין אנשים – תחומי הנזיקין (כשלאדם נגרם נזק כתוצאה מכך שאדם אחר הזיק לו, לרוב ברשלנות), דיני המשפחה (סכסוכים בין בני זוג, הסכמי ממון וכיוצא באלו), דיני עבודה (סכסוכים שבין עובד ומעביד), זכויות יוצרים, קניין רוחני וכיוצא באלו.

 

על דמות הליטיגטור

כפי שניתן לראות, תחום הליטיגציה הוא אמנות כשלעצמה, ודורש מיומנות וכושר שכנוע. הליטיגטור צריך להיות חד וחריף, ולהגיע מוכן עד כמה שניתן למשפט בו הוא מתדיין.

על כן, חשוב מאוד לבחור בקפידה את עורך הדין שייצג אתכם. אם כבר הגעתם למעמד הלא נעים של משפט, מומלץ מאוד שעורך הדין שתשכרו יהיה המיומן ביותר והמקצועי ביותר בתחומו. כדאי לבצע סקר שוק לפני בחירת עורך הדין, לבדוק את מספר שנות הניסיון שלו בתחום הליטיגציה, ואף לחפש קטעי וידאו שלו בהם הוא מציג את יכולותיו ב"זמן אמת".

עניין זה חשוב במיוחד כאשר על כף המאזניים מונחים סכומי כסף גדולים, המוניטין שלכם (או של המקצוע שלכם) ושמכם הטוב. ככל שתבחרו עורך דין מנוסה ומיומן יותר, כך יגדלו הסיכויים שלו לשכנע את השופטים בטיעוניו, וכן סיכוייכם לזכות במשפט!

 

משפט וחוק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין יוני לוי
עו"ד יוני לוי - זמין לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
תביעות נגד יועץ השקעות

עובדים קשה למחייתכם מזה שנים אבל בסך הכול המצב הכלכלי שלכם נשאר כל הזמן, פחות או יותר, זהה? אם כך, כדאי שתדעו שאתם לא לבד.

האם כדאי שתתקשרו לעורך דין פלילי?

המשטרה מחפשת אתכם? הוזמנתם לחקירה? אתם יודעים שעברתם עבירה פלילית כלשהי ורוצים לקבל ייעוץ מה עליכם לעשות ומה יהיה הצעד הנכון לכם? אם כך, כדאי

מה באמת כדאי לדעת על רשלנות רפואית

כולנו זקוקים לשירות שמעניקים לנו הרופאים מידי פעם. אומנם זה נכון שכאשר אנחנו צעירים ובריאים זה פחות מעניין אותנו, כי המפגשים היחידים שלנו עם הרופאים

נזקי גוף

נגרם לכם נזק באופן זמני או קבוע ביכולת התנועה וברמת התפקוד התקין? פנייה לעורך דין מומחה לעניין תבטיח כי תקבלו ייצוג הולם בזמן המשפט, וכי

שימוע לפני פיטורין

חוששים כי עומדים לפטר אתכם? דעו לכם כי ע"פ חוק, המעסיק מחויב לערוך לכם שימוע לפני פיטורין. מה צריך לדעת בנושא. וכיצד להתכונן כראוי, כל