מה ההבדל בין ליטיגציה מסחרית לפרטית?

הליטיגציה היא מה שאנשים לרוב מדמיינים כאשר הם חושבים על עורך דין (או לפחות מה שהם רואים בסרטים ובסדרות הטלוויזיה).

אז מהי ליטיגציה, ומה הם ההבדלים בין סוגי הליטיגציה השונים?

 

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה היא בעצם אמנות הטיעון. עורכי דין העוסקים בליטיגציה הם אלו שבאים בפני בית המשפט, מתדיינים עם השופטים, ועוסקים בשכנוע השופט בצדקת טיעוניהם.

חשוב לציין שלא כל עורך דין יכול וכשיר לשמש כליטיגטור – נדרשת מיומנות מיוחדת של עמידה מול קהל, הצגת הטיעונים בעל פה באופן משכנע וכובש, וכן מסוגלות להתמודד עם שאלות ובקשות להבהרות מצד השופטים.

בבתי הספר למשפטים ברחבי הארץ, לרוב לא לומדים כיצד לרכוש מיומנויות אלו. על כן, עורך דין שרוצה לעסוק בליטיגציה נדרש לרוב לעבור קורסים והשתלמויות מיוחדות, אשר שמות דגש על אופן העברת המסרים – ולאו דווקא על החומר העיוני.

 

מהי ליטיגציה מסחרית?

ישנם שני סוגים של ליטיגציה – פלילית ואזרחית. ליטיגציה מסחרית היא תת קטגוריה בתוך הליטיגציה הפלילית.

ליטיגציה מסחרית כוללת את התחום של סכסוכים אשר קשורים לתחום המסחרי: ייצוג של חברות, מוסדות, עסקים או אנשים פרטיים.

סוג זה של ליטיגציה עוסק לרוב בנושאים מורכבים יותר ובעלי השפעות כלכליות גדולות. על כן, חשוב שעורך הדין שתעסיקו בהתדיינות בבית המשפט – יהיה כמה שיותר מקצועי ומנוסה, על מנת שייצג את האינטרסים העסקיים והכלכליים שלכם בצורה הטובה ביותר.

אם אתם מעוניינים בתוצאות בשטח, פנו לעורך דין יצחק גולדשטיין, על מנת שנוכל לתת לכם את הסיוע והייצוג המקצועי ביותר בתחום הליטיגציה המסחרית.

 

מהי ליטיגציה פרטית?

הליטיגציה הפרטית כוללת עיסוק בסכסוכים פרטיים בין אנשים – תחומי הנזיקין (כשלאדם נגרם נזק כתוצאה מכך שאדם אחר הזיק לו, לרוב ברשלנות), דיני המשפחה (סכסוכים בין בני זוג, הסכמי ממון וכיוצא באלו), דיני עבודה (סכסוכים שבין עובד ומעביד), זכויות יוצרים, קניין רוחני וכיוצא באלו.

 

על דמות הליטיגטור

כפי שניתן לראות, תחום הליטיגציה הוא אמנות כשלעצמה, ודורש מיומנות וכושר שכנוע. הליטיגטור צריך להיות חד וחריף, ולהגיע מוכן עד כמה שניתן למשפט בו הוא מתדיין.

על כן, חשוב מאוד לבחור בקפידה את עורך הדין שייצג אתכם. אם כבר הגעתם למעמד הלא נעים של משפט, מומלץ מאוד שעורך הדין שתשכרו יהיה המיומן ביותר והמקצועי ביותר בתחומו. כדאי לבצע סקר שוק לפני בחירת עורך הדין, לבדוק את מספר שנות הניסיון שלו בתחום הליטיגציה, ואף לחפש קטעי וידאו שלו בהם הוא מציג את יכולותיו ב”זמן אמת”.

עניין זה חשוב במיוחד כאשר על כף המאזניים מונחים סכומי כסף גדולים, המוניטין שלכם (או של המקצוע שלכם) ושמכם הטוב. ככל שתבחרו עורך דין מנוסה ומיומן יותר, כך יגדלו הסיכויים שלו לשכנע את השופטים בטיעוניו, וכן סיכוייכם לזכות במשפט!

 

משפט וחוק

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים