האם קסדה מלאה לאופנוע היא חובה על פי חוק

חשיבות הקסדה

הסכנות ברכיבת אופנוע

רוכבי האופנועים חשופים במידה רבה לתאונות דרכים, הרבה יותר ממכוניות בנסיעתן על הכביש. הסיבה המרכזית לכך היא, שנהגי האופנועים נוהגים על רכב דו-גלגלי, כזה שאין לו יציבות של רכב בעל ארבעה גלגלים כמו מכונית קלאסית, ולכן כל תנודה או פגיעה באופנוע, עלולה לגרום להם לאובדן שליטה מוחלט ולתאונות הרות אסון.

בנוסף, יש לזכור כי לרוכב האופנוע אין את היתרון שיש לבעל הרכב בעת נהיגה, והוא שלדת הרכב, שחזקה דיה בכדי לענוד מול פגיעות וזעזועים כאלו ואחרים, וכתוצאה מכך, כל תאונה או מכה שיחטוף רוכב האופנוע, על פי חוק שימור התנע, תגרום לו למכה חזקה ולפגיעה לא פשוטה.

 

הקסדה

לכן, אחד מאמצעי הבטיחות החשובים ביותר שקיימים בעת נהיגה על אופנוע, זוהי קסדת הבטיחות. קסדת הבטיחות, הוכיחה את יעילותה פעמים כה רבות על הכביש, כך שלא נראה כי צריך להסביר לכם את חשיבותה הרבה של חבישת הקסדה.

במדינת ישראל, קיימת חובת חבישת קסדה, בכל נסיעה על האופנוע, בכל תוואי דרך שהוא, ללא קשר למהירות הנסיעה או לתנאי הדרך. הקסדה, חייבת לעמוד בתקנות ובתנאים אותם הציבה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. במידה ונמצא כי נהג נהג ללא קסדה כלל או לחלופין ללא קסדה תקנית, הוא ייקנס ואף יסתכן בשלילת רשיון.

מהי אם כן הקסדה התקנית, בה יש להצטייד בעת יציאה לנהיגה? ומהי ההגדרה של קסדה מלאה לאופנוע או קסדה לא מלאה? נסביר זאת כעת במאמר שלפניכם.

 

הגדרת הקסדה החוקית

חובת חבישת קסדה מלאה

במדינות רבות, משתנה ההגדרה ביחס לנהיגה תקנית על אופנוע ואף משתנות ההגדרות ביחס לתקינות הקסדה. במדינת ישראל, על הרוכב לחבוש קסדה מלאה ושלמה, כזו שמקיפה את כלל הראש של הרוכב.

במידה ורוכב נתפס רוכב עם קסדת חצי, או קסדת שלושת רבעי, צורות של כיסויי קסדה שאינן מכסות את כל הראש ומותרות במדינות אחרות, הרוכב ייקנס.

 

צורות שונות של קסדות

גם בתוך עולם של קסדות מלאות לאופנוע, שמכסות את כל הראש, ישנן מגוון וריאציות של קסדות, שמתוכן יוכל הרוכב לבחור את הקסדה המתאימה לו ביותר. ישנן קסדות בעלות שלדה קלה יותר, או בעלות אוורור רב יותר מקסדות אחרות, ולכן על מנת לבחור את הקסדה המתאימה ביותר על פי החוק, מומלץ לרוכב להיכנס לאחת מחנויות לציוד האופנועים הפרושות ברחבי הארץ ולהתייעץ עם המוכרים על הקסדה המתאימה ביותר לסגנון הנסיעה המתוכנן שלו באופנוע.

 

לסיכום

חובת חבישת קסדה בנהיגה באופנוע היא חובה חוקית בישראל, בכל נהיגה שהיא. צורת הקסדה החוקית היא קסדה שלמה, אותה יש לרכוש בחנויות המיועדות לכך ובעת הקנייה יש לשים לב כי על הקסדה מודבקים כל תווי התקן הרצויים.

חוֹק

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

עורך דין ליטיגציה מומלץ

עורך דין ליטיגציה הוא עורך דין אשר אחראי להליך ההתדיינות בבתי המשפט. מתי תצטרכו עורך דין ליטיגציה ומה הקשר בין ליטיגציה למקרקעין ונדלן? עורך דין

כיצד ניתן לקבל ויזת עבודה בישראל?

כשמגיעים למדינת ישראל ורוצים לעבוד, הדבר הראשון שיש לעשות זה להוציא אשרת עבודה (או בשמה השני ויזת עבודה). יש לזכור כי עבודה ללא אשרת עבודה

עורך דין רשלנות רפואית

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של הגשת תביעות לבית המשפט בגין רשלנות רפואית. מעניין לבחון את הסיבות לעלייה בהגשת תביעות אלו. נמצא כי