האם ניתן להציב מחסן בגינה ללא היתר?

אם עברתם ליד בית צמוד קרקע, סביר להניח שראיתם שממש בסמיכות אליו עומד מחסן.

הסיבה לכך היא שכל בעל בית מגיע בשלב מסוים בחייו להבנה שהוא זקוק למחסן שיאפשר לו לאחסן ציוד וריהוט שאין לו מקום עבורם בחלל המגורים של הבית עצמו.

בתקופה האחרונה, אנחנו שומעים לא מעט בעלי בתים צמודי קרקע שתוהים האם הם צריכים להשיג היתר למחסן.

יצאנו לבדוק את הנושא וחזרנו עם המסקנות הבאות:

 

לא צריך להשיג היתר עבור מחסן בגינה

נכון לרגע כתיבת מילים אלו, אין צורך לפנות אל הרשות המקומית כדי להשיג היתר בנייה עבור מחסן שנמצא בחצר הבית. בשנת 2014 אושר תיקון מספר 101 לחוק התכנון והבניה. בתיקון זה מצוין כי אין צורך להגיש היתר במידה ומדובר במחסן שעומד בפרמטרים הבאים:

  • מחסן שעשוי מחומרים קלים כמו פלסטיק
  • מחסן שהגובה שלו לא עולה על 2.4 מטרים
  • מחסן שרוחבו לא עולה על 6 מטרים
  • מחסן שמנותק מתשתיות

 

באילו מקרים יש צורך בהשגת היתר בעבור הצבת מחסן?

בפסקה הקודמת ציינו בפניכם מהם המצבים שבהם אין צורך להשיג היתר עבור הצבה של מחסן. כך שסביר להניח שאתם מבינים פחות או יותר באילו מקרים יש צורך בהשגת היתר (כלומר, במקרים הפוכים לאלו שצוינו לעיל). ניתן לומר כי במידה ומדובר במחסן קבוע כמו למשל מחסן פנל מבודד שמחוברים אליו תשתיות שונות (כמו מים וחשמל) אז יש צורך להשיג היתר בנייה מהרשות המקומית.

 

מה חשוב לדעת על בקשת היתר למחסן?

חשוב שתדעו שאחת הבעיות שכרוכות בקבלה של היתר מסוג זה היא זמן המתנה ארוך במיוחד. כלומר, אתם עשויים להמתין לא מעט זמן מהרגע שבו אתם מגישים את הבקשה ועד שתקבלו את ההיתר. בלא מעט מהמקרים, ההיתר מתעכב מכיוון שהרשות בודקת לעומק שאכן מדובר  במחסן ולא בתוספת פיראטית כלשהי לבית שלכם.

 

מה חשוב לדעת לגבי רישוי של מחסן גינה לבניין משותף?

אם אתם מתגוררים בבניין משותף ומעוניינים להציב מחסן בחצר הבניין, כדאי שתדעו שאתם לא יכולים להתחיל בהליך ההרכבה של המחסן שלכם ככה סתם. כלומר, עליכם לפנות אל כלל דיירי הבניין ולקבל את הסכמתם של כ-75% מהם. חשוב מאוד לקבל את הסכמתם בכתב, שכן, כך תוכלו להראות בהמשך שאכן הייתה הסכמה ממרביתם במידה ותתבקשו להוכיח זאת.  שימו לב, כל עוד אין הסכמה שכזו, אתם לא יכולים להניח אפילו דלת של מחסן בחצר הבניין. רק לאחר שתקבלו את האישור מ-75% מהדיירים תוכלו להתחיל לבנות את המחסן שלכם מאפס.

 

לסיכום

ניתן לומר שאפשר להציב מחסן בגינה ללא היתר אך ורק במצבים שבהם מדובר במחסן שעונה על קריטריונים שנוגעים לגובה ורוחב הקבועים בחוק. בנוסף לכך, יש לבדוק שאין מדובר במחסן שמחוברים אליו תשתיות שונות.

ציוד ומחסן

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים