האם ניתן לבטל רישום פלילי במדינת ישראל

רישום פלילי הוא רשימה של מעצרים והרשעות של אדם שמתקיימת על ידי מערכת המשפט הפלילי. לא רק למשטרה, לתובעים ולבתי משפט יש גישה רחבה לרישומים פליליים, אלא שגם למעסיקים וכדומה. אפילו הרשעות קלות שהתרחשו לפני שנים רבות ומעצרים שלא הביאו להרשעה נכללים ברישום הפלילי של האדם, גם מישהו חף מפשע משפטית. אז האם אפשר למחוק רישום פלילי במדינת ישראל?

 

מה כולל רישום פלילי

הטופס עוסק בשלושה תחומים. הראשון הוא הרשעות ותיקים בהם יצא האדם אשם מול בית המשפט והורשע, יש כמובן תיעוד של ריצוי העונש לא משנה מה היקפו -אפילו קנס. השני הוא תיקים סגורים שנסגרו מכל סיבה שהיא ללא הרשעה, סיבת הסגירה גם היא מצויינת ואפשר לראות אם זה בשךל חוסר ראיות או היעדר עניין לציבור והשלישי הוא שהתיק עודנו פתוח ומצריך בירור וטרם נתקבלה החלטה מה דין המואשם. עו”ד פלילי מומלץ שי רודה יכול לעזור לכם להבין בדיוק איפה אתם עומדים.

 

למה רוצים למחוק תיק פלילי

רישום פלילי יכול להגביל מאוד את הגישה לתעסוקה, חינוך, דיור, מעורבות אזרחית וסיוע ציבורי. גם כאשר אין הרשעה, המוניטין הלא טוב יכול להגביל ולהרתיע מעסיקים שותפים עסקיים ועוד.  יתרה מכך, הנזק הנלווה של רישום פלילי מגיע על פני דורות, שכן החסמים החברתיים-כלכליים הקשורים ברישום הפלילי של הורה עלולים לפגוע ברווחתו ובתוצאותיו לטווח ארוך של הילד. בסוף שם ומוניטין הם דברים חשובים וברור לכל למה זה משהו שכדאי לשמר.

 

האם ניתן לבטל רישום פלילי

תקופת התיישנות מוגדרת עבור כל הרשעה בנוסף מוגדרת גם תקופת מחיקה, תלוי בסוג המקרה. תקופת ההתיישנות היא לפי החוק והיא מתחילה להספר מהיום שבו קיבל בית המשפט החלטהופסק דין. כל תקופת ההרשעה משתנה מתיק לתיק תלוי בחומרת החוק. תקופת המחיקה היא רק לאחר כ10 שנים בתום תקופת ההתיישנות. ייתכן וזה יהיה משהו כמו 20 שנה לדוגמא, חייבים לברר את המקרה שלכם כדילדעת בדיוק.

 

מה זה אומר מחיקה ומי לא רשאי

המשמעות של מחיקה היא שרק מספר גורמים מוגבל מאוד רשאי להכנס לתיק, בעצם רק גורמים מוסמכים הכוללים את הממשלה, משטרת ישראל וצה”ל. הרשעות גדולות הנענשות במאסרים ארוכי טווח וכדומה אינם ניתנים למחיקה בגין חומרת המעשה, הם לעולם יהיו מתועדים ולא חלה עליהם תקופת ההתיישנות.

 

למי לפנות כשרוצים למחוק תיק

יש המון מידע זמין באינטרנט אבל כמובן שאין להסתמך על זה. עורך דין פלילי מוסמך יוכל לעזור לכם בדיוק במה שאתם צריכים. אחרי מעבר על התיק שלכם הוא יד בדיוק מה אפרי מה לא, הוא ישים לב לסעיפים הקטנים וילווה אתכם בתהליך מול הגורמים הרלוונטים. בסוף כל שאתם מבקשים זה לנקות את שמכם ועורך דין הוא בדיוק האדם שאתם צריכים לצידכם.

רישום פלילי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף