האם מיזוג או רכישה של עסק מסוכנים?

הפרקטיקה של מיזוג או רכישה של עסק ביססה כבר מזמן את מקומה בעולם העסקים. מדובר לא פעם ביעד נחשק בקרב משקיעים רבים. מלבד תואר הכבוד והיתרונות שנכללים במושגים אלו, בעלי עסקים לא פעם תוהים האם ישנם גם סיכונים שעשויים לבוא לידי ביטוי בהליך זה. יצאנו לבדוק את הנושא באופן מעמיק וחזרנו עם כל התשובות שכדאי שתדעו בנושא.

 

הרקע לכתיבת המדריך

המדריך הנוכחי נכתב לאחר שבעל עסק שנמצא בבניין שבו אנו עובדים הודיע בהתרגשות לכל הבאים והולכים שהוא נמצא כעת בתהליך מיזוג של עסק. אם הסיטואציה הזו מוכרת לכם, כנראה שגם אתם עליתם במעלית של בניין המשרדים שלנו. פשוט כי נדמה שהוא לא פסח על אף אורח, כולם ידעו מיהו ומה הוא מתכנן לעשות בתקופה הקרובה.

לאחר שאיחלנו לו הצלחה רבה בהליך, יצאנו לבדוק במה העניין כרוך, כדי להעשיר את הידע הכללי שלנו בנושא. גילינו שהליך של מיזוג או רכישה כולל יתרונות רבים, אבל לצידם יש גם סיכונים שלא בטוח שבעל העסק השכן שלנו בכלל מודע אליהם. בחרנו לכתוב על כך מדריך כדי להעלות את המודעות לנושא זה בקרב כל המתעניינים.

 

בואו נתחיל מהסבר אודות התמזגות של חברות

לפני שנעמיק בסיכונים שעשויים לבוא לידי ביטוי בעת הליך של מיזוגים ורכישות, ראוי לציין 2 סיבות עיקריות לכך שחברות בוחרות להתמזג:

סיבה מספר 1: כאשר החברה חווה קושי בלהיות טובה בכל התחומים והיא זקוקה לסיוע מטעם חברה אחרת שיש לה ניסיון בנושא. כשאנחנו אומרים תחומים, הכוונה היא, בין היתר לתחומים אלו:

  • מחקר ופיתוח
  • שיווק
  • ייצור ועוד

סיבה מספר 2: כאשר החברה שואפת להביא לפריסה גיאוגרפית רחבה כדי להגדיל את הרווחים שלה.

 

האם מיזוג או רכישה של עסק מסוכנים?

יצאנו לבדוק את העניין דרך בעלי עסקים שמיזגו או רכשו עסק. היה ברור לנו שרק כך נוכל לקבל תשובה אמינה בנושא. נאמר לנו שלא פעם הליכים מזוג זה נתפסים בקרב הציבור כדרך מהירה להצמיח את העסק. אבל מתברר שלצד היתרון המשמעותי הזה יש כמה סיכונים.

 

הסיכונים במיזוג או רכישה של עסק

בעלי העסקים שסייעו לנו בכתיבת המדריך ציינו בפנינו 4 סיכונים שעשויים לבוא לידי ביטוי בעת הליך של מיזוג או רכישה של עסק:

  1. עלות הרכישה עשויה להתגלות בשלב מאוחר מידי כגבוהה מידי
  2. התרבות של החברה עשויה להשתנות ברגע והדבר עלול לפגוע במורל של עובדי החברה
  3. יש סיכון שעובדי החברה יעזבו בעקבות הסעיף הקודם (בגלל הבדלי התרבות)
  4. ישנו סיכון שעובדים יעזבו בעקבות גל פיטורים שיבוא לידי ביטוי כחלק ממסגרת ההעסקה

כעת ניתן לראות שההליך טומן סיכונים שחשוב להכיר בהם מראש ולקחת אותם בחשבון. היכרות עמם עשויה להפחית את הסיכוי להיתקל בהם בהמשך.

עֵסֶק

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מדריך עלויות לאשרת שהייה בקנדה

קנדה הינה מדינה ענקית, המספקת מגוון רחב של יעדים, חוויות, עולמות תוכן, ויעדי תיירות נחשקים. ובשנים האחרונות היא הופכת להיות יותר ויותר מבוקשת עבור התייר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!