האם יש צורך באישור על מנת להקים מחסן בבית

מחסני כתר קלי משקל מפלסטיק פופולריים מתמיד כיום והם מגיעים במגוון של גדלים ועיצובים שונים. אפשר להשתמש במחסני כתר למגוון שימושים שונים ולא נדרשת עבורם תחזוקה כול שהיא. במאמר זה נרחיב לגבי הנושא החוקי ונתמקד בשאלה, האם יש צורך באישור על מנת להקים מחסן בבית לרבות מחסן כתר. המאמר יתמקד ברפורמה משנת 2014 בנושא התכנון והבנייה שהסדירה מחדש את הנושא.

 

רפורמת הפרגולות

כחלק מהרפורמה  בהליכי התכנון והבנייה הוכנס תיקון חשוב בכל הנוגע להצבת מחסן בגינה. תיקון 101 לחוק התכנון אומר שהצבה של מחסן בחצר באמות המידה המפורטות בתיקון אינה מחייבת היתר בנייה. הדבר מותנה בכך שהמחסן עשוי מחומרים קלים כמו מחסני כתר מפלסטיק או לצורך העניין גם עץ או מתכת. גם כאשר אין צורך בקלת היתר יש חובה לדווח על ההצבה.

 

ללא חיבור לתשתיות

על מנת שלא להידרש לאישור בהקמת מחסן בבית, הגודל של המחסן צריך להיות עד שישה מטרים מרובעים. בנוסף הגובה של המחסן איננו יכול לעלות על 2.05 מטרים. על מנת לעמוד בתנאי הרפורמה ושהמחסן יהיה חוקי, אין לחבר אותו לתשתיות מים וחשמל. אם כן, מותר להציב מבנה ארעי העשוי מחומרים קלים כל עוד לא מחברים אותו לתשתיות קבע.

ניתן להקים מחומרים קלים וללא חיבור לתשתיות עד מחסן אחד לכל יחידת דיור. כאשר למחסן יש גג משופע, חובה להקפיד שהגובה שלו לא יעלה על 2.4 מטרים. אסור להציב את המחסן הארעי בשטח המיועד לחניה או במרפסת לא מקורה בחזית הקדמית של הבית.

 

היתר להצבת מחסן

כאשר אדם מבקש להציב או לבנות מחסן קבוע, מבחינת חומר הבנייה או לחילופין בגודל או בגובה העולה על מה שהוגדר קודם יהיה עליו לקבל אישור. במקרים רבים התהליך של הוצאת האישור וקבלת ההיתר עשוי לארוך זמן ממושך. הצבת מחסן ברכוש המשותף מחייבת את הדייר לקבל את הסכמתם המלאה של כל בעלי הדירות בבית המשותף.

 

בניית מחסן קבוע

בניית מחסן קבוע בבית פרטי מותרת כאשר קיימות זכויות בנייה למחסן לפי תב”ע. הצורך בהיתר בנייה תלוי בשורת קריטריונים כגון, החומר ממנו יהיה בנוי המבנה או התוספת, מיקומם בחצר, המידות שלהם,  חיבור לתשתיות והגדרת השימוש שייעשה בהם. כדי לקבל היתר בניה למחסן צריך להגיש מפות מדידה של המבנה עם תוכניות בניה הנדסיות ואדריכליות מפורטות.

 

סיכום מתי לא צריך אישור

לסיכום הנושא, בהתאם לתיקון  לחוק התכנון והבנייה 101, אין צורך לקבל אישור להצבת מחסן בגינה כאשר המבנה עונה על הקריטריונים הבאים, הוא אינו מחובר לתשתיות, מוגדר כמחסן אחד ליחידת דיור, הוא אינו ממוקם בשטח שהוגדר למטרה אחרת בהיתר הבנייה ועשוי מחומרים קלים. המחסן יכול להית, מעץ, פלסטיק או מתכת ובלבד שהוא שוקל פחות מ- 50 ק”ג למ”ר.

מבנה אחסון

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים