האם טוען רבני דומה בתפקידו לעורך דין

לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר שאלות שנוגעות לתפקידו של טוען רבני בהשוואה לתפקיד של עורך דין.

כדי לענות אחת ולתמיד על הסוגיה שמטרידה רבים, יצאנו לפגוש טוען רבני ושאלנו אותו את כל השאלות החשובות בנושא.

אם אתם רוצים לדעת אם יש דמיון בין טוען רבני לעורך דין מבחינת התפקיד, כדאי שתקראו את השורות הבאות ותקבלו את כל המידע שנחוץ לכם בנושא.

 

טוען רבני – מייצג אתכם בהליך הגירושין

כידוע, הליך של גירושין שמתבצע בין בני זוג יהודים בישראל יכול לבוא לידי ביטוי אך ורק במצבים שבהם יש הסכמה. לעיתים, בני זוג לא מצליחים לפתור ביחד שאלות שנלוות להליך שנוגעות לנושאי משמורת, חלוקת רכוש וכדומה, כך שבסופו של דבר, הפתרון לשאלות אלו בא לידי ביטוי בתוך כותלי בית הדין הרבני. בבית הדין הרבני, בשונה מבית המשפט לענייני משפחה, הצדדים יכולים להיות מיוצגים אך ורק על ידי טוען רבני. כלומר, אין אפשרות להסתייע בשירותיו של עורך דין בכותלי בית הדין הרבני. כאן נשאלת השאלה – מה זה טוען רבני? ובמה הוא דומה לעורך דין?

 

טוען רבני – מיהו?

כדי להסביר את הדמיון בין טוען רבני לבין עורך דין, ראוי להסביר תחילה מה הגדרת התפקיד. טוען רבני הוא אדם שסיים לימודי “טוען רבני” ובסיומם, הוא הוסמך על ידי בית הדין הרבני בירושלים. הטוען הרבני עוסק בתחומים הללו:

  • גירושין
  • גיור
  • צוואות
  • ירושות

 

ההתנהלות של הטוען הינה מול בית הדין הרבני בלבד. בנוסף, ראוי לציין כי כל אדם בעל רקע חרדי שמתעניין בתחום יכול לקרוא פרטים נוספים אודות טוען רבני לימודים בירושלים או בכל מקום אחר בארץ.

 

אז מה הדמיון והשוני שקיים בין טוען רבני לעורך דין?

עורך דין מתמחה בתחום מסוים והוא מסייע ומלווה אנשים בזמנים שהם זקוקים להכוונה בכל הנוגע להגשת תביעות בבתי המשפט השונים בארץ. בזמן שעורך דין מתמחה בדיני גירושין, מקרקעין ותחומים אחרים נוספים צריכים להגיע אל בתי המשפט השונים ברחבי הארץ בשביל להגיש את התביעות וללוות את לקוחותיהם, הטוען הרבני מתמחה בכל העניינים שנוגעים להלכה ומתנהלים בתוך בית הדין רבני. כלומר, טוען רבני לא יימצא בין כותלי בתי משפט השלום, הארצי וכו’. הטוען הרבני הוא בעצם עורך דין שמומחה לכל הנוגע להלכה ולסדרי דין בלבד. ראוי לציין כי אנשים שיש בידם תעודה של טוען רבני הם אנשים שעברו הכשרה מוקפדת ויש להם ידע, מיומנויות וכלים מגוונים שמאפשרים להם לייצג לקוחות שונים בבתי הדין במסגרת דיונים שונים.

 

לסיכום

כעת, אתם יודעים מהם ההבדלים ומהו הדמיון בין טוען רבני לבין עורך דין. כך שאם אתם זקוקים לשירותיו של אחד מן השניים, תוכלו לדעת מי המתאים ביותר ללוות אתכם בהליך המשפטי שאתם צפויים לעובר לעבור.

 

זכוכית מגדלת ומשקל

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים