האם זה חוקי לאסוף על מתחרה לעסקים מודיעין עסקי ומה קורה אם נתפסים

מודיעין עסקי הוא תחום מאוד נפוץ היום וחברות רבות שמכבדות את עצמן מעסיקות אנשי מודיעין העוסקים בתחום – אוספים מידע על עסקים מתחרים בשוק. לאסוף מודיעין תמיד יהיה משהו סודי שהגוף עליו המידע נאסף אינו מודע לכך בהכרח ולכן עולה השאלה האם זה בכלל חוקי לאסוף על מתחרה לעסקים מודיעין עסקי? ומה קורה אם נתפסים? כל התשובות לכל השאלות נמצאות כאן.

 

מה זה בכלל מודיעין עסקי?

רגע לפני שנעסוק בשאלה האם מודיעין עסקי הוא חוקי או לא, נסביר מהו בכלל מודיעין עסקי. מודיעין עסקי הוא איסוף מידע על גופים שונים, בדרך כלל המתחרים בשוק של חברה מסוימת או כאלו שהיא מעוניינת לעשות איתם משא ומתן. האיסוף יתבצע על מידע שנגיש לכולם אך ההבדל הוא שלאחר איסוף המידע, יתבצע מחקר מעמיק על הנתונים שבסופו יוכלו אנשי המודיעין להסיק מסקנות שיעזרו להכווין את הגוף שעבורו התבצע המחקר ולתת לו המלצות כיצד לפעול.

 

אז האם זה חוקי?

מודיעין עסקי מתרכז כאמור בעיקר בחומרים שגלויים לכל וכל אחד מאיתנו יכול למצוא – כתבות שהחברה מפרסמת, ניירות לבורסה או מידע שמתפרסם בתקשורת. כל עוד איסוף המודיעין נשאר ברמה הזאת, כמובן שאין כאן שום עבירה פלילית ואיסוף המודיעין נחשב חוקי לחלוטין. כל אחד היה יכול לחפש את המידע הזה ולאו דווקא עבור מטרות של איסוף מודיעין.

 

גבול דק

עם זאת, חשוב להבין היכן הגבול עובר. בניגוד למודיעין עסקי בו כל המידע מופק באמצעות חומרים גלויים, ישנו ריגול עסקי. בריגול עסקי משתמשים בשיטות שהן מחוץ לחוק כמו האזנות סתר, שליחת מרגל לעבוד במשרדי החברה או פריצה לרשת המחשבים של החברה. חשוב לשים לב כי אתם מקפידים לא לעבור את הגבול בין מודיעין עסקי לגיטימי וחוקי לבין ריגול עסקי שבהכרח מתייחס לפעילות לא חוקית.

 

מה קורה אם נתפסים?

כמו שהסברנו מודיעין עסקי נאסף בעיקר על ידי שיטוט ברחבי האינטרנט, רשתות חברתיות ואתרים הפתוחים לכל הציבור ולכן, כל עוד עסקתם בפעילות שמתרכזת בעיקר באיסוף מידע מהמרחב הגלוי, אין בכך שום עבירה פלילית. לעומת זאת, אם תכנסו לעולם הריגול התעשייתי, תוכלו למצוא את עצמכם נענשים בחומרה ומקבלים ענישה שתכלול חודשי מאסר ופיצויים כספיים.

 

לא לקחת סיכונים

מודיעין עסקי אולי נשמע לכם כמו משהו פשוט – להיכנס לגוגל ולמצוא מידע. אך לא כך הדבר. מומלץ להעסיק או לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע שגם יוכלו לאסוף את המידע בצורה יעילה, לחקור אותו לעומק ולהפיק ממנו לקחים, מסקנות והמלצות, וגם יוכלו להבטיח לכם שלא תסתבכו מבחינה משפטית כאשר תאספו את המידע על המתחרים שלכם. זכרו – מודיעין עסקי הוא מצרך בסיסי לכל עסק.

מודיעין עסקי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף