גרם מוות ברשלנות – מה החוק בישראל אומר

לאורך החיים שלנו אנחנו עושים כל הזמן פעולות, חלק מהפעולות הן פעולות שמשפיעות רק עלינו, וחלק מהפעולות הן פעולות שמשפיעות גם על מישהו נוסף, חיצוני לנו.

בכל פעולה כזו אנחנו צריכים להפעיל שיקול דעת, על מנת שלא ייגרם נזק לאף אחד מהצדדים – לא לנו וגם לא לצד השני.

לעומת זאת, לא פעם אנחנו שומעים על מצבים שבהם לא הוקדשה מספיק תשומת לב לפעולה, והצד השני נפגע בעקבותיה.

כאשר מדברים על גרם מוות ברשלנות, מדברים על עבירה חמורה ביותר, אז בואו נראה מה החוק הישראלי אומר עליה.

 

גרם מוות ברשלנות – אחת הסיטואציות המורכבות ביותר במערכת המשפט הישראלית

לכאורה, כאשר אנחנו מדברים על מקרים של רצח, לדוגמה, אנחנו מדברים על מקרים “קלים” לפתרון באופן יחסי, ולמה? כאשר מתקיים רצח, ברור שהרוצח היה מעוניין במותו של הקורבן, ולכן אין כאן מקום לעוררין – היתה כאן פעולה שהתבצעה בעקבות רצון מכוון.

לעומת זאת, מקרים של גרם מוות ברשלנות הם מקרים הרבה יותר מורכבים, ומדוע? משום שאין הצד הפוגע רצה כלל לפגוע בצד השני, אלא מותו של הצד השני הוא תוצאה של התנהלות רשלנית של הצד הפוגע.

 

התנהגות רשלנית – איך היא באה לידי ביטוי?

התנהגות רשלנית אנחנו יכולים לראות בכל מיני תחומים כמו תחום הרפואה, תחום הרכב והנהיגה ועוד. היא באה לידי ביטוי במגוון דרכים, שבמסגרתן, למשל, לא נבדקים כל הנתונים של המטופל בטרם מוצמד לו טיפול, דבר שעלול להוביל לפגיעה אנושה בפעילותו. כאשר אנחנו מדברים על תאוונות דרכים, התנהגות רשלנית מצד הנהג היא התנהגות שבמסגרתה הנהג ביצע פעולה תמימה, מבלי לחשוב שהיא עלולה לפגוע באיש, אך לו היה משקיע מעט מחשבה בעניין – היה מגלה כי הפעולה אכן טומנת בחובה סיכון.

לצערנו, מקרים של גרם מוות ברשלנות הם מקרים נפוצים מאוד במדינת ישראל. לפי החוק הישראלי, העונש המירבי עבור גרם מוות ברשלנות הוא תקופת מאסר של עד שלוש שנים. לצורך החידוד, עונשים עבור הריגה, לדוגמה, יכולים להגיע לעד 20 שנות מאסר.

 

איך מוכיחים? איך מתמודדים? כל מה שצריך לדעת על גרם מוות ברשלנות

כאשר אדם מסוים מואשם בגרם מוות ברשלנות, הוא עומד בפני מסכת משפטית מאוד לא פשוטה. במרבית הפעמים ייאספו נגדו ראיות והוכחות שיוכלו להעיד שהוא אכן היה מעורב בעניין, ולכן הוא יצטרך להיערך מראש עם טענות נגד.

שימוש בשירותיו של עו”ד תאונת דרכים הוא הרעיון החכם ביותר שעומד בפני מי שמתמודד עם הליך משפטי בגין גרם מוות ברשלנות. עורך הדין יודע את חוקי התעבורה וחוקי העונשין לפרטי פרטים, ולכן יוכל לנתב תביעת תאונת דרכים למקומות הנכונים, ולעשות שימוש בטענות שיוכלו, בחלק מהמקרים, לנסות ולהפחית מהעונש המיועד לנהג הפוגע.

 

ספר חוקים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף