גמילה מהרואין במקום גזר דין בכלא

שימוש בסם ההרואין ידוע כמעורר חוויה עוצמתית ופיזית, ולתחושת עילוי כללית. עקב תחושות אלו, הרואין ממכר ביותר, ומייצר קושי אדיר למשתמשים בו לחיות ללא השפעותיו. אז כיצד נגמלים בשימוש בחומר כה עצמתי וכה ממכר?

 

האם צריכת הרואין היא חוקית?

ישנם שני נתיבים לצריכת הרואין – לא חוקית, וחוקית למראית עין. באשר לצריכה הלא חוקית, מדובר במצב בו ההוראין נרכש כסם רחוב ונצרך באמצעות הזרקתו לגוף, ודבר זה אינו חוקי בעליל, אשר יכול לגרור ענישה משמעותית. לצד זאת, הצורה החוקית כביכול לצריכת הרואין נעשית באמצעות צריכה של תרופות במרשם. כלומר, מדובר בתרופות מרשם לשיכוך כאבים, המכילות חומרים מלאכותיים, היכולים לשמש בתור סם ממשפחת ההרואין. מעבר להשלכות החוקיות בשימוש, לשימוש בסם הרואין השלכות קשות מאוד על הגוף, אשר מוביל להתמכרות מיידית.

 

כיצד התמכרות משפיעה על המשתמש בסם?

בשונה מהתמכרות לסמים מסוימים, אשר בה ההתמכרות נעשית לאורך חשיפה גוברת לסם, שימוש חד פעמי בהרואין עלול לגרור התמכרות, אשר במסגרתה קשה מאוד להימנע משימוש חוזר בחומר. כאמור, להרואין השפעות קיצוניות על הגוף, הגורם לתחושת אופוריה חזקה ביותר, ממנה קשה להרפות. המשתמש יחווה רצון חזק מאוד לחוות את תחושות אלו, כבר לאחר השימוש הראשון. שימוש בהרואין לאורך זמן משפיע באופן משמעותי על המשתמש, ולכן קשה לפספס אדם המכור להרואין. הזהות של אותו אדם תשתנה באופן קיצוני, וההתנהגות במהלך נסיגה מהשימוש מובילה להתדרדרות בולטת במצב הפיזי המלווה בכאבים רבים.

 

כיצד מטפלים בהתמכרות להרואין?

כדי לטפל בהתמכרות יש להתנקות מהחומר ומכל שאריותיו הנמצאות בגוף. זהו שלב קשה מאוד בתהליך גמילה מהרואין עבור אדם הרגיל לצרוך את הסם על בסיס קבוע, אך זהו שלב הכרחי. בתקופת ההתנקות, המכור חווה תופעות לווי רבות וקשות הבאות לידי ביטוי בפן הפיזי, למשל – כאבים, רעידות, הזעה מרובה, תחושת קור תמידית, עייפות וכמצופה, חיפוש מתמיד לאחר מנה נוספת של הסם. תהליך הגמילה מהרואין מחייב גמילה באופן כללי מכל סוג של סם או אלכוהול באשר הוא.

 

כיצד ההתמכרות משפיעה על הנפש?

מאחר ולשימוש השפעות קיצוניות מאוד על הגוף וגם על הנפש, האדם המכור צריך לשקם את עצמו גם מבחינה מנטלית – כלומר להשיב לעצמו את התקווה שהוא יכול להשתקם ולהחזיר לעצמו את החיים שהיו לו לפני ההתמכרות. בתהליך זה, על המכור להבין מדוע היא החליט להשתמש בחומר כזה מלכתחילה – כלומר מה המקור של ההתמכרות? לאחר שמגלים את מקור ההתמכרות, ניתן לטפל בה ולהתחיל תהליך של בניית אורח חיים בריא.

 

לסיכום

התמכרות להרואין הינה מצב קשה וקיצוני ביותר – כגודל האופוריה ותחושת העילוי שמתעוררת מהשימוש בסם, כך גודל ועוצמת התלות וההתמכרות שמתפתחת לחומר. אך ניתן לטפל בהתמכרות, במיוחד לאחר שמבינים לעומק את מקורותיה.

הרואין

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים