באילו מקרים נתבע תביעה קטנה?

בתי המשפט לתביעות קטנות, לעומת מערכת בתי המשפט הרגילה, מתנהלים באופן שונה – סוגי הפיצויים שניתנים הם אחרים, מהירות התנהלות ההליכים המשפטיים מהירה הרבה יותר, דמי הליכי הניהול נמוכים יותר ולכן הגשת תביעה קטנה היא דבר אטרקטיבי בעיניי רבים.

 

מהו בית משפט לתביעות קטנות?

בית המשפט לתביעות קטנות הוא בית משפט 'קטן' שנמצא בתוך רבים מבתי משפט השלום שנמצאים ברחבי הארץ. אם זאת, בית משפט לתביעות קטנות, שפעילותו מוסדרת בתקנות שיפוט בתביעות קטנות, פועל אחרת לגמרי. סכום הסכסוכים שדנים בהם בתביעות קטנות, כשמו הוא – נמוך הרבה יותר ויכול לעלות עד למקסימום של שלושים וארבעה אלף שקלים בלבד, בהתאם, הוצאות ניהול ההליכים בו נמוכות הרבה יותר, התובע והנתבע מייצגים את עצמם, סדרי הבאת הראיות גמישים הרבה יותר וההכרעה מתקבלת במהירות.

 

אם כן, מתי ניתן להגיש תביעה קטנה?

הרעיון המקורי של בית הדין לתביעות קטנות הוא היותו מקום בעל מטרה סוציאלית – אפשרות של צרכן לתבוע חברה או תגיד גדול בסכומים קטנים יחסית בעקבות עוולה צרכנית שקרתה לו. ניהול התביעה בבית המשפט לתביעות קטנות אמור לנטרל את יחסי הכוחות המשמעותיים שבין התובע לנתבע שכן ישנו איסור על ייצוג על ידי עורך דין בבית הדין לתביעות קטנות. אך כמובן שלא מדובר בתביעות שמוגבלות רק לצרכן מול תאגיד אלא גם למצבים של יחסים בין אדם לחברו שלא מעוניינים שיגררו להליכים משפטיים ארוכים ויקרים שמונעים מן הצדדים לקבל הכרעה בהקדם האפשרי.

 

מתי נרצה להגיש תביעה קטנה?

נרצה להגיש תביעה קטנה במצב שבו הראיות הן יחסית פשוטות ולא יידרשו יותר מהופעה אחת בפני בית המשפט, במצב שבו הסיטואציה היא יחסית פשוטה וניתן במהרה לשכנע שופט, גם מבלי ייצוג משפטי של עורך דין שניתן לקבל את הפיצויים, ובעיקר – שסך הפגיעה קטנה יחסית ויכולה להיות מכוסה בסכום כספי מוגבל יחסית, כמה עשרות אלפים בלבד.

 

מהו זמן הטיפול התביעה קטנה?

לוח הזמנים הוא קצר יחסית – כחודש מהגשת כתב התביעה על הצד השני להגיש את כתב ההגנה שלו, ובתקופה קצרה יחסית לאחר מכן שני הצדדים יראו שופט. פעמים רבות השופט יפסוק לטובת אחד הצדדים כבר בתום הדיון. פעמים רבות השופטים מעוניינים, על מנת לקצר את עלויות וזמני המשפט, להגיע לפשרות בין שני הצדדים – דבר שלרוב מקטין את סך הפיצויים שמשולמים אך מוביל לתהליך מהיר וקצר אף יותר בעבור שני הצדדים.

 

האם ניתן לקבל ייצוג בבית הדין לתביעות קטנות?

במקרים שבהם נתבעה תביעה קטנה, למשל בגין עוולה צרכנית, יכול אחד הצדדים להיות מיוצג על ידי אדם אחר במידה וישנו ייפוי כוח. אם זאת, ייפוי הכוח גם הוא מוגבל לכך שהמייצג לא יהיה אדם שעבודתו היא לייצג או שהוא מקבל תמורה כלכלית.

מאמרים נוספים בתחום

בהגשה של תביעה קטנה, תביעה שלא אמורה להיות מבוררת בבית משפט שהוא חלק מן הערכאות ה'רגילות' בייצוג של עורכי דין, אלא בבית משפט לתביעות קטנות שבהם התובעים אינם עורכי דין או אנשים שעוסקים באופן קבוע בייצוג – ניתן עדיין להסתייע באנשים מסוימים. המשמעות של זה היא שהתובע או הנתבע...
כאשר מדובר בתביעה קטנה, כשמה כן היא, הסכום המקסימלי שיכול לפסוק שופט בעקבותיה הוא נמוך יחסית. ההליכים המשפטיים בבית המשפט לתביעות קטנות הם פשוטים, זולים ומהירים, דבר שהופך אותם לנגישים יחסית.   לאיפה יכולה להיות מוגשת התביעה? לפי סעיף שתיים לתקנות שיפוט תביעות קטנות, הגשה של תביעה קטנה יכולה...