באיזה גיל מומלץ להתחיל לכתוב צוואה – ואיך לעשות זאת

התפיסה הרווחת היא שצוואה היא דבר להתעסק בו בגיל מאוחר, אך זה ממש לא כך.

כל בעל עסק, נכס, או הון מכל סוג אחר צריך לדאוג לצוואה ולהסדרה כמה שיותר מוקדם.

כדאי לפעול כך על מנת לדאוג לירושה שמוסדרת לפי רצונכם ולאפשר לכמה שיותר זמן על מנת לשנות בה פרטים במידת הצורך.

 

חשיבת כתיבת הצוואה מוקדם

צוואה הוא מסמך מהחושבים ביותר שמתעסקים בו במהלך החיים. הוא קובע מה קורה עם כל הנכסים שרכשנו במהלך חיינו ולאן הוא הולך, ובהיעדר צוואה הרכוש מתחלק לפי הקבוע בחוק, שלא בהכרח תואם את רצוננו.

חשוב לדאוג לעתיד הכלכלי של יקירינו במהלך חיינו ולא מומלץ בכלל לסמוך על החוק שידאג להם במקומנו. לדוגמא, במקרה בו נרצה שסכום מסוים מכספנו ילך לצדקה ולא כתבנו צוואה, סכום זה יחולק בניגוד לרצוננו.

 

באיזה גיל כדאי לנסח צוואה

אין גיל חד משמעי בו כדאי להתחיל את התהליך, החיים אינם צפויים ולא ניתן לדעת מתי מסמך כזה עלול להיות רלוונטי. ההמלצה לפי רוב עורכי הדין היא להתחיל לכתוב את הצוואה בצומת חשובה בחיים, ביחוד כזו הקשורה בכסף.

 

דוגמאות לאירועים אחריהם מומלץ להתחיל לנסח צוואה

  1. רכישת נכס שווה ערך

לאחר רכישה של נכס גדול, או נכס בשווי גבוה, כדאי להבטיח את ביטחון הרווחים האפשריים מומלץ לנסח צוואה הכוללת את הנכס ואת השווי האפשרי שלו. כך ניתן להבטיח שהיקרים לכם שנבחרים על ידיכם יוכלו להנות מהרווחים וניהול הנכס לאחר מותכם.

 

  1. בעת גירושין

במקרה של גירושין, בני הזוג לשעבר יכולים לרשת רכוש אחד של השנייה כל עוד לא שולם גט. רוב האנשים לא ירצו שבן או בת זוגם לשעבר ירשו אותם, במיוחד אם מדובר על רכוש שהושג לאחר תקופת הנישואין. כדי להימנע ממצב כזה מומלץ לנסח צוואה כמה שיותר קרוב למועד הגירושין.

 

  1. באם אתם ידועים בציבור

ידועים בציבור מזוהים כבני זוג לכל דבר ועניין, אך חובת ההוכחה גדולה הרבה יותר על ידועים בציבור מאשר נשואים. על מנת לחסוך עבודה, הצגת הוכחות, ובהרבה מהמקרים עוגמת נפש, כדאי לעגן את בן או בת הזוג בצוואה כיורשים.

איך לערוך צוואה

נוכחות ושירות של ערוך דין חשובים ביותר בעת עריכת צוואה. על מנת להימנע מערעורים, ריבים וקרעים בין בני משפחה, והפסדים כלכליים אפשריים, יש להשתמש בעורך דין על מנת לנסח צוואה בצורה הברורה והחד-משמעית ביותר.

עורך דין יכול בנוסף לשנות ולהוסיף סעיפים לצוואה אם ירצה בכך המצווה מבלי לפגוע בתוקף המסמך.

 

סיכום

חשוב להיות מעודכנים תמיד במצבנו הכלכלי, במיוחד כשמדובר בסכום גבוה, וזה תקף גם לאחר מותנו. אין גיל חד משמעי לנסח צוואה אך יש נקודות בחיים בהן זה מומלץ, וצורה מומלצת לעשות זאת הכי נכון.

כתיבה

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף