אלו העבירות הפליליות שלא הכרתם בישראל

בישראל עבירות פליליות רבות וחוק העונשין הישראלי מונה עבירות שאף אחד לא מכיר. גם אנשים שלמדו משפטים ואמורים להכיר את החוק לא מכירים כל סעיף וסעיף שמופיע שם. לכן נכיר לכם מספר עבירות פליליות בישראל שככל הנראה לא חשבתם שקיימות, אך מופיעות בחוק העונשין הישראלי.

 

מעשה העלול להפיץ מחלה

סעיף 218 אומר כך:

“העושה בהתרשלות מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, דינו – מאסר שלוש שנים; עשה את המעשה במזיד, דינו – מאסר שבע שנים“.

עלתה שאלה בתחילת הקורונה האם ניתן להאשים אדם שמפר בידוד על עבירה זו ולכלוא אותו בבית הסוהר, זאת משום שקורונה נחשבה מחלה שאכן מסכנת נפשות. שאלה זו קיבלה תשובה חיובית. יש לזכור כי ברגע שמואשמים בעבירה פלילית כדאי מאד לדבר עם עורך דין פלילי בחיפה.

 

היזק לבעל חיים

סעיף 415 אומר כך:

“ההורג חיה הניתנת להיגנב או חובל בה, פוצעה או מפעיל עליה רעל, במזיד ושלא כדין, דינו – מאסר שלוש שנים”.

סעיף זה יש לפשט. הסעיף אומר שלא כל חיה שתיכנס לביתכם ותהרגו אותה תחשב לעבירה. אם הרגתם ג’וק כמובן שלא תשבו בכלא. אולם, אם הכלב של השכנים או החתול שלהם נכנס לבית שלכם ואתם החלטם לשים לו רעל, אתם אכן תוכלו להיות מואשמים בעבירה זו. כך שלא כל מטרד של חיה יאפשר לכם לחבול בה, גם אם זה בגבולות החצר שלכם.

אנשים רבים נקלעים לסכסוכים על חיות שלהם או של השכנים ואז בהחלט יכולות להיווצר בעיות. אם אתם לא בטוחים מה מותר לכם לעשות ומה אסור לכם לעשות כדאי לדבר עם עורך דין פלילי בצפון.

 

משחק אסור

סעיף 225 אומר כך:

“המארגן או עורך משחק אסור, הגרלה או הימור, דינו – מאסר שלוש שנים או כפל הקנס האמור בסעיף“.

כולם יודעים שפוקר זה משחק אסור אך לא תמיד חושבים על משחקים אחרים. אם לדוגמה ארגנתי טורניר שש בש, האם זה משחק אסור? ההגדרה למשחק אסור בחוק זה משחק שהזכייה בו תלויה יותר במזל מאשר בכישורים ולכן על משחקים כמו שש בש בהחלט יכולה להתעורר שאלה לגבי אופי המשחק והאם זה משחק אסור. לכן לפני ארגון טורניר משחקים כדאי לחשוב טוב האם הדבר חוקי.

לסיכום, בחוק העונשין סעיפים רבים ולא את כולם מכירים אזרחי המדינה. הבעיה היא שגם אם אתה לא מכיר עבירה ועברת אותה אתה תשב בכלא, ועל כן אין את התירוץ של “לא ידעתי”. חשוב מאד אם לא בטוחים בדבר חוקיות של מעשה כלשהו להתייעץ עם עורך דין פלילי טוב ומוסמך שיוכל לייעץ לכם על כדאיות המעשה אותו אתם מתכננים לעשות לצורך החלטה טובה יותר.

מאזניים

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים

איך מגדירים כיום עבירת סמים בישראל

סמים מסוכנים הם חומרים שונים המשפיעים על מערכת העצבים בגופו של האדם. השפעת הסמים יכולה לפגוע בתפיסת המציאות של המשתמשים בהם ולהותיר בהם נזקים נפשיים