אילו עסקים מחויבים לעבוד בשבת

עסקים שעובדים בשבת – לצערנו, תופעה שאינה נדירה בנוף הישראלי של 2022.

מהם העסקים שכן חייבים להיות פתוחים בשבת? ולמי בעצם מותר לעבוד בשבת? הכל על עבודה בשבת קודש, יום המנוחה השבועי

 

מרפאות חרום ובתי חולים

ידוע שפיקוח נפש דוחה שבת, והטעם לזה – מוטב לחלל שבת אחת כדי לשמור שבתות הרבה. מסיבה זו, עסקים שמותר להם להיות פתוחים וערוכים לפעולה בשבת, הם כאלה המספקים שירותי חרום להצלת נפשות, כמו מרפאות חרום, בתי חולים ובתי יולדות.

 

רופאים ואחיות

לרופאים ואחיות מותר לעבוד במשמרות שבת ע”פ ההלכה, אלא שיש להקפיד על כך שהמשמרת תתחיל מעט לפני כניסת שבת או תסתיים מעט אחרי צאת השבת, כדי שהשכר על שבת יובלע בשכר העבודה בחול. בנוסף, לגבי כתיבת פרוטוקולים רפואיים עבור החולים, יש לברר מהן הדרכים העדיפות, כגון: רישום בעט שבת ונייר שבת שמאושר ע”י מכון צומת. ואם יש אפשרות שגוי ירשום, מוטב.

 

פרמדיקים

לפרמדיקים יש כללים לעבודה בשבת:

  • כדאי להכין את האמבולנס ככל האפשר לפני שבת אם יש סבירות לקריאה בשבת, כדי להפחית את חילול השבת., הכנה זו כוללת צמצום מערכות לא חיוניות ברכב כמו רדיו וכו’
  • אם יש אפשרות לבחור בנהג גוי, כדאי מלכתחילה שגוי יסיע את האמבולנס
  • שימוש במכשיר קשר ובטלפון מותר רק לצורך החולה והצלתו

לגבי כתיבה – אותו הדין כמו ברופאים ואחיות.

 

תומכות לידה – דולות

מותר לתומכת לידה לנסוע עם יולדת ללידה בשבת רק אם זו בקשת היולדת. בנוסף, מותר לה לתת לה הדרכה בטלפון אם זה מה שהיולדת רוצה.

אם היולדת לא מבקשת הדרכה של הדולה במפורש, מותר רק לדעת הגרש”ז אוירבעך שסובר שדיבור בטלפון בשבת הוא אסור מדרבנן. אך לפי החזו”א שטוען לאיסור דאורייתא בשימוש בטלפון בשבת, צריך להקפיד להשתמש רק ברצות היולדת.

כמובן שכל זה בלידה תקינה ולא במצב סכנה שמצריך להזעיק כוחות חירום, שזה מותר לכל הדיעות. מדובר רק במצב שבו דולה יכולה לעזור, כגון כאב או עיכוב בלידה.

 

חברת החשמל

חברת החשמל מספקת שירותי חשמל גם בשבת, והעובדים שלה נאלצים לעבוד גם בכוננויות שבת. יש היתר מסוים לחלק מהעבודה בחברת החשמל לצורך פיקוח נפש, שהרי בכל אזור בארץ יש בכל זמן חולים הזקוקים למכשירי חשמל לצורך הצלת חיים. אך עם זאת, לא כל רב מתיר לעבוד בחברת החשמל בשבת! בכל מקרה לגופו יש לעשות שאלת רב. כל רב וסברתו, ודרכו בפסיקה.

יש אוכלוסיות חרדיות הנוהגות לפי פסיקת החזון אי”ש, שאסר כל שימוש בחשמל בשבת משום שזה מכוח העבודה של יהודים בחברת החשמל שעובדים בשבת, ולכן לטענתו מדובר באיסור של “לפני עיוור לא תיתן מכשול”. מדובר על כ-20,000 משפחות כאלו בישראל.

 

המאבק על סגירת עסקים בשבת

למרבה הצער המאבק על שמירת השבת במרחב הציבורי וישראל הולך ומצטמצם. כיום כ-20% מהקניונים בישראל פתוחים בשבת, ורוב רובם של המוזיאונים, בתי הקולנוע ומרכזי התרבות הארץ פתוחים אף הם ביום המנוחה. זהו מצב עגום החוטא לסטטוס קוו ולעקרונות יסוד שנקבעו עם הקמת המדינה, כמדינת לאום לעם היהודי.

ככלל, העסקים בארץ מחויבים להיסגר כשעתיים לפני כניסת השבת. ככל שנקפיד לסגור את העסק מוקדם יותר ונהפוך את הרחוב לשבתי בשעה מוקדמת יותר, כך נזכה להנות מהשפע והברכה שמקורם בשבת.

המאבק על שמירת השבת ליווה את מדינת ישראל החל מימיה הראשונים, ועד היום זהו אחד הנושאים הכאובים. הלוואי שנזכה בקרוב ליום שכולו שבת ומנוחה, לחיי העולם הבא!

טיפול רפואי

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מהן העילות התנגדות לקיום צוואה

כשאדם כותב את הצוואה שאותה ירצה להוריש לקרובים שלו או לחבריו, הוא יכול לכלול בה את כל הנכסים שלו ולפרט לפרטי פרטים עד השקל האחרון,