איך מתבצע תהליך הייצוג המשפטי לאחר פגיעה מינית

פגיעה מינית לצערנו נפוצה מאוד, במקומות העבודה, ברחוב, בבית, ובכל מקום אחר. אך אפשר לשים גבול וסוף לסבל. במישור המשפטי יש הרבה לעשות כדי להתמודד עם תקיפות ופגיעות מיניות שחווינו, לגרום לתוקף לשלם על מעשיו, ובעיקר למנוע הטרדות בעתיד. כאן נדריך אתכם ואתכן בדיוק מהו התהליך.

 

מהי פגיעה מינית

קודם כל חשוב שנדע מה נכנס תחת קטגוריה של פגיעה מינית – פגיעה מינית יכולה להתבצע על ידי אדם קרוב או זר, כאשר הפגיעה היא בעלת אופי מיני היוצר תחושה של פלישה למרחב האישי בניגוד לרצוננו. ניצול מעמד של כוח הוא נפוץ בקרב הפוגעים, בעיקר במקומות העבודה, ובשל ניצול הסמכות, קשה לסרב ולהתגונן מפניהם.

הפגיעה יכולה להיות במגע פיזי בעל אופי מיני, פרסום תכנים לא הולמים ברשתות חברתיות, בהתבטאויות גסות ודיבור לא הולם ואפילו במבטים בלבד.

 

הדרכים המשפטיות

אז מה לעשות במידה וחוויתי פגיעה מינית? אפשר לגשת למשרד עורכי דין המתמחה בזה, כאשר ייצוג נפגעות פגיעה מינית יכול להתרחש בשני מישורים:

  • הליך אזרחי – מטרתו תביעת פיצוי כספי. התביעה יכולה להתקיים נגד התוקף ישירות או נגד המוסד או המקום שבו זה קרה. למשל לאחר פגיעה מינית במקום עבודה, ניתן לתבוע את התוקף ואת מקום העבודה שאפשר לדברים כאלה לקרות בו.

בהליך האזרחי הנפגעת היא הסמכות העליונה בהקשר לתביעת הפיצויים וההסכמה לגישור, במידת הצורך.

  • הליך פלילי – כאשר מדובר בעבירות בעלות אופי פלילי, המדינה תיקח את חסותה על המקרה, ובמידת הצורך תעצור את התוקף ותנהל נגדו משפט עד לעונש של מאסר בפועל ופיצויים כספיים על פי החוק.

 

הליך אזרחי לאחר הרשעה

במידה והתוקף הורשע בבית משפט בהליך פלילי, ניתן להגיש בקשה נוספת לפיצויים בהליך אזרחי, ובקשה זו תידון באופן מהיר, בדרך כלל על ידי אותו הרכב שופטים שדן בתיק הפלילי, ויבחן את גובה הפיצויים המגיע לכם.

 

על מה ניתן לתבוע פיצויים

הנזקים שבגינם אפשר לתבוע על פגיעה מינית הם כדלהלן:

  • הפסד שכר עבודה – במידה וכתוצאה מהפגיעה נגרמה לכם ירידה בכושר העבודה, או אי-קידום
  • פיצוי עבור טיפולים – תרופות למיניהן, טיפולים נפשיים קונבנציונליים ומשלימים, עזרה בלימודים עקב קושי בריכוז וירידה בתפקוד, ועוד
  • עזרה מגורם שלישי – צורך בעזרה בבית ובתפקוד היומיומי, עקב הידרדרות ביכולות התפקודיות
  • כאב וסבל כתוצאה מירידה בדימוי העצמי, חוסר הנאה מהחיים וכדומה
  • פגיעה והטרדה מינית – ניתן לתבוע למעלה מ-100,000 ₪ בלי צורך בהוכחת נזק כלל, בנוסף לפיצויים לעיל

 

סיכום

אם את או אתה מרגישים שנפלתם קורבן לפגיעה מינית, אל תהססו. יש מה לעשות. קחו יוזמה להתנגד, לפעול, לשנות את הגורל ולקחת את חייכם בידיכם. מגיע לכם חיים שוקקים מלאי חיות וחיוניות, ועל התוקף לשלם על מעשיו ביד קשה ומרתיעה. אל תחכו שהמצב יחמיר, פעלו עוד היום.

פגיעה מינית

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים