איך מעריכים שווי נכס שתקף משפטית

לפני שמוכרים או קונים דירה, או כל נכס אחר, חשוב מאד להעריך את השווי שלה.

קנייה מבלי הערכת שווי, יכולה להיות אסון שתתחרטו עליו אחר כך.

אך, לבדוק שווי זה לא כל כך פשוט ואינטואיטיבי, בדיוק בגלל זה הכנו בעבורכם הסבר לבדיקת שווי של נכס שתקף משפטית.

 

כיצד מתבצעת הערכת שווי?

כדי להעריך שווי של נכס יש להתייחס למספר קריטריונים קבועים. הקריטריונים הם אלו שמעידים על איכות הנכס ועל טיבו. כמובן שכדאי לפנות לאיש מקצוע כמו לשמאי או למתווך כדי לבצע הערכת שווי, זאת משום שזו משימה לא פשוטה. אנשי מקצוע כמו מתווכים בבאר שבע, ידעו לעשות את הערכת השווי בעבורכם.

ישנן שלוש שיטות עיקריות לצורך הערכת שווי של נכס:

 

השיטה ההשוואתית

כשמה כן היא, בשיטה בודקים ומשווים את הנכס לנכסים דומים שנמכרו או הושכרו באיזור. כמובן שלצורך ההשוואה המידע צריך להיות מהימן ביותר, כלומר – אינכם יכולים להיות צד בעסקה אליה אתם משווים, את המידע אתם צריכים לקחת ממקור מהימן, אם העסקה היתה בין אנשים שהכירו אחד את השני זה ישפיע.

לסיכום נקודה זו, הרבה מאפיינים יכולים להתערב כשאתם מבצעים את הבדיקה ההשוואתית, אם היא לא תהיה ניטרלית היא פשוט לא תהיה מדוייקת, ותפגע בהערכת שווי הנכס.

שימו לב שהדירה אליה אתם משווים צריכה להיות זהה במאפיינים – מספר חדרים, גודל, גן, חצר, פנטהאוז, ועוד. אם הדירה לא זהה במאפיינים, זוהי לא דירה בעלת שווי זהה. עליכם לשים לב לפרטים הקטנים ולא לפספס.

 

היוון הכנסות

בשיטה היוון הכנסות אתם צריכים לבדוק עד כמה הנכס מכניס רווחים לכיסכם. כלומר, עליכם להעריך את סכום ההכנסות הצפוי, ולפי זה לקבוע מה המחיר שיש לשלם על הנכס. אם אתם רואים שאת ההשקעה על הנכס תחזירו בעוד זמן רב מדי, כנראה זה לא השווי הנכון שלו. כמובן שזהו חישוב מורכב ביותר שרצוי לעשות באמצעות איש מקצוע שמבין בשיטת היוון ההכנסות.

 

שיטת העלות

זוהי השיטה השלישית לחישוב שווי נכס. השיטה בנויה ממשוואה בה מחשבים את הערכת עלות בניית הנכס, בניכוי פחת, פלוס ערך הקרקע. שיטה זו לא מתאימה לכל סוגי הנכסים. אבל יש נכסים שהיא מושלמת בעבורם. לפני שאתם בוחרים להשתמש בשיטה זו, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם שמאי או מתווך שמכירים את הנוסחה ויעזרו לכם לדעת האם היא נכונה לסוג הנכס שאתם מעוניינים להעריך את שוויו.

לסיכום, הערכת שווי נכס התקף משפטית היא משימה אינה פשוטה כלל. לצורך המשימה עליכם לרדת על לפרטים הקטנים ביותר, לחקור את המסביב של הנכס, ולהבין בשוק הדירות והנכסים שלצידכם. הבנה מעמיקה של מצב העניינים תוביל לתוצאת חישוב מדויקת של שווי הנכס מבלי טעויות שיעלו לכם בכספכם.

 

מטבעות ובית

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים