דמי היתר: מה אתם לא יודעים ומה כדאי לכם ללמוד

מועצת מקרקעי ישראל החליטה בישיבתה מיום כ”ב באייר תשע”ח, לעגן את זכויות השוכרים בישובים חקלאיים בחלקת המגורים. שוכר אשר יבחר להצטרף להסדר המפורט בהחלטה זו, יהיה זכאי לכך שבחלקת המגורים שהוא חוכר לא יחולו ההוראות הקיימות כיום בהסכמים מול רשות מקרקעי ישראל בדבר השבת קרקע לרשות במידה ומתקיים שינוי ביעודה של הקרקע.

דשא

דמי היתר מהם, האם זה רלוונטי למקרה הפרטי שלכם?

אתם צריכים לדעת עוד על דמי היתר, אולי זה יכול לחסוך לכם אלפי שקלים!

 הסכום שעל החוכר לשלם למנהל כתנאי למימוש זכויות בקרקע, שלא הוענקו לו לפי חוזה החכירה שבידו, בהתאם לנהלי מנהל מקרקעי ישראל. דמי היתר לתוספת בניה לכל מי שרוצה להרחיב את ביתו ולהמשיך לבנות.  תשלומים אלה משולמים במקרים של תוספת בניה, שינוי יעוד של מגרש, פיצול מגרש ועוד..

החלטה 1184

יש לציין כי החלטה 1184 של מנהל מקרקעי ישראל, ביטלה את תשלום דמי ההיתר בגין תוספת בניה למגורים של בית מגורים קיים עד לשטח כולל של 240 מ”ר. הביטול אינו גורף ותלוי בתנאים הקבועים בהחלטה. בדקו מהו השטח הכולל, והאם הוא עובר 240 מ”ר.

החלטה 1553

חשוב לעיין ב- החלטה 1553  ולדעת שבמידה והחוכר יבקש יוכל להצטרף להסדר על פי החלטה 1591 תמורת תשלום “מקדמה”  -כלומר  “דמי חכירה”, בסך של 3.75% מערך הקרקע בתוספת של מע”מ.
יש לציין כי ערך הקרקע הינו ערך הקרקע של חלקת המגורים עם היקף בניה בסיסי למגורים- עד 375 מ”ר בכפוף לקיומה של תכנית תקפה, למעט חריגים כגון חוכר ביישובי עוטף עזה.

בסוף חודש מאי 2018 חתם שר האוצר על תיקון להחלטה 1523, כך הפך מספרה של ההחלטה ל- 1553. התיקון שבוצע בהחלטה מתייחס ל “התחשבנות מחדש” בהליך פיצול מגרש מנחלה, כמו כן מתייחס אל יישום החלטה 1553 באזור עדיפות לאומית “קו עימות”.


החלטה 1591
החלטה זו היא ההחלטה המעדכנת את החלטה 1553 -ומשמעותה קביעת הזכויות למגורים בחלקת המגורים בישובים חקלאיים שהם מושב עובדים, כפר שיתופי, או אגודה חקלאית שיתופית.

עיקרי החלטה זו הינם: כל תשלום בשיעור של 33% הנזכר בהחלטה לא תחול עליו הנחת אזור.

הנחת האזור מוגבלת עד תקרה מסוימת כמפורט בהחלטות רשות מקרקעי ישראל הרלוונטיות. זכות להתחשבנות במקרים מסוימים תהיה כמפורט בהחלטה זו. בהחלטה זו קיימת טבלה הקובעת את ערך ההנחה בשקלים באזורי עדיפות המוגדרים בחוק.

 

התייעצו עמנו, אנחנו כאן בעבורכם ובשבילכם!

חשוב להתייעץ עם שמאי מקרקעין המתמחה בתחום זה על מנת לא להפסיד כסף ולהבין מהו הצעד הנכון ביותר לעשות.  שמאי מקרקעין – שירותי שמאות וניהול מקרקעין עם ניסיון נרחב במיוחד של כ-20 שנה בתחום.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מה חשוב לשים לב בחוזה תיווך דירות?

קניית דירה היא צעד כלכלי משמעותי וייתכן שגם אחד הצעדים המשמעותיים ביותר לאורך החיים בכלל. הגעתם לישורת האחרונה בעסקה? הנה כל מה שחשוב לשים אליו

חוק שכירות הוגנת: כל הפרטים

חוק השכירות ההוגנת נוצר כדי לתת מענה לחוסר סדר ורגולציה בשוק השכרת הדירות. בשנים האחרונות, כמות שוכרי הדירות בישראל גדלה משמעותית, והמגורים בשכירות הפכו להיות

איך לעשות עסקת נדל”ן בטוחה וחוקית?

תחום הנדל”ן הינו תחום מורכב ומסועף מאוד שגם דורש הון התחלתי יחסית גבוה ביחס להשקעות אחרות. המורכבות וההון ההתחלתי הגבוה מרתיעים אנשים רבים מביצוען של

זכויות השוכר והמשכיר

כיום, מספר לא מבוטל של אנשים מתגוררים בשכירות, או משכירים בעצמם דירה. על אף שמדובר בצעד משמעותי בחייהם של אלפי אזרחים מידי שנה, רבים מהם

השקעה בנדל”ן מסחרי כדאית

בעוד ששנת 2020 התחילה באופן לא הכי מחמיא לה, אין ספק שנגיף הקורונה לא עוצר רבבות ישראלים מלנצל הזדמנויות נדל”ן שונות. מחפשים אחר השקעה בנדל”ן

המדריך המלא להתחדשות ערונית

עתידים לעבור התחדשות עירונית בבניין שלכם? ובכן, להלן המדריך המלא להתחדשות עירונית,כך שתוכלו לדעת מראש לקראת מה אתם עומדים. כל הפרטים – במאמר הבא. התחדשות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!