לייעוץ עם עו"ד פלילי חייגו

תקיפה בנסיבות מחמירות

תוכן עניינים
תקיפה בנסיבות מחמירות
תקיפה בנסיבות מחמירות

על פי החוק במדינת ישראל, כל הפעלת אלימות על אדם מסוים ללא הסכמתו או בהסכמה שהושגה בתרמית מוגדרת בתור תקיפה. כאשר בית המשפט יכול לקבוע את מהות הפגיעה על פי עוצמתה או על פי הנזקים שאליה היא הובילה. ברוב המקרים הענישה בדבר תקיפה יכולה לנוע בין שנתיים ועד לחמש שנות מאסר, כאשר ההבדל בעונש משתנה בהתאם לקביעת בית המשפט. אך אם הוחלט כי התקיפה בוצעה בנסיבות מחמירות, בית המשפט רשאי להכפיל את עונשו של הנאשם – דבר שיכול להיות משמעותי מאוד עבור נאשמים רבים.

 

כיצד מוגדר מעשה תקיפה על פי החוק?

מעשי תקיפה במדינת ישראל ובעולם כולו הפכו להיות מכה של ממש, ולכן על מנת למגר את התופעות הללו בית המשפט קבע הרחבות רבות אשר מעשה תקיפה כלול בתוכם. על פי החוק כל מעשה של הכאה, דחיפה, נגיעה, או הפעלת כוח באופן ישיר או עקיף על אדם בניגוד לרצונו זהו מעשה תקיפה.

חשוב להבין כי הפעלת כוח מסוים מוגדרת בסיטואציה שבה לאותו אדם שהותקף נגרם נזק או תחושה מסוימת של אי נוחות. כמובן שבהתאם לסוג התקיפה ולסוג הנזק שנגרם למותקף, כך בית המשפט יכול לקטלג את התקיפה ולהגדיר את הנסיבות שבגינן היא התרחשה.

 

מהם סוגי התקיפה הקיימים על פי החוק?

כמו בעבירות רבות בעולם כולו וגם במדינת ישראל, קיימים מספר סוגים של עבירות תקיפה המוגדרות על פי חוק העונשין. עבירת התקיפה הבסיסית ביותר מוגדרת על פי סעיף 379 לחוק, כאשר תקופת המאסר המקסימאלית על עבירה מהסוג הזה הינה שנתיים מאסר בפועל. כאשר העונש מגיע אך ורק על ביצוע התקיפה, מבלי לבחון את מידת הנזק שנגרם לקורבן כתוצאה מהתקיפה.

כאשר ממשיכים לבחון את המצב מגיעים אל סעיף 380 לחוק, שמגדיר תקיפה שכתוצאה ממנה נגרם לקורבן חבלה של ממש. כאן תקופת המאסר יכולה להגיע עד לשלוש שנים בפועל, כמובן שתקופת המאסר משתנה בהתאם לאופי ולנזק שהפגיעה גרמה.

החוק ממשיך לפרט מקרים שונים של תקיפה, כאשר במקרים של תקיפה מרובת משתתפים העונש יכול להגיע עד לחמש שנות מאסר בפועל לכל אחד מהמעורבים. בראש הפירמידה מבחינת חומרת התקיפות עומדת תקיפה המוגדרת בנסיבות מחמירות. התקיפה הזאת היא המשמעותית ביותר וכמובן יכולה להוביל לתקופת המאסר הארוכה ביותר. לכן כאשר אתם מואשמים בכל סוג של תקיפה ופי כמה כאשר אתם מואשמים בתקיפה בנסיבות מחמירות חשוב מאוד שתפנו אל עורך דין פלילי על מנת שייצג אתכם אל מול רשויות האכיפה והמשפט במדינת ישראל. כך תוכלו לדעת שעשיתם את מירב המאמצים על מנת למזער נזקים ולהפוך את העונש שלכם לקל ביותר.

מהי תקיפה בנסיבות מחמירות?

אין עוררין על העובדה כי כל מעשה של תקיפה מכל סוג שהוא הוא חצייה של קו אדום, וחשוב מאוד לפעול ולמגר כל סוג של עבירות אלימות כאלה ואחרות. זוהי הסיבה לכך שבית המשפט איננו מקל ראש בכל סוג של תקיפה, והחוק קובע עונשי מאסר משמעותיים לכל האנשים המבצעים עבירה זו. אך בית המשפט בחר לראות בחומרה מקרי אלימות או תקיפה שבוצעו בנסיבות מחמירות, ובעקבות כך גם הוחלט לקרוא לעבירה בשם שונה: תקיפה בנסיבות מחמירות.

אך על מנת שתוכלו לדעת בדיוק מה זה תקיפה בנסיבות מחמירות, החלטנו להרים את הכפפה ולעשות לכם מעט סדר בכל הערפל שאופף את הנושא הזה. ישנם שני מקרים ספציפיים אשר יכולים לגרום לכך שנאשם יואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות ולא בתקיפה בסיסית רגילה.

הסיבה הראשונה היא תקיפה שבוצעה על ידי שני אנשים או יותר, חשוב להדגיש כי לא חייב ששני האנשים או יותר יבצעו את העבירה באופן פיזי – אלא רק שיתפו פעולה על מנת לבצע את העבירה ולגרום לתקיפה של אדם מסוים. מקרה מהסוג הזה מוגדר בתור תקיפה בנסיבות מחמירות מכיוון שאין שום ספק על כך שמדובר בתקיפה מתוכננת מראש שבגינה התאגדו מספר אנשים על מנת להוציא אותה לפועל. לכן בית המשפט רואה בתקיפה מהסוג הזה תקיפה שקרתה בנסיבות מחמירות ועל כך העונש הינו גבוה יותר.

הסיבה השנייה שבגינה תקיפה יכולה להיות תקיפה בנסיבות מחמירות היא תקיפה שבוצעה על ידי קרוב משפחה של הקורבן. הסיבה שבגינה סוג זה של עבירה מוגדר בנסיבות מחמירות היא הקרבה המשפחתית בין התוקף לקורבן, וברוב המקרים גם התלות של הקורבן בתוקף שבעקבותיה התרחשה התקיפה. גם במקרה הזה בית המשפט רואה בחומרה תקיפה שהתרחשה בנסיבות אלה, ומגדיר אותן בתור נסיבות מחמירות והעונש על עבירה מהסוג הזה הינו גבוה בהשוואה לשאר סוגי התקיפות.

 

מהי הענישה על תקיפה בנסיבות מחמירות?

כמו שכבר ציינו ברוב המקרים כאשר תקיפה תוגדר בנסיבות מחמירות העונש יהיה גבוה באופן משמעותי בהשוואה לעונש של תקיפה בנסיבות רגילות. ברוב המקרים של תקיפה שהתרחשה בנסיבות מחמירות העונש יהיה כפול מאשר העונש על אותה העבירה בנסיבות רגילות. כלומר אם על פי החוק העונש על עבירה מסוימת הינו שלוש שנות מאסר, במידה ואותה עבירה התרחשה בנסיבות מחמירות העונש יגיע עד לשש שנות מאסר בפועל.

המטרה המרכזית של בית המשפט היא לגרום לכך שתקיפות בנסיבות מחמירות יחלפו מן העולם, ואנשים לא ישתמשו בכוח שלהם על מנת לפגוע בקורבנות שונים. לכן חשוב מאוד שבית המשפט יחליט בצורה מדויקת האם תקיפה מסוימת התרחשה בנסיבות רגילות או בנסיבות מחמירות כי העונש יכול להיות כפול שזה לא דבר שאפשר להקל בו ראש.

ייצוג משפטי על תקיפה בנסיבות מחמירות

לכן לאחר שהבנתם את ההבדל בין תקיפה רגילה ובין תקיפה בנסיבות מחמירות, חשוב מאוד שתפנו אל עורך דין פלילי על מנת שיגרום לכך שתוכלו להוכיח את חפותכם או יקל בעונשכם.

כמובן שהכוח נמצא בידיים שלכם, וחשוב מאוד שתשתמשו בו בחוכמה על מנת שתוכלו להטיב עם עצמכם ולהוביל אתכם אל מקום מבטחים. רק עורך דין פלילי מקצועי ידע להנחות אתכם בצורה נכונה על מנת שתוכלו להביא למצב שלא תואשמו בגין תקיפה בנסיבות מחמירות.

ההבדלים בין תקיפה רגילה ובין תקיפה המוגדרת בנסיבות מחמירות הן קריטיות, וכמו שציינו ההבדל בעונש יכול להיות אפילו כפול מבחינת שנות המאסר.

זוהי הסיבה שאתם צריכים את איש המקצוע הטוב ביותר שילווה אתכם לכל אורך החקירה והמשפט.

החשיפה של אדם מסוים למקרה של תקיפה בנסיבות מחמירות יכול להוביל לעונשים משמעותיים רבים ולשנים רבות מאחורי סורג ובריח. בית המשפט כמו שכבר אמרנו פעמים רבות יכול לגזור תקופת מאסר כפולה על אדם שהורשע בתקיפה בנסיבות מחמירות, ולכן חשוב מאוד לדעת האם באמת הייתה תקיפה שכזו?

מרבית האנשים אינם מבינים את ההבדל בין תקיפה רגילה ובין תקיפה בנסיבות מחמירות, ולכן לא מעט נאשמים מוצאים את עצמם מאחורי סורג ובריח לשנים רבות ללא כל הצדקה אמתית. חשוב מאוד שתעמידו לרשותכם את אנשי המקצוע הטובים ביותר על מנת שיספקו לכם ייעוץ מקצועי וכנה, כזה שתוכלו לסמוך עליו באופן מוחלט.

רק עורך דין פלילי ידע בצורה מדויקת האם העבירה שהתרחשה מצדיקה קטלוג לעבירה בנסיבות מחמירות או שמדובר בהחלטה לא נכונה של המשטרה או של בית המשפט. על מנת שתוכלו להיאבק על חפותכם בצורה טובה ורצינית חשוב מאוד שיעמוד לרשותכם עורך דין ממולח אשר ידע בדיוק כיצד בית המשפט והדיונים במישור הפלילי פועלים.

המשרד שלנו מתמחה בכל סוגי האישומים הפליליים עם דגש מרכזי על עבירות תקיפה מכל סוג שהוא. כי מי קבע שאתם צריכים להתמודד עם כל התהליך לבדכם? לכל אחד מגיע לקבל את הייצוג המשפטי הטוב ביותר, ובתחום הפלילי אין עוררין על כך שאנו הכתובת הטובה והאיכותית ביותר עבור כל נאשם בכל שלב של משפט.

 

 

תקיפה בנסיבות מחמירות

כל מעשה עם אקט פיזי ללא הסכמת הקורבן נחשב כתקיפה.

תקיפה סתמית, תקיפה הגורמת לחבלה ממשית ותקיפה מרובת משתתפים.

תקיפה שבוצעה על ידי יותר מאדם אחד, ו/או על ידי קרוב משפחה של הקורבן.

בין 3 ל-6 שנות מאסר, תלוי במקרה ובהחלטת בית המשפט.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין אלימות במשפחה

המשפחה שלנו היא המקום המוגן. המקום שאליו הגענו כשנולדנו, ואומנם כולנו יודעים שלא ביקשנו אותה ולא בחרנו בה, אך רוב האנשים יודעים לומר עד כמה

עורך דין עבירות אלימות

כל אחד מאיתנו עלול למצוא את עצמו באינספור מקרים שבהם הוא יזדקק לשירותיו של עורך דין פלילי, כי למרות שאנחנו חיים בצורה נורמטיבית ורגילה, אין לדעת

איומים בטלפון

איומים טלפוניים מהווים כיום מטרד לא קטן בעבור רבבות ישראלים, כאשר רבים אינם יודעים כי ניתן להגיש תביעה כנגד המאיים. כיצד התהליך מתבצע? להלן הפרטים.

אלימות נשים

תופעות של אלימות במשפחה הינן שכיחות מאז ומעולם, כאשר ישנם דיווחים על אלימות כלפי נשים בתוך המשפחה עוד מתחילת הציוויליזציה. המודעות לנושא של אלימות בתוך

החוק למניעת אלימות במשפחה

על פי ספר החוקים עבירה של אלימות במשפחה היא עבירה פלילית משמעותית בפני עצמו, אשר נבדלת מעבירות אלימות רגילות. הדרך הטובה ביותר להבין את המשמעות

תקיפת בן או בת הזוג

תקיפה של בן או בת הזוג עלולה להציב אתכם מול ענישה מחמירה ביותר, וזאת לאור ריבוי של מקרים אשר הסתיימו גם ברצח. כל המידע לגבי

האם יש כזה דבר אלימות ללא הרשעה

אלימות, למרות שכולנו היינו רוצים שלא תהיה קיימת בחברה שבה אנו חיים, היא חלק מחיינו. לכן עולה השאלה מה עושים במצבים כאלה והאם יש לנו

העונשים עבור אלימות במשחקי כדורגל

לא ניתן להתעלם מכך כי האלימות במגרשי הכדורגל במדינת ישראל שברה שיאים בשנים האחרונות, ועל כן אנו עדים למדיניות ענישה מחמירה. מהם העונשים בעבור אלימות?

תקיפה בידי אחראי

כל אחד מאיתנו מוכן ויכול להגן על שלמות גופו ונפשו במצב של פגיעה אלימה. אך כאשר מדובר בקטינים, קשישים או חסרי ישע, מבין החוק כי

תקיפה גורמת חבלה

תקיפה גורמת חבלה: ע’ שימש לתקופה קצרה כמנכ”ל בחברה מוכרת במשק. אחת מעובדות החברה זומנה לשיחת הבהרה במשרדו של ע’ ונערכה לשיחה כשהיא מצוידת במכשיר

תקיפת שוטר או עובד ציבור

במהלך חיי היום יום שלנו כולנו נתקלים בלא מעט אנשים אשר חלק מהם הם שוטרים וחלק הם עובדי ציבור אחרים. אומנם זה נכון שבדרך כלל

אלימות שוטרים

לצערנו, אנו חיים כיום בעולם בו אלימות של אנשי החוק כלפי אזרחים הפכה לדבר שאינו חריג בנוף המקומי. לכן חשוב להבין כיצד יש לפעול במקרה

עו”ד אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא בין התופעות היותר מטרידות שניתן להעלות על הדעת, ודווקא בתקופה האחרונה, היא הופכת שכיחה מאי פעם. למרבה הצער, עבור אנשים רבים, התא

עבירת חבלה חמורה

עבירות של תקיפה וחבלה נחשבות לעבירות חמורות מאוד. המחוקק שואף, ובצדק, להעניש את העבריין הגורם חבלה לאדם אחר בחומרה. זאת, בהתאם לחומרת החבלה שאותה גרם.

עבירות איומים

עבירות איומים הן עבירות פליליות נפוצות למדי במדינת ישראל. עבירות איומים מתבצעות כנגד אנשים מכל קבוצות האוכלוסיה – החל מנבחרי ציבור, אנשים מפורסמים, אושיות תקשורת,

עבירת תקיפה סתם

“תקיפה סתם” הינה אחת מהעבירות שההרשעה בגינן אינה מחייבת פגיעה פיזית. ככלל, מדובר בעבירה פלילית שמוגדרת כמעשה אלים כלפי אדם אחר בניגוד לרצונו. מבין כלל

עבירת תגרה

בכדי לשמור על שלומו של הציבור ולהגן עליו, קיימים כמה חוקים אשר אוסרים התנהגות אלימה ובריונית. אנשים אשר מפרים חוקים אלה עשויים לקבל עונשי מאסר

שתף/י מאמר זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram