לייעוץ עם עו"ד רשלנות רפואית:

רשלנות רפואית לפי מחלות שונות

עורך דין כפיר דיין דובב
עו"ד רשלנות רפואית כפיר דיין דובב
תוכן עניינים

רשלנות רפואית, למרבה הצער, עלולה להתרחש במחלות שונות, משלב האבחון ועד בחירת הטיפול ודרך הטיפול, על ידי מי מהצוות הרפואי. כאשר מתרחשת רשלנות רפואית, יש לפנות ולהתייעץ עם עורך דין דיני רשלנות רפואית.

פעמים רבות, לא קל לדעת כי הנזק שנגרם מהמחלה עצמה נבע מרשלנות רפואית באחד מהשלבים, ולכן יש להבין היטב את החומר הרפואי. להליך התביעה מקדימים צעדים רבים, הכוללים את חקר המקרה הספציפי על ידי איסוף החומר הרפואי, ובקשת חוות דעת מיועצים רפואיים ורופאים בכירים בתחום.

גם במהלך המשפט, יידרשו חוות דעת שונות וליווי רפואי של אנשי מקצוע בכירים, כדי לוודא כי שלב ההוכחות יתנהל באופן המקצועי ביותר. מרבית התביעות בתחום, מסתיימות בהליכי גישור או פיצויים, בהסכמתם המלאה של שני הצדדים.

 

מתי ואיך יכולה להתרחש רשלנות רפואית לפי מחלות שונות?

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בכל אחד משלבי המחלה המתגלה, החל משלב האבחון, דרך בחירת הטיפול ועד דרך הטיפול או הטיפול שבוצע בפועל. שלב הדיאגנוזה, בו המחלה מאובחנת, הינו שלב קריטי בכל מחלה, ובעיקר במחלות סרטניות.

שלב זה הינו משמעותי ביותר, מכיוון שיש בתחילה לאבחן את המחלה המתקדמת בגופו של החולה, ולאחר מכן יש לאבחן את המחלה הנכונה. בימינו, יש מספר רב של בדיקות, חלקן פולשניות ואחרות פחות, היכולות לאבחן מחלות שונות. 

רשלנות רפואית עלולה להתרחש כאשר החולה לא הופנה לבדיקה הנכונה, או כאשר הבדיקות אליהן הופנה לא הוכיחו הימצאות מחלה למרות קיומה. על הרופא המאבחן לשאול את השאלות הנכונות בלקיחת האנמנזה של החולה, כדי להעלות על הסימנים הקליניים שיוכלו לרמז על מחלה זו או אחרת.

כאשר כבר אובחנה המחלה, על הרופא לבחור את פרוטוקול הטיפול המתאים לה. ולאחר שזה נבחר, יש לטפל בחולה באופן הזהיר והקפדני ביותר. בשלבים אלה עלולה להתרחש רשלנות רפואית, לפעמים על ידי הרופאים עצמם ולפעמים על ידי האחיות והאחים, אשר לא הקפידו על דרך הטיפול, הלכה למעשה.

 

איך מתנהלת תביעה על רשלנות רפואית לפי מחלות שונות?

בתביעת רשלנות רפואית, בדרך כלל, מעורבים כספים רבים, וכך גם גובה הפיצויים עשוי להיות גבוה מאד. מסיבה זו, ומסיבות נוספות, תביעת רשלנות רפואית דורשת מומחיות וניסיון רב של התובע- עורך דין דיני רשלנות רפואית. פעמים רבות, קשה לחולים או לבני משפחתם להבין כי התרחשה בתיקם רשלנות רפואית, ושהנזק ממנו הם סובלים קשור לטיפול לקוי באחד משלבי המחלה. 

כמו כן, אנשים רבים רואים ברופאים ובמערכת הבריאות בכלל, עוצמה רבה ובעלי סמכות, אשר קשה להתווכח איתם או לראות בהם אשמים. אם כבר הגישו החולים את התביעה, הם צריכים להתאזר בסבלנות אל מול תהליך שהינו ארוך, מסובך ומורכב.

בטרם הגשת התביעה, על עורך הדין לחקור את המקרה לעומקו, על ידי איסוף החומר הרפואי שהצטבר על החולה, כולל חוות דעת שקיבל, פרוטוקול הטיפול, הבדיקות שנעשו ועוד.

לאחר מכן, יידרש עורך הדין להשיג חוות דעת על המקרה מרופאים בכירים בתחום ויועצים מנוסים, בכדי להבין את הראיות הקיימות בתיק, ומה אפשר היה לעשות אחרת, אל מול הסטנדרט הרפואי הקביל. רק כאשר יש בידו את כל החומר הנדרש, יוכל עורך הדין להגיש את התביעה ולנסות לקבל את הפיצויים המקסימליים האפשריים.

 

רשלנות רפואית במחלות אונקולוגיות

מחלות אונקולוגיות, המערבות מחלות סרטן מכל הסוגים, הינן מסוג המחלות המבטאות רשלנות רפואית, מעצם מורכבותם והידע הרב אשר נדרש מהרופאים ומאנשי הצוות לדעת לפני עצם הטיפול בחולים.

רשלנות רפואית הנובעת מאבחון מאוחר, או אבחון לקוי של המחלה, עלול להוביל למחלה מתקדמת יותר, אשר לפעמים ריפויה הופך להיות מסובך יותר, ובסוגי סרטן מסוימים, אף לבלתי אפשרי.

בשלב זה, רשלנות רפואית יכולה להתרחש על ידי בודק ומפענח הבדיקה שנעשתה שלא אבחן את המחלה, למשל, או לא שלח לבירור נוסף, על ידי הרופא הראשוני אשר לא ראה את הסימנים המקדימים של המחלה, או על ידי מערכת הבריאות באופן כללי, אשר לא סיפקה את השירותים הרפואיים הזמינים עבור החולה הספציפי, כאשר למשל, לא נמצאו במקום מגוריו מכונים או מכשירי בדיקה מהותית. 

 

סיבות לרשלנות רפואית במחלות אונקולוגיות

הסיבות לרשלנות במהלך אבחון, אשר הינו משמעותי במחלות הסרטן, הינן חוסר תשומת לב, שיקולים כלכליים, ולפעמים אי הקשבה של הרופא לתלונות החולה.

יש להדגיש כי לא בכל מחלות הסרטן, איחור באבחון ייחשב כרשלנות, אלא במהלך המשפט יש להוכיח כי לאיחור זה היה קשר ישיר להתקדמות המחלה. קשר זה הינו ברור בסרטן השד, הריאות, אך לא, למשל בסרטן הלבלב, אשר הינו, גם ללא איחור באבחון, קשה ומסובך לטיפול אפקטיבי.

 

רשלנות רפואית במחלות אורטופדיות

מחלות אורתופדיות שונות עלולות, גם הן, לבטא רשלנות רפואית באחד משלבי המחלה עצמה. תביעות רבות בתחום האורתופדיה עוסקות סביב שברים או נקעים שלא אובחנו ולא טופלו באופן מיטבי. נקעים ושברים שלא אובחנו או לא רופאו באופן מיטבי, עלולים לגרום לצליעה זמנית או כרונית, ואף נכות  במקרים מסוימים.

כמו כן, רשלנות רפואית שכיחה עלולה להתרחש במצבים בהם לא הוסברו כראוי תוצאות או סיבוכים שעלולים לקרות לאחר ניתוחים אורתופדיים כמו כאבים, שיתוק גפיים ועוד. מכיוון שבמחלות אורתופדיות, עלולים להיגרם נזקים שישאירו את החולים נכים או משותקים, באופן בו איכות חייהם עלולה להישאר ירודה מאד, יש בתביעות של רשלנות רפואית במחלות אורתופדיות סיכוי לפיצויים גבוהים מאד.

בכדי להוכיח כי לשחרור המהיר מבית החולים, או בטיפול הלא סביר שניתן, או בגיבוס הלא נכון וכו' יש קשר ישיר לנזקים שמהם החולה סובל, יהיה צורך בהוכחת ובהדגשת סדר האירועים כהוויתם. לכן, יתייעץ עורך דין דיני רשלנות רפואית עם אורתופדים מומחים אשר יעריכו האם היה בטיפול ובדרך הטיפול משום רשלנות מכל סוג שהיא, והאם כך היה מתנהג הרופא הסביר הממוצע.

 

רשלנות רפואית במחלות לבביות או נוירולוגיות

מחלות לב, ובמיוחד התקף לב, כמו גם מחלות נוירולוגיות, אשר בראשן נמצא השבץ המוחי, הינן מחלות אשר אבחונן המהיר מחויב המציאות. לולא אבחון זה והטיפול המהיר אשר חייב להתקיים, עלול החולה לסבול מנזקים תמידיים, ובמקרים מסוימים אף למוות.

לשבץ מוחי, ישנן מספר תופעות מקדימות, אשר מחייבות, באופן המהיר ביותר, התייחסות וטיפול. ישנן תביעות אשר נסובות סביב עניין המהירות, המחייבות מקצועיות וניסיון רב מאנשי צוות הרפואה. בישראל, במקומות גיאוגרפיים מסוימים, החולה לא יוכל לקבל את הטיפול המהיר ביותר ההכרחי לו מכיוון שאין מרכזים רפואיים שיוכלו לטפל בו.

בנוסף, גם במחלות לב, כמו התקף לב, מהירות האבחון והטיפול הכרחיים ומשמעותיים להמשך בריאותו של החולה. אילולא אבחון וטיפול מהיר בהתקף לב, עלול החולה אף למות. במקרים אלה, יהיה קל יותר להוכיח כי ישנו קשר ישיר בין הנזק שנגרם לחולה ולאבחון המוטעה או האיטי במחלה. ככל שהנזק הינו חמור יותר, ויתבטא בשיתוק, צורך בשיקום, קיצור תוחלת חיים ואף מוות כך הפיצויים שיקבעו יהיה גבוהים יותר.

 

רשלנות רפואית במחלות זיהומיות

רשלנות רפואית במקרים של מחלות זיהומיות עלולה להתבטא בעיקר בדרכי הטיפול הנבחרות בזיהומים שונים, כמו למשל בחירת האנטיביוטיקה הנכונה. עם זאת, רשלנות רפואית עלולה גם להתבטא באבחון לא נכון של הזיהום, או אבחון מאוחר, שבינתיים עלול לגרום לנזק חמור יותר.

יש לזכור כי מחלות זיהומיות שונות עלולות גם להתרחש במהלך תקופת האשפוז בבית החולים, במגוון זיהומים, שרבים מהם הינם עמידים לאנטיביוטיקה. תופעה זו של הידבקות במחלות זיהומיות בבית החולים, הינה תופעה ידועה ושכיחה, אולם יש לדאוג כי הטיפול יעשה בכלים מחוטאים, בשטיפת ידיים בחיטוי בין טיפול אחד למשנהו, בניקיון שוטף ועוד.

במקרים של מחלות זיהומיות, הן בבית החולים והן מחוץ לו, עורך דין דיני רשלנות רפואית יידרש להוכיח, באופן משכנע ביותר, את עובדת הקשר בין הטיפול במחלות הזיהומיות והנזק שנגרם, ועלול להתבטא בימי אשפוז ממושכים וכשלי מערכת מסוימים.

 

לסיכום

רשלנות רפואית לפי מחלות שונות הינה עילה לתביעות נזיקין רבות, אשר בסופן נקבעים תשלומי פיצויים גבוהים, אשר מתבססים על חומרת ודרגת הנזק שנגרם. רשלנות עלולה להתרחש בכל אחד משלבי המחלה, החל מאבחונה, דרך בחירת הטיפול בה ועד דרך הטיפול שנעשתה הלכה למעשה.

הרשלנות עלולה להתבטא במחלות שונות, כמו מחלות אונקולוגיות, אורטופדיות, לבביות, נוירולוגיות או זיהומיות, ועל ידי כל גורם במערכת הרפואית, כמו רופאים, אחים ואחיות או מערכת הבריאות הכללית. על עורך דין דיני רשלנות רפואית להוכיח, במהלך המשפט, לאחר ייעוץ עם מומחים ורופאים בכירים בתחום, את הקשר בין הנזק לבין הרשלנות הרפואית.

עו''ד רשלנות רפואית כפיר דיין דובב
רשלנות רפואית בטיפול בנגיף הקורונה

נגיף הקורונה הוא נגיף מדבק במיוחד, שנחת על העולם כרעם ביום בהיר, והוביל לקריסה של מערכות בריאות רבות. מדובר בנגיף שמצריך משאבים ומאמצים רבים: צוותים