לייעוץ עם עו"ד רשלנות רפואית:

רשלנות רפואית לפי מחלה

עורך דין כפיר דיין דובב
עו"ד רשלנות רפואית כפיר דיין דובב
תוכן עניינים

רשלנות רפואית לפי מחלות שונות | רשלנות רפואית סרטן ואונקולוגיה

 

רשלנות רפואית היא מחדל המתבצע בידי המערכת הרפואית ואנשי המקצוע הפועלים בה, כנגד מטופלים הפונים אליהם למטרת אבחון של בעיה גופנית ומציאת מזור לבעיה. רשלנות רפואית עשויה להתרחש בכל שלב משלבי האבחון והטיפול במחלה – בין אם בשלב הבדיקות שנועדו לגיבוש האבחנה, בשלב התאמת הטיפול הרפואי לבעיה המאובחנת, או בשלב מתן הטיפול הרפואי עצמו.

במסגרת מאמר זה נדון במקרים שונים של רשלנות רפואית לפי מחלה, במשמעותו של דיוק בשלב אבחון המחלה למניעת רשלנות רפואית בעת קבלת הטיפול עצמו, ובסעדים הזמינים למי שנפגע מרשלנות רפואית בעת הפניה לאנשי מקצוע מתחום הרפואה.

 

האם יש מחלות המועדות יותר למקרי רשלנות רפואית?

למרבה הצער, רשלנות רפואית עלולה להתרחש בהקשר לאבחון ולטיפול בכל מגוון המחלות הקיימות, ולעתים בעקבות רשלנות רפואית, אף עלולה להופיע מחלה שהמטופל לא סבל ממנה כלל לפני הפניה לקבלת סיוע רפואי.

אף שרשלנות רפואית אינה שכיחה במיוחד בהקשר של מחלה מסוימת, ואנשי מקצוע מכל קצוות הקשת הרפואית עלולים לחטוא בה, כן ניתן למנות תרחישים ספציפיים שבהקשרם מגיעות תביעות רשלנות רבות לבתי המשפט בישראל, כפי שנסביר בהמשך. 

 

על חשיבות הדיוק בשלב אבחון המחלה למניעת רשלנות רפואית בעת קבלת הטיפול הרפואי

שלב אבחון המחלה, הוא שלב קריטי ביותר בטיפול הרפואי בכל מחלה שהיא, ובעיקר כאשר מדובר על מחלות סרטניות.

שלב זה הוא משמעותי מאין כמוהו, משום שבלא דיאגנוזה נכונה של המחלה שמתפתחת בגופו של המטופל, היא ממשיכה להתפשט בגופו באין מפריע והסיכון לחייו גדל במידה ניכרת. בימינו, קיים מגוון רחב של בדיקות, שחלקן פולשניות יותר או פחות, המסייעות באבחון של מחלות שונות ביעילות ובמהירות יחסית. 

 

באילו נסיבות ותרחישים רשלנות רפואית עלולה להתרחש?

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בתרחיש שבו מטופל לא הופנה על ידי רופאיו לביצוע הבדיקה הנדרשת, או הבדיקה הרלוונטית, או במצב שבו הבדיקה שאליה המטופל הופנה לא הוכיחה את הימצאותה של מחלה בגופו חרף קיומה.

אי לכך, נדרש הרופא המאבחן לשאול את המטופל את השאלות הרלוונטיות בעת לקיחת האנמנזה שלו, וזאת על מנת שיוכל להעלות על הסימנים הקליניים שמאפשרים לזהות את קיומה של מחלה כזו או אחרת ולשלול מחלות אחרות.

במידה וכבר אובחנה מחלה מסוימת, נדרש הרופא לבחור בפרוטוקול הטיפול הרלוונטי והיעיל ביותר עבורה. לאחר שפרוטוקול הטיפול המתאים נבחר בידי הרופא, עליו לוודא כי המטופל יקבל טיפול רפואי מיטבי ואיכותי.

בכל אחד מן השלבים הללו, עשויה לבוא לידי ביטוי רשלנות רפואית, בין אם מטעם הרופאים עצמם ובין אם מטעם אחיות או אחים, שלא בהכרח נצמדו לפרוטוקול  הטיפול כראוי.

 

כיצד רשלנות רפואית באה לידי ביטוי במחלות אונקולוגיות

מחלות אונקולוגיות, המערבות מחלות סרטן מכל הסוגים, הינן מסוג המחלות המבטאות רשלנות רפואית, מעצם מורכבותם והידע הרב אשר נדרש מהרופאים ומאנשי הצוות לדעת לפני עצם הטיפול בחולים.

רשלנות רפואית הנובעת מאבחון מאוחר, או אבחון לקוי של המחלה, עלול להוביל למחלה מתקדמת יותר, אשר לפעמים ריפויה הופך להיות מסובך יותר, ובסוגי סרטן מסוימים, אף לבלתי אפשרי.

בשלב זה, רשלנות רפואית יכולה להתרחש על ידי בודק ומפענח הבדיקה שנעשתה שלא אבחן את המחלה, למשל, או לא שלח לבירור נוסף, על ידי הרופא הראשוני אשר לא ראה את הסימנים המקדימים של המחלה, או על ידי מערכת הבריאות באופן כללי, אשר לא סיפקה את השירותים הרפואיים הזמינים עבור החולה הספציפי, כאשר למשל, לא נמצאו במקום מגוריו מכונים או מכשירי בדיקה מהותית. 

 

רשלנות רפואית בסרטן עלולה לנבוע מכשל בשלב האבחון של המחלה

הסיבות לרשלנות במהלך אבחון, אשר הינו משמעותי במחלות הסרטן, הינן חוסר תשומת לב, שיקולים כלכליים, ולפעמים אי הקשבה של הרופא לתלונות החולה. יש להדגיש כי לא בכל מחלות הסרטן, איחור באבחון ייחשב כרשלנות, אלא במהלך המשפט יש להוכיח כי לאיחור זה היה קשר ישיר להתקדמות המחלה.

קשר זה הינו ברור בסרטן השד, הריאות, אך לא, למשל בסרטן הלבלב, אשר הינו, גם ללא איחור באבחון, קשה ומסובך לטיפול אפקטיבי.

 

על הקושי באבחון של גידולים סרטניים

למרבה הצער, במקרים רבים אבחון של גידולים סרטניים מתגלה כהליך מאתגר וחמקמק ביותר. לעתים אין די בבדיקות הסטנדרטיות כדי לאתר את קיומו של גידול ממאיר, היות ומחלות מסוימות נוטות להציג תסמינים של ממש, רק כעבור פרק זמן מסוים, כאשר בשלבי המחלה הראשוניים האבחון עלול להיות קשה עד בלתי אפשרי.

למותר לציין שכאשר עסקינן בגידול סרטני או מחלה קשה אחרת, גילוי מהיר הוא המפתח לשיפור סיכויי ההחלמה של המטופל. לכן מצופים הרופאים שלא להקל ראש בתלונות של מטופלים על תחושות חריגות, אלא להפנותם לבדיקות שישללו עד כמה שניתן את קיומן של מחלות מסכנות חיים, ולבצע מעקב אחר המצב לאורך זמן. 

 

על רשלנות רפואית במחלות אורתופדיות

מחלות אורטופדיות שונות עלולות, גם הן, לבטא רשלנות רפואית באחד משלבי המחלה עצמה. תביעות רבות בתחום האורתופדיה עוסקות סביב שברים ונקעים שלא אובחנו ולא טופלו באופן מיטבי. נקעים ושברים שלא אובחנו או לא רופאו באופן מיטבי, עלולים לגרום לצליעה זמנית או כרונית, ואף נכות  במקרים מסוימים.

כמו כן, רשלנות רפואית שכיחה עלולה להתרחש במצבים בהם לא הוסברו כראוי תוצאות או סיבוכים שעלולים לקרות לאחר ניתוחים אורתופדיים כמו כאבים, שיתוק גפיים ועוד. מכיוון שבמחלות אורטופדיות, עלולים להיגרם נזקים שישאירו את החולים נכים או משותקים, באופן בו איכות חייהם עלולה להישאר ירודה מאד, יש בתביעות של רשלנות רפואית במחלות אורטופדיות סיכוי לפיצויים גבוהים מאוד.

כדי להוכיח כי לשחרור המהיר מבית החולים, או בטיפול הלא סביר שניתן, או בגיבוס הלא נכון וכו' יש קשר ישיר לנזקים שמהם החולה סובל, יהיה צורך בהוכחת ובהדגשת סדר האירועים כהוויתם. לכן, יתייעץ עורך דין דיני רשלנות רפואית עם אורתופדים מומחים אשר יעריכו האם היה בטיפול ובדרך הטיפול משום רשלנות מכל סוג שהיא, והאם כך היה מתנהג הרופא הסביר הממוצע.

 

על רשלנות רפואית במחלות נוירולוגיות

מחלות נוירולוגיות, שבראשן מצוי השבץ המוחי, הן מחלות שאבחונן המהיר הוא כורח המציאות. ללא אבחון כזה וטיפול מהיר שהוא הכרחי ביותר, עלול החולה לסבול מנזק תמידי, ובמקרים מסוימים אפילו למות.

שבץ מוחי, למשל מלווה במספר תופעות מקדימות, המחייבות, התייחסות וטיפול ומוטב שינתנו באופן המהיר ביותר שמתאפשר. ישנן תביעות רשלנות רפואית במחלות נוירולוגיות, הנסובות סביב הנושא של מהירות הטיפול, המחייבת מקצועיות וניסיון רב מגורמי הרפואה המעורבים.

במדינת ישראל, ישנם אזורים גיאוגרפיים ספציפיים, שבהם חולה לא יכול לקבל טיפול רפואי בתוך פרק זמן סביר גם כשמדובר על טיפול מציל חיים, וזאת מאחר ואין מרכזים רפואיים בסביבתו המיידית, שיוכלו להעניק לו טיפול חירום כנדרש במצבו. 

 

על רשלנות רפואית במחלות לב

בדומה למחלות נוירולוגיות, גם במחלות לב, כדוגמת התקפי לב, מהירות האבחון וקבלת הטיפול הם קריטייים ביותר ומאוד משמעותיים לשמירה על בריאות החולה. ללא אבחון מהיר של התקף לב, ובהעדר טיפול הולם, עשוי המטופל גם למות.

במקרים כאלה, פשוט יותר להוכיח את קיומו של קשר ישיר בין הנזקים שנגרמו לחולה לבין אבחון שגוי או מושהה של המחלה. ככל שהנזקים שנגרמו לחולה הם חמורים יותר ומרחיקי לכת יותר, כמו שיתוק, צורך בשיקום, ירידה בתוחלת חיים ואף מוות, כך סביר כי הפיצוי שיקבע בבית המשפט במסגרת תביעת הרשלנות הרפואית, יהיה גבוה יותר.

 

רשלנות רפואית באבחון או טיפול במחלות זיהומיות

רשלנות רפואית במקרים של מחלות זיהומיות עלולה להתבטא בעיקר בדרכי הטיפול הנבחרות בזיהומים שונים, כמו למשל בחירת האנטיביוטיקה הנכונה. עם זאת, רשלנות רפואית עלולה גם להתבטא באבחון לא נכון של הזיהום, או אבחון מאוחר, שבינתיים עלול לגרום לנזק חמור יותר.

חשוב לזכור כי מחלות זיהומיות מסוגים שונים עשויות גם להתרחש במהלך תקופת האשפוז בבית החולים, במגוון זיהומים, שרבים מהם הינם עמידים לאנטיביוטיקה. תופעה זו של הידבקות במחלות זיהומיות בבית החולים, הינה תופעה ידועה ושכיחה, אולם יש לדאוג כי הטיפול יעשה בעזרת כלים מחוטאים, בשטיפת ידיים בחיטוי בין טיפול אחד למשנהו, בניקיון שוטף ועוד.

במקרים של מחלות זיהומיות, הן בבית החולים והן מחוץ לו, עורך דין דיני רשלנות רפואית יידרש להוכיח, באופן משכנע ביותר, את עובדת הקשר בין הטיפול במחלות הזיהומיות ובין הנזקים שנגרמו, ועלולים להתבטא בימי אשפוז ארוכים וכשלי מערכת ספציפיים.

 

על רשלנות רפואית באבחון מחלות ילדים והדרך למנוע אותה

כאשר רופא ניגש לבצע אבחון של מחלה מול מטופל, חשוב שיזהה האם המטופל הוא ילד או אדם בוגר. לילדים, לצורך העניין קשה מטבע הדברים להסביר באופן קוהרנטי מהם התסמינים שמהם הם סובלים. במקרים מסוימים, הילד אינו מוצא את המילים לתאר את סבלו כלל ועיקר. לכן חשוב שהרופא המטפל יצטיין בקשב רב ורגישות כלפי מטופליו – ובפרט כשעסקינן במטופלים קטינים.

בהתאם לאמור לעיל, האבחנה אינה יכולה להישען על דיווחיו של המטופל בלבד, והרופא מחויב מתוקף תפקידו להפנות את המטופל לבדיקות הרלוונטיות כדי לאבחן את מצבו באופן המדויק והמקצועי ביותר. בין הבדיקות שעשויות לסייע באבחון מחלות ילדים, ניתן למנות בדיקת גם, בדיקת שתן, בדיקות דימות לסוגיהן וכן הלאה.

 

איך ניתן לדעת אם אכן נפגעתי מרשלנות רפואית בעת האבחון של מחלתי?

כאשר עולה השאלה האם נגרמה רשלנות רפואית לאדם בעת הטיפול במחלתו, יש לדון במקרה אל מול מבחן ה"רופא הסביר".

זהו אומדן שנועד לבדוק האם הרופא שטיפל בחולה פעל בצורה מקצועית, ועל פי הסטנדרטים המקובלים בתחומו ופרוטוקולי האבחון והטיפול הנדרשים במצבו של המטופל. הרופא הסביר מחויב לגלות הקשבה לתלונותיהם של מטופליו, ולעשות שימוש בידע הרפואי המצוי ברשותו כדי למצוא להן הסבר סביר, במידת האפשר.

ככל שיוכח שהרופא האמור לא פעל באופן המצופה ממנו בנסיבות המקרה, ויוצג קשר סיבתי  בין ההחמרה במצבו הבריאותי של המטופל לבין מחדליו של הרופא – קיים סיכוי גדול לכך שבית המשפט יפסוק תשלום פיצויים לטובת החולה.

 

אילו סעדים זמינים למי שנפגע מרשלנות רפואית בעת הפניה לאנשי מקצוע מתחום הרפואה?

במקרים שבהם מתרחשת רשלנות רפואית בטיפול במחלה כלשהי, על הנפגע לפנות להתייעצות עם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. במקרים רבים, קשה למדי להבין שהנזק שנגרם למטופל במסגרת הטיפול הרפואי שניתן לו עבור מחלה כלשהי, נבע מעצם רשלנותם של צוותי הרפואה בטיפול בו, ולכן חשובה מאוד הבנת המידע הרפואי. 

 

כיצד מסייע עורך דין רשלנות רפואית בהכנת תיק התביעה?

להליך התביעה בגין רשלנות רפואית באבחון או טיפול במחלה, נלווים צעדים מקדימים רבים, אשר כוללים בין היתר, את חקר פרטיו של המקרה הספציפי. במסגרת זו, מתבצע ריכוז של כל החומר הרפואי, ובקשה של חוות דעת רפואיות מיועצים רפואיים שונים ומומחים המתמחים בטיפול במחלה המדוברת.

גם במסגרת המשפט עצמו, עשויות להידרש חוות דעת שונות של מומחים בתחום, וליווי רפואי מטעמם של אנשי מקצוע בעלי שם, על מנת להבטיח ששלב ההוכחות ינוהל באופן היעיל ביותר ויסייע במיצוי זכויותיו של המטופל. למותר לציין כי רוב התביעות בתחום, נוטות להסתיים בהליך גישור או קבלת פיצויים, בהסכמה המלאה של שני הצדדים בתביעה.

 

כיצד מתנהלת תביעת רשלנות רפואית לפי מחלה?

בתביעת רשלנות רפואית, על פי רוב מעורבים סכומי כסף משמעותיים מאוד, ובהתאם לזאת, גם היקף הפיצויים בגין רשלנות רפואית עשוי בהחלט להיות גבוה. עקב כך היערכות מוצלחת לתביעת רשלנות רפואית מחייבת מומחיות וניסיון רב מצד הצד התובע.

היכרות עם גורמי המשפט ואנשי המקצוע שמספקים חוות דעת רפואיות, חיונית אף היא להצלחת התביעה. זהו אם כן הערך המוסף שמציע עורך דין דיני רשלנות רפואית.

במקרים רבים, לחולים או בני משפחתם קשה לזהות כי נעשה להם עוול בדמות רשלנות רפואית בטיפול במחלתם או באבחונה. לפיכך אדם עשוי לסבול מנזק הנובע מטיפול לקוי במחלתו – נזק שייתכן בהחלט שניתן היה למנוע אותו, בעזרת תשומת לב מדוקדקת יותר מצד גורמי הרפואה. 

 

כיצד ניתן להוכיח כי התרחשה רשלנות רפואית כשזו המילה שלך מול המילה של רופא בכיר

אנשים רבים מביטים על רופאים ואנשי מקצוע במערכת הבריאות, כבעלי סמכות ומומחיות מקצועית, שקשה לערער עליהן. האשמת אנשי רפואה במחדל רפואי היא האשמה חמורה מאוד, וישנו קושי רגשי רב בכניסה להליך משפטי סביב נושא מורכב, אינטימי ורגיש כמו תחום הרפואה – שמחייב התמצאות וניסיון רב.

לכן ישנה משמעות רבה לבניית תיק ראיות מבוסס והסתייעות במומחים שיספקו חוות דעת מקצועית על המקרה של הנפגע, לשם תיקוף טענותיו כנגד הנתבע.

 

תביעות רשלנות רפואית מחייבות את התובע לסבלנות ואורך רוח

גם כאשר נפגעי רשלנות רפואית מחליטים להתקדם להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, מדובר בהליך שמצריך סבלנות רבה, לנוכח מורכבותו ונטייתו להתארך. יחד עם זאת, הגעה להליך באמת מוכנות גבוהה, עשויה בהחלט לסייע לקדם אותו.

לשם כך, לפני שמגישים את התביעה, חשוב לאפשר לעורך הדין שמייצג את נפגע הרשלנות, לחקור את פרטי המקרה שלו לעומק, באמצעות איסוף של מכלול הרשומות הרפואיות ולאפשר לו גישה למידע הרפואי האישי של התובע, לרבות חוות דעת רפואיות שניתנו לו, מהלך הטיפול, סוגי הבדיקות שהנפגע ביצע וכיוצא באלו. 

 

על הצורך בקבלת חוות דעת רפואית ממומחה למחלה בתביעת רשלנות רפואית

יידרש עורך הדין המייצג לקבל את חוות דעתם של רופאים המתמחים במחלת התובע על מנת להבין אילו מסקנות רפואיות עולות מן הראיות בתיק, והאם הרופאים המטפלים יכלו לפעול אחרת, בהתחשב בסטנדרט הרפואי הקיים. שלב זה הוא חיוני כדי להבין האם קיים בסיס מוצק דיה להגשת התביעה בפועל. 

 

האם ניתן לתבוע על רשלנות רפואית לפי מחלה מבלי לערב את עורך הדין בכל הפרטים בתיק הרפואי?

מתן גישה לעורך הדין לכל הרשומות הרפואיות של התובע, היא חיונית אם כן למיצוי הזכויות של המטופל מול המערכת הרפואית וקבלת פיצוי הולם על הנזקים הבריאותיים ועל עוגמת הנפש שנגרמו לו.

 

בשורה התחתונה

רשלנות רפואית לפי מחלה הינה עילה לתביעות נזיקין רבות, אשר בסופן נקבעים תשלומי פיצויים גבוהים, אשר מתבססים על חומרת ודרגת הנזק שנגרם. רשלנות עלולה להתרחש בכל אחד משלבי המחלה, החל מאבחונה, דרך בחירת הטיפול בה ועד דרך הטיפול שנעשתה הלכה למעשה.

הרשלנות עלולה להתבטא במחלות שונות, כמו מחלות אונקולוגיות, אורטופדיות, לבביות, נוירולוגיות או זיהומיות, ועל ידי כל גורם במערכת הרפואית, כמו רופאים, אחים ואחיות או מערכת הבריאות הכללית. על עורך דין דיני רשלנות רפואית להוכיח, במהלך המשפט, לאחר ייעוץ עם מומחים ורופאים בכירים בתחום, את הקשר בין הנזק לבין הרשלנות הרפואית.

עו''ד רשלנות רפואית כפיר דיין דובב
רשלנות רפואית בטיפול בנגיף הקורונה

נגיף הקורונה הוא נגיף מדבק במיוחד, שנחת על העולם כרעם ביום בהיר, והוביל לקריסה של מערכות בריאות רבות. מדובר בנגיף שמצריך משאבים ומאמצים רבים: צוותים