רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

ההתקדמות בתחום הרפואי בעידן המודרני מאפשרת לנשים רבות להימנע מהריון לא רצוי. אחת הדרכים שנשים רבות בוחרות בה למניעת הריון היא ניתוח קשירת חצוצרות. מדובר בניתוח שאחוזי ההצלחה שלו גבוהים במיוחד. ההתקדמות הטכנולוגית של העשורים האחרונים שיפרה אף יותר את אחוזי ההצלחה.

מהו ניתוח קשירת חצוצרות ומה המטרה שלו? מי צריכה ויכולה לעבור ניתוח כזה? מהן אמות המידה לקביעת רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות? למה חשוב להסתייע בשירותיו הטובים של עורך דין רשלנות רפואית? בשורות להלן נביא תשובות ברורות לשאלות החשובות הללו.

 

מה זה בכלל רשלנות רפואית?

ההגדרה המקובלת לרשלנות רפואית הינה מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה. בנוסף, רק אם נגרם למטופל נזק שלא היה נגרם לו אילולא הסטייה הזאת, ניתן להגדיר את אותה הסטייה כאמור כרשלנות רפואית.

אם לא נגרם נזק או אם לא ניתן להוכיח סטייה מרמת הזהירות הסבירה, לא ניתן להוכיח קיומה של רשלנות רפואית. ואולם לרשלנות רפואית יש אספקטים שונים, שלא בהכרח באים לידי ביטוי בפעולה הרפואית עצמה. למשל – רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות יכולה להיות גם אי מתן הסבר למטופלת באשר לתוצאות האפשריות של פעולה רפואית זאת. בהמשך המאמר נתמקד, כמובן, בנושא קשירת החצוצרות.

 

ניתוח קשירת חצוצרות, המטרה שלו ואיך הוא מתבצע

ניתוח קשירת חצוצרות הוא ניתוח שנועד בבסיסו למנוע את האפשרות של מי שעוברת אותו להיכנס להריון. במסגרת הניתוח הזה נחתכות או נחסמות החצוצרות של האישה. החיתוך או החסימה של החצוצרות נועדו למנוע את הגעת הביצית של האישה אל הרחם. בכך נמנעת למעשה האפשרות של הפריית הביצית. ישנן כמה דרכים להשיג את התוצאות הרצויות ובהן:

  1. לולאות על החצוצרות (שיטת פומרוי): קשירת לולאות באמצעות חוט מיוחד מעל שתי החצוצרות, באופן שמונע מהביציות להגיע לרחם. פעולה כזאת ניתנת לביצוע מייד אחרי לידה, או לחילופין במצב שבו האישה איננה בהריון ומעוניינת להימנע מהריון נוסף.
  2. טבעות: חסימת החצוצרות באמצעות טבעת שעושה באופן עקרוני בדיוק מה שעושה הלולאה כאמור לעיל. הטבעת גורמת לניוון הדרגתי של החצוצרה.
  3. חסימת חיבור החצוצרות לרחם באמצעות התקן מיוחד: חסימה כזאת התגלתה כיעילה במיוחד, ורמת הסיכון הכרוכה בה נמוכה מאד. אם להוסיף את העלויות הנמוכות יחסית של השיטה הזאת, הרי שבחישוב עלות – תועלת, השיטה הזאת היא בהחלט המשתלמת ביותר.

בנוסף לשיטות שהוזכרו לעיל, יש שיטות אחרות, חלקן מוצלחות יותר וחלקן פחות, להשיג את המטרה. עם זאת, חשוב לציין שלמרות אחוזי ההצלחה הגבוהים, יש גם מקרים שאישה נכנסת להריון למרות פעולת המניעה. בנוסף, לא תמיד אישה שהתחרטה אחרי קשירת חצוצרות יכולה לחזור ולהיכנס להריון בצורה טבעית.

 

מי עשויה לעבור קשירת חצוצרות?

יש מקרים רבים שבהם נשים מעוניינות לעבור ניתוח קשירת חצוצרות, במטרה למנוע הריון בלתי רצוי. ואולם יש מקרים שבהם קשירת החצוצרות היא בגדר חובה. מדובר במקרים שבהם ההריון עלול לסכן את המטופלת, בין אם בעקבות בעיה רפואית או בגלל היותה מבוגרת, כך שהריון ולידה עלולים להיות מסוכנים עבורה.

קשירת החצוצרות היא החלטה חשובה, ולפיכך היא צריכה להתקבל על ידי שני בני הזוג. זאת, משם שגם בן הזוג יכול להיות מושפע מהטיפול, בכך שתימנע ממנו האפשרות להביא ילדים יחד עם בת הזוג שלו. רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות עלולה ליצור הריון לא רצוי, שעלול לסכן את האישה.

 

אמות המידה לקביעת רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

ישנם מספר מקרים שניתן להגדיר אותם כרשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות. באופן עקרוני, כל המקרים הללו כוללים פעולה לא נכונה, לא מקצועית או לא אחראית של הרופא המנתח. ככל שהרפואה התקדמה, ניתוח קשירת חצוצרות הפך להיות פשוט יותר, לפיכך, כל סטייה מנורמת ההתנהלות הרפואית יכולה להיחשב רשלנות רפואית שתגרור תביעה משפטית.

 

עילות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

להלן חלק מהמקרים שניתן להגדיר אותם כרשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות, המצדיקים הגשת תביעת פיצויים:

  1. טיפול לא מקצועי: אם החצוצרות לא נקשרו כפי שצריך, או אם הרופא המנתח לא ביצע את המלאכה ביסודיות הנדרשת, כי אז יש בהחלט עילה לתביעה. בדיקות שונות יכולות להוכיח שהטיפול אכן בוצע בצורה לא אחראית.
  2. חיתוך שגוי של החצוצרות: בדרך כלל, מדובר בתוצאה הנובעת מהסחת דעתו של הרופא המנתח תוך כדי הניתוח. לחילופין – תוצאה של חוסר מיומנות של הרופא המנתח. בשני המקרים יש בהחלט עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.
  3. העדר הקפדה על היגיינה וסטריליזציה: בעידן המודרני, זיהום כתוצאה מהעדר הקפדה על היגיינה לא אמור להתרחש. אם וכאשר הוא אכן מתרחש, מדובר בעילה קלאסית לתביעת רשלנות רפואית.
  4. אי מתן הסבר על השלכות הניתוח: אם לא ניתן לאישה לפני הניתוח הסבר מפורט ומובן על ההשלכות האפשריות של ניתוח, היא בהחלט תוכל להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית. לדוגמה – לא נאמר לה שקיים סיכוי גדול מאד שאם וכאשר היא תתחרט ותהיה מעוניינת להיכנס להריון, יש סיכוי של 50% שהיא לא תוכל לעשות זאת.
  5. העדר הודעה על ניתוח לא מוצלח: לפעמים הניתוח לא מצליח, מסיבות שונות. במקרים כאלה, המטופלת חייבת לקבל הודעה. אם הרופאים לא יידעו את המטופלת על כשלון הניתוח, הם עלולים לשאת האחריות. מנגד, כשלון הניתוח כשלעצמו יכול להיות עילה להגשת תביעה בין רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות.

בנוסף לסיבות המצוינות לעיל, יש עוד מגוון מצבים של רשלנות רפואית, כולל רשלנות בהרדמה. עם זאת, האמור לעיל מסייע בהבנת המורכבות של המצב.

 

מדוע חשוב לפנות לעורך דין במקרה של רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

תביעת רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות איננה עניין פשוט. עורך דין רשלנות רפואית המלווה את התובעים יאסוף תחילה את כלל המסמכים הקיימים וקבל את התיק של המטופל לידיו. בהמשך הוא יפעל להשגת חוות דעת רפואית שתאשש את התביעה. לבסוף, עורך הדין ילווה את התובעת עד להשגת התוצאות הטובות ביותר האפשריות מבחינתה.

מטרת הניתוח היא למנוע מהאישה שעוברת אותו את היכולת להיכנס להיריון, וזאת על ידי חיתוך או חסימה של החצוצרות של האישה כך שהביצית לא תוכל להגיע אל הרחם. הניתוח יכול להיעשות בצורה רצונית של אישה שלא מעוניינת להיכנס להיריון, או עקב בעיות רפואיות שמחייבות לעבור ניתוח זה.
רשלנות רפואית יכולה להתרחש כל אימת שהגורם הרפואי המטפל (המנתח, המרדים ועוד) מתרשלים בתפקידם, וסוטים מנורמת ההתנהלות המקובלת בלפני הניתוח, במהלכו או אחריו. רשלנות רפואית יכולה לקרות גם במקרים בהם על אף ביצוע הניתוח, האישה נכנסת להיריון עקב רשלנות הגורם הרפואי המטפל.
בין המקרים שיכולים להיחשב כרשלנות רפואית הם אי מתן הסבר מפורט על השלכות הניתוח והסיכונים שבו, טיפול לא מקצועי במהלך הניתוח או חיתוך שגוי של החצוצרות, אי הקפדה על היגיינה במהלך הניתוח, היעדר הודעה על כך שהניתוח לא הצליח ועוד.
אם למטופלת נגרם נזק עקב הניתוח, וניתן להוכיח כי הנזק נגרם בעקבות התרשלותו של הגורם הרפואי המטפל, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באמצעות עורך דין המומחה בתחום הרשלנות הרפואית – וכך לזכות בסכום פיצויים שיהיה הולם לחומרת הנזק שנגרם עקב הניתוח.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

עו”ד רשלנות רפואית – כפיר דיין דובב

שמי כפיר דיין דובב ואני עורך דין רשלנות רפואית בעל משרד עורכי דין מקצועי ומנוסה. משרדנו עוסק בתחומים משפטיים מצומצמים, וכך אנו יכול להעסיק צוות המתמחה בתחום הספציפי עליו הוא אחראי. טובת הלקוח היא בראש מעיינינו ומשרד עורכי הדין שלנו ידחוף לכך בכל הכוח. לקוחותינו מקבלים ליווי אישי לכל אורך התהליך המשפטי תוך הערכת סיכויי התביעה אל מול הסיכויים במשא ומתן עם הצד השני. לאורך השנים פיתחנו שיטות משפט יצירתיות שיכולות להביא לפריצות דרך משמעותיות, הן במניעת הגשת תביעות והן בהובלה לסיום ההליכים המשפטיים במהירות.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

רשלנות רפואית בניתוח עמוד השדרה

עמוד השדרה, כשמו כן הוא, הוא שדרת הגוף של המטפל. כל פגיעה בעמוד השדרה עלולה להוביל לתוצאות חמורות מאד מבחינת המטופל. לפיכך, רופאים המבצעים ניתוחי

רשלנות רפואית בניתוח אוזן

האוזן היא האיבר בגוף האחראי על השמיעה. מדובר באיבר מורכב מאוד, שההשפעות שלו על איכות החיים חורגת מעבר לתפקיד העיקרי שלו, קרי השמיעה. ניתוחי אוזן

רשלנות רפואית בניתוח אף

ניתוחי אף נמנים עם הניתוחים המבוקשים ביותר. במהלך העשורים האחרונים, בעקבות השיפורים הטכנולוגיים המשמעותיים, הפכו ניתוחי אף למקובלים אף יותר. בשורות להלן נדון בניתוחי האף

רשלנות רפואית בניתוח בכף היד

כף היד נמנית עם האיברים השימושיים ביותר בגוף האדם. אין כמעט עיסוק או מצב שבו לא נעשה בה שימוש. לפיכך, כל פגיעה בכף היד עלולה

רשלנות רפואית בניתוח בטן

הבטן היא אחד האזורים המורכבים בגוף, והיא מכילה חלק משמעותי מכלל האיברים החיוניים להישרדות הגוף. בגלל המורכבות של הבטן וריבוי האיברים וחלקי הגוף הנמצאים בתוכה,

רשלנות רפואית בניתוח להגדלת חזה

ניתוח להגדלת חזה הוא אחד הניתוחים הפופולאריים ביותר בקרב נשים. מדובר בניתוח אסתטי מעיקרו, שבו מגדילים הרופאים המנתחים באמצעים מלאכותיים את החזה של המטופלת. לניתוח

רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם

ניתוח כריתת רחם הוא ניתוח שבו מתבצעת כריתה מלאה או חלקית של הרחם. בגלל החשיבות של הרחם והעובדה שבלעדיו לא תהיה אפשרות למנותחת להרות, השיקולים

רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה

השמנת יתר היא אחת הרעות החולות של העידן המודרני. עם השנים התוו מומחים לנושא דרכים שונות לטיפול בבעיית ההשמנה. זאת, באמצעות מגוון רחב של טיפולים

עו''ד כפיר דיין דובב
תילחם לבד ולא תשיג כלום. תתקשר, וסוללת עורכי דין ממולחים יילחמו בִּשְׁבִילְךָ