צו הרחקה

איש מאיתנו לא דמיין את עצמו בסיטואציה שבה הוא צריך צו הרחקה שכן אדם אחר מטריד אותו, מאיים עליו או פוגע בו. עם זאת, בשלב מסוים בחיים אנחנו מבינים שהעולם שבו אנחנו חיים הוא גם עולם קשה ואכזר ואין ספק שיש בו גם אנשים פחות טובים. השאלה היא מה באמת יכול לעשות אדם שמטרידים אותו? והאם יש משהו שיוכל להגן עליו בעתיד?

אחת מהדוגמאות הנפוצות בתחום הזה זו כמובן הדוגמה של נשים מוכות, שכן מדובר על סוגיה מאוד מורכבת. מצד אחד הבעל סטר לאשתו, או פגע בה פיזית בכל דרך אחרת, אך מצד שני, הם עדיין נשואים והבית שבו הם חיים הוא עדיין גם ביתו. מה באמת יכולה לעשות האישה במצב כזה? והאם האפשרות היחידה שעומדת בפניה היא להתחיל לברוח ולהגיע, בין היתר, אל מקלט של נשים מוכות? התשובה היא כמובן שלא, שכן החוק בא להגן על אותה אישה.

זה הרגע שבו צו הרחקה יכול להועיל, שכן צו הרחקה, כפי שהשם שלו מעיד, אוסר בצורה מפורשת על אדם מסוים להתקרב לאדם אחר. חשוב לדעת שלא תמיד צו ההרחקה כולל רק את המרחק שצריך להישמר בין האדם התוקף לאדם הנתקף שכן יש מקרים שבהם במסגרת צו הרחקה התוקף לא יוכל להיכנס למקום פיזי מסוים.

 

כיצד ניתן להוציא צו הרחקה?

ראשית, כמובן שהאדם שאותו מטרידים יכול להגיש בקשה לצו הרחקה, בין אם זו אישה מוכה ובין אם זה כל אדם אחר שפוגעים בו.

שנית, חשוב להבין שלא רק האדם המותקף יוכל להוציא את הצו הזה בעצמו, שכן גם גורמים כמו עובדים סוציאליים יוכלו לבצע את הוצאת הצו. בנוסף לכך, היועץ המשפטי לממשלה יוכל לעתור גם הוא לקבלת צו כזה כך שבהחלט ניתן לראות שישנם לא מעט גורמים שיוכלו לפעול למען קבלת הצו.

מה שחשוב להבין זה שכאשר אדם מבקש צו הרחקה כנגד אדם אחר, עליו להוכיח ברמה סבירה לבית המשפט שאכן האדם שנגדו מוציאים את הצו נהג כלפיו באלימות. ניתן להוכיח זאת על ידי שימוש בראיות שונות כמו:

צילומים, אימיילים, הקלטות ועוד. עוד נתון שכדאי לדעת על צו הרחקה זו העובדה שאם אכן בית המשפט ישתכנע שישנה אלימות, הוא יוציא לרוב צו הרחקה לתקופה מוגבלת של חצי שנה. בנוסף, במסגרת צו ההרחקה בית המשפט לרוב מורה לא רק על שמירת מרחק פיזי אלא גם אוסר על יצירת קשר בכל דרך שהיא. מבחינה טכנית, מי שמבקש להוציא צו הרחקה לאדם אחר צריך להגיש את הבקשה לבית המשפט בכתב, לפרט כמה שיותר את כל המאורעות שהתרחשו וגם להוסיף את הראיות ואת הסימוכין לכל הכתוב.

 

צו הרחקה שמוצא מטעם קצין משטרה

עוד מקרה שבו ניתן יהיה להוציא צו הרחקה כנגד אדם מסוים, הוא המקרה שבו קצין משטרה מחליט שיש בכך צורך. לדוגמה, פעמים רבות אנשים נעצרים בגלל סיבות כאלה ואחרות, נחקרים במשך שעות ולפעמים ימים אך בסופו של דבר משוחררים לזמן מה עד השלב הבא.

בפרק הזמן הזה, אם החליט קצין המשטרה, הוא יוכל להוציא צו הרחקה נגד האדם המשוחרר אשר קובע שעליו להדיר רגליו ממקום מסוים או מקרבה לאדם כזה או אחר. המטרה של הוצאת צו כזה היא בדרך כלל מניעת שיבוש הליכי החקירה בהמשך וחשוב להבין שגם אם האחראי להוצאת הצו הוא קצין משטרה, הצו תקף לכל דבר. למעשה אדם ששוחרר מחקירה עם מגבלות מסוימות ולא עמד בהן צפוי לעונש חמור ביותר בהתאם לחוק.

 

איזה עונש צפוי למי שמפר צו הרחקה?

כמובן שאדם שמוצא נגדו צו הרחקה ממקום מסוים או מאדם מסוים בדרך כלל זועם על כך מאוד וכל אדם יוכל לבחור להגיב בצורה שונה. יש אנשים שיקבלו את הדין וכדי לא להסתבך בעוד פרשיות וכדי לא להחמיר את המצב פשוט ישמעו לצו ההרחקה ולא יתקרבו למקום האסור.

מצד שני, יש גם אנשים שלא יוכלו לעמוד בכך, מכל סיבה שלא תהיה. לכן אתם בוודאי תוהים מה יעלה בגורלו של אדם שלא ציית לצו ההרחקה וחשוב ביותר להבין: זה לא משנה למה ניתן לאותו אדם צו הרחקה ומה הסיבה לכך, שכן בכל מקרה העונש עלול להיות חמור ביותר. למעשה בהתאם לחוקי בית המשפט אותו אדם שהפר את צו ההרחקה צפוי למאסר בפועל של עד שנתיים. העונש כה גבוה כדי להזהיר ולהרתיע את אותם אנשים שנגדם מוצא צו הרחקה מלעבור אל הצו.

 

האם התהליך של הוצאת צו הרחקה ארוך ומייגע?

אין ספק שהרבה פעמים כאשר אנחנו חושבים להגיש תביעה נגד אדם מסוים או כאשר אנחנו רוצים להגן על עצמנו מאלימות כלשהי, אנחנו חושבים על מערכת המשפט ומתייאשים. לכולנו ברור שמדובר על מערכת סבוכה ביותר שכל התהליכים בה איטיים ובנוסף לכך, לא פעם מדובר על הוצאה כלכלית גדולה מאוד.

לכן ברור מדוע גם אתם, כמו רבים אחרים, תוהים האם ייקח לכם זמן רב מידי להוציא את צו ההרחקה שבו אתם מעוניינים אך החדשות הטובות הן שלא תמיד זה כך. בית המשפט מבין היטב שיש מקרים שבהם הצו יכול להגן על חייו של האדם הנתקף ולכן ישנה יעילות מאוד גדולה בנושא הזה.

אם נחזור לדוגמת האישה הסובלת מאלימות מצד בעלה, בית המשפט מבין היטב שאם לא יוצא מיד צו הרחקה, האלימות הזאת עלולה לעלות דרגה ולהיות חמורה פי כמה. לכן השלבים להוצאת צו הרחקה אינם ארוכים ומתישים מידי כך שאין שום סיבה לוותר על הגנה על הזכויות שלכם. זה לא משנה מי האדם שפוגע בכם כי בכל מקרה החוק עומד לצידכם ויש לכם אפשרות להגן על עצמכם, אז למה שלא תעשו זאת?

 

למה אתם צריכים את עזרתו של עורך דין מומחה?

אין ספק שבעידן של ימינו יש אפשרות להבין גם אונליין, לבד, איך מוציאים צו הרחקה ומה אומרים החוקים בנושא. עם זאת, רוב האנשים שנמצאים במצב שבו הם חושבים על האופציה של הוצאת צו הרחקה מרגישים מאוד לחוצים ומוטרדים ולכן עזרה מקצועית חשובה להם כל כך. משמעות הדברים היא שזה לא משנה מדוע אתם חושבים להוציא צו הרחקה כנגד אדם כלשהו וזה גם לא חשוב מי הוא אותו אדם ואיזה קשר יש לכם איתו.

מה שבטוח זה שכדאי לכם לפנות אל עורך דין פלילי מקצועי שיוכל לעזור לכם בעניין. עורך הדין ישמח להיפגש איתכם, להבין במה דברים אמורים ועד כמה הסיטואציה שלכם חמורה. בהתאם לכך הוא יוכל להמליץ לכם על אפשרויות שונות ובין היתר, הוא יוכל להגיש עבורכם את הבקשה לצו הרחקה.

יש בכך יתרונות רבים שכן מישהו שמכיר את החוק ואת מערכת המשפט יוכל לעזור לכם ולייצג אתכם לכל אורך הדרך. מה שכן, כדאי לבדוק היטב לאיזו עו”ד פלילי מקצועי אתם פונים שכן גם בתחום הזה יש אנשי מקצוע טובים יותר מאחרים. אם אתם מחפשים את השילוב בין מקצועיות, אדיבות וניסיון, עו”ד ינובסקי טייב הם הכתובת הנכונה עבורכם, אז למה שלא תפנו אליו עוד היום?

 

צו הרחקה

מדובר בצו של בית המשפט שמטרתו להגן על אדם, עסק, או גוף כלשהו מפני גורם המהווה מטרד או איום. צו הרחקה מורה לאדם מסוים להתרחק ממבקש הצו ולהימנע מליצור עמו קשר. בהגדת “צו הרחקה” נכללים כמה צווים: צו להבטחת שקט ושלום בתביעת מזונות, צו הרחקה למניעת הטרדה מאיימת וצו הרחקה למניעת אלימות בתוך המשפחה.
ככלל, צו הרחקה עשוי להוות פגיעה בזכויות האדם שכנגדו הוצא הצו. אולם, פגיעה זו מוצדקת מפני שמטרתו של צו ההרחקה הינה להגן על אנשים אחרים מפני האדם המורחק. בנושא זה ישנן גישות שונות ויש הגורסים כי השימוש בצו הרחקה עשוי להיות מנוצל לרעה ע”י מבקשי הצו ולגרום לפגיעה לא מוצדקת בזכויותיו של מי שהוצא נגדו הצו.
לפי חוק, אדם שהוצא כנגדו צו הרחקה, נדרש לציית לצו ולא להפר אותו. מסיבה זו, הפרה של צו הרחקה נחשבת להפרה של החוק וכעונש על כך, האדם עשוי להיענש במאסר של עד שנתיים בפועל.
כשאדם פונה בבקשה להוציא צו הרחקה כנגד אדם אחר, עליו להוכיח לבית המשפט שיש הצדקה לכך ושאכן האדם שכנגדו יש להוציא את הצו, מהווה איום וסכנה. את ההוכחה לבית המשפט, הוא יכול לספק באמצעות: תיעודי הקלטות, צילומים וכיו”ב.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים

עורך דין פלילי בפתח תקווה

עורך דין פלילי הוא גורם המקצוע המתמחה בכל הנוגע למשפט והחוק הפלילי בישראל, בדגש על חוק העונשין וההליך הפלילי. באתר שלנו – הנבחרת המשפטית תוכלו

עורך דין פלילי בחולון

החוק הישראלי מגדיר מנעד רחב מאוד של עבירות בתור עבירות פליליות. עבירה על אחד מסעיפי חוק העונשין עשוי להוביל אתכם לחקירה ואף להגשת כתב אישום

הזכות לביטחון

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

נסיבות הוצאת צו הרחקה

משמעותו של צו הרחקה היא למנוע מאדם אחד להתקרב לאחר, משום החשש להטרדות, איומים או התעללות. הוצאת צו הרחקה יכולה להיעשות מכוח ובהתאם לאחד משני

עבירות ועונשים בבית סוהר

הכניסה לבית הסוהר היא עונש חמור, אשר שולל מהאדם את חירותו באופן המשמעותי ביותר הקיים. החיים בתוך בית הכלא הם קשים וקשוחים, ועל האסירים ללמוד

זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינו צעד שמאיים על רבים, עוד בטרם התחילה החקירה עצמה. החשש קיים תמיד, במיוחד עבור אותם אנשים, אשר לא היה להם ניסיון

ועדת שחרורים

ועדת שחרורים ממונה מכוח הוראת סעיפים 32 ו – 33 לחוק שחרור על תנאי ממאסר. ועדת שחרורים רגילה או מיוחדת כוללת שופט שלום או מחוזי

הדרכים להקלה בעונש מאסר עולם

עונש מאסר עולם הינו עונש חמור אשר שולל מהאסיר את החופש לחיות חיים נורמטיבים ומרחיק אותו מהחיים הציבוריים והקהילתיים. מאסר עולם ניתן לאחר כתב אישום

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.