עיזבון

אנשים צוברים כל חייהם רכוש. מכוניות, כלי אוכל, תמונות ובעצם, כל דבר אשר הם חפצים או זקוקים לו במהלך החיים על מנת לקבל שגרה איכותית. נוסף על רכוש מתרחשת גם צבירה של כסף. כזה שנערם בחשבונות הבנק, מושקע בבורסה או מנותב לקניית נכסים ומקרקעין הן על מנת לקבל תשואה על הכסף והן על מנת לגור בנכס. אנשים אכן צוברים רכוש כל חייהם ומשתמשים ברובו באופן יומיומי. מה קורה כאשר הם מסיימים את חייהם? מה עולה בגורלם של כל מה שנשאר מאחור?

להחלטתו של אדם מה לעשות עם העיזבון העתידי שלו משקל עתידי רב. צוואה היא הכלי שבו אדם יכול להחליט מי יקבל את כל הרכוש שצבר במהלך חייו, איזה חלקים מרכוש זה ואפילו הגדרת תנאים. משרד עורכי הדין שלנו מתעסק בדיוק בתהליכים אלו, מחכים לשמוע מכם.

 

שלבי משימות לאחר מותו של קרוב

מותו של אדם קרוב יכול להיות אירוע מאוד קשה מבחינה רגשית. האבל ותהליך קבלת המצב, תוך הסתגלות למציאות החדשה, יכול להיות לקחת זמן רב כך שאנשים אשר איבדו אדם בעקבות כך שהלך לעולמו, לא תמיד פנויים להתעסק עם הירושה של המנוח. כלומר מה לעשות עם כל מה שהותיר אחריו וגם התעסקות בסידורי הלוויה, השבעה ופינוי חפצים או דירתו של המנוח.

 

לוויה ושבעה

ההליך הראשון או בעצם המשימה הראשונה שמוטלת על קרוביו של המנוח היא ארגון ותכנון לוויה ושבעה. לוויה חייבת להיות יחסית בסמוך למותו של הקרוב ושבעה מתחילה מעת הלוויה ונמשכת כמובן שבעה ימים. ההליכים הללו לרוב מבוצעים בתמיכה של קרובי משפחה אחרים אשר מסוגלים להתמודד עם המצב. עוד אין התייחסות לירושה או לגורל העיזבון ומדובר רק בשלב הראשוני.

 

טיפול ברכוש ובבית

לאחר שנגמרת השבעה, יש להתחיל לסדר בעצם גם לפנות את חפציו ורכושו של המנוח. מעבר לרכוש הפיזי אשר נקרא מיטלטלין (כל מה שניתן להזיז מתוך הבית כדוגמת מיטה, מקרר ואפילו מסרק) יש צורך בטיפול גם בבית בו גר המנוח. באם גר לבד יש להחליט מה לעשות עם הנכס וכלה לגבי רכב או כל דבר שהיה שייך לו וכעת נותר ללא בעלות חוקית של אדם חי.

 

עיזבון

כאשר עוסקים או מתייחסים לרכוש, ממון ונכסים של אדם לאחר מותו ניתן להשתמש במילה או בעצם בהגדרה עיזבון. הגדרה זאת נגזרת מהמילה עזוב או לעזוב. בעצם מדובר בכל מה שאדם עוזב אחריו לאחר ובעקבות מותו. העיזבון אינו מוגדר בחוק אך די ברור במה מדובר – כל מה שהיה שייך לאדם טרם מותו וכעת נותר בלי בעלות. בחוק כן מוגדר מה אינו נחשב עיזבון (על כך נפרט בהמשך).

 

ירושה

ההחלטה מה לעשות בדבר עיזבון של אדם היא שוות ערך לתהליך הירושה. מדובר בחלוקת כל מה שהיה שייך לאדם טרם מותו, כלומר כל העיזבון שלו, ליורשים חוקיים לפי חלוקה מסוימת. כלומר לא יוותר דבר אשר היה בבעלות המנוח, חסר בעלות. הירושה יכולה להיות על פי חוק הירושה, חוק אשר מעוגן במדינה ומגדיר מה לעשות עם עיזבון של אדם לאחר מותו. לחילופין, הירושה יכולה להתחלק על פי צוואה, מסמך אדר מגדיר מה לעשות עם עיזבון של אדם לאחר מותו, מבחינת מי יקבל מה.

 

חלוקת עיזבון

השלב האחרון מבחינה פרקטית שיש לבצע לאחר שאדם הולך לעולמו הוא חלוקת עיזבון בין היורשים, או במילים אחרות הוצאה לפועל של הירושה. חלוקת עיזבון מתבצעת על פי ההוראות שניתנו על ידי המנוח טרם מותו, זאת נכתב ומעוגן בצוואה שאדם כתב או מחולק על פי חוק הירושה, חוק אשר מעוגן במדינה ומחיל הוראות כיצד לחלק עיזבון של אדם לאחר שהוא הולך לעולמו. אלו שתי הדרכים אשר מגדירות מה לעשות עם עיזבון.

 

חוק הירושה

הדרך הראשונה, או יותר נכון השנייה לחלק עיזבון, היא על פי חוק הירושה. מדובר בתקנות המעוגנות בחוק שנחקק לראשונה אי שם בשנת 1965. החוק מגדיר הרבה דברים בהקשרי ירושה ביניהם, מעמדה של צוואה, מה לא נכלל תחת הכותרת עיזבון, מי יהיו היורשים בחוקיים באם אין צוואה שאומרת אחרת וגם תקנות בדבר מיסוי על צוואה או אירועי מס במסגרת צוואה. חשוב לזכור כי חוק הירושה נועד למלא חור בעת מוות של אדם ללא צוואה. נפרט על כמה חלקים בחוק הירושה.

 

עיזבון בחוק הירושה

כחלק מחוק הירושה מפורט מה לא נכלל תחת הכותרת עיזבון. כלומר ההנחה היא שכל דבר אשר היה שייך לאדם נחשב עיזבון, גם קניין רוחני לצורך הדוגמא, למעט מה שמתואר בחוק הירושה כלא נכלל תחת המושג עיזבון. בכל אחד מהסעיפים או הדברים אשר אינם נכללים תחת עיזבון, כלומר שלא ניתן להעביר אותם הלאה כחלק מירושה ולמעשה הם הולכים לחברות שסיפקו אותם או למדינה, ניתן לרכוש ביטוח או להתכונן מראש על מנת שכן יעברו בירושה ולא ירדו לטמיון משפחתי עם מותו של אדם.

מדובר בקרן פנסיה, כלומר כספים אשר עומדים לחובתו של אדם במסגרת קרן פנסיה שחסך כל חייו וגם כספים בקופת גמל מסוימת. אלו לא ניתנים להורשה ועל כן החברה שסיפקה את הקופה או הפוליסה לוקחת לעצמה את מה שנותר בקרן או בקופה לאחר מות בעלי הקופה או הפוליסה.

 

חלוקת עיזבון לפי החוק

במידה ואין צוואה עיזבון יחולק בין היורשים החוקיים המוגדרים בחוק. במידה ולאדם יש בן\בת זוג חוקיים, כלומר במסגרת נישואין חוקיים, הבן זוג מקבל מחצית מהעיזבון של המנוח וילדיו של המנוח מקבלים את החצי השני. באם אין ילדים העיזבון מתחלק בין בן הזוג להורי המנוח. החוק מתייחס לכל מקרה באם יש או אין ילדים, בן זוג, הורים, אחים סבים וסבתות. במקרה שלאדם אין כלל יורשים העונים על הגדרות החוק, ולא נוסחה צוואה, כל עיזבון של המנוח מועבר למדינה.

 

צוואה

החלטה מה לעשות בדבר עיזבון יכולה להיות גם על ידי כתיבת ועריכת צוואה. אדם מעל גיל 18 יכול לפרט במסמך בעל תוקף משפטי לגמרי, מה הוא רוצה לעשות עם כל עיזבון שיהיה לאחר מותו. למי לחלק ובאיזה אחוזים לכל יורש חוקי. ניתן גם להחליט כי עיזבון מסוים הולך לארגון או לעמותה וכלל לא לילדים או לבני המשפחה, כפי שוודאי היינו מצפים בהקשר של חלוקת עיזבון.

 

חלוקת עיזבון לפי צוואה

בכל מה שקשור לצוואה ניתן לטעון כי לאדם יש חופש מוחלט לחלק עיזבון ליורשים לפי מה שהוא ירצה. זכותו לבחור את זהות היורשים, גם אם הנבחרים אינם קרובי משפחתו של אדם. החלוקה גם כן תלויה ברצונו של מנסח הצוואה. הוא מחליט כמה אחוזים או איזה עיזבון יקבל כל יורש שהוגדר בירושה. בזכותו גם להגדיר תנאים לעיזבון, כלומר להגדיר כי עיזבון יחולק ליורש רק אם היורש עונה על תנאי מסוים שברצונו של מנסח הצוואה שיצא לפועל.

 

מנהל עיזבון

עוד מושג מעניין שמתקשר לירושה ולעיזבון הוא מנהל עיזבון. רק משמו תוכלו ודאי לשער לעצמכם מה תפקידו וכנראה שאכן כך הדבר. מנהל עיזבון אמון על חלוקת העיזבון לכל היורשים לפי חוק הירושה או לפי הצוואה שהותיר אחריו המנוח. מנהל עיזבון יכול גם להיות איזה שהוא תאגיד או פשוט אדם פרטי שהוגדר מראש בצוואה. במידה ואין מנהל עיזבון שהוגדר או שאין אף יורש חוקי על פי חוק הירושה, מנהל העיזבון ממונה על ידי המדינה והוא יהיה האפוטרופוס הכללי.

 

מינוי מנהל עיזבון

מינויו של אדם או של תאגיד לניהול עיזבון יכול להיות קודם כל על ידי הגדרת המנוח, כמובן שטרם מותו, בצוואה שניסח וערך. כל מנסח צוואה יכול לבחור מי יהיה מנהל העיזבון שלו לאחר מותו. נוסף על כך, גם יורש חוקי של מנוח יכול לבקש מבית המשפט למנות מנהל עיזבון לתיק הירושה. כל מה שהוא עושה וגם ההגבלות שמוטלות על מנהל עיזבון מפורטות כמובן בחוק הירושה שציינו מוקדם יותר.

עיזבון הוא סך כל הרכוש, הממון, הנכסים ובעצם כל דבר אשר היה שייך לאדם ונצבר על ידו במהלך חייו. בחוק הירושה אשר מסדיר את הליך הירושה, מוגדר מה אינו נחשב עיזבון, כלומר מה לא ניתן להעביר הלאה בירושה אחרי שאדם הולך לעולמו. על מנת לנהל עיזבון ממונה מנהל עיזבון אשר תפקידו בגדול לאסוף ולחלק עיזבון של אדם על פי הצוואה שהותיר אחריו או על פי חוק הירושה שמעוגן בחוק הישראלי.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯
שכרו של מנהל העיזבון

מימוש צוואה הינו הליך מורכב אשר לעיתים אורך זמן רב ומכיל מורכבויות רבות. במידה והיורשים אינם מצליחים לבצע הליך זה באופן עצמאי, מתמנה אדם הקרוי

סדר העדיפות בין חובות העיזבון

לא מעט אנשים מותירים אחריהם נכסים, ממון ורכוש כאשר הם הולכים לעולמם. מי שנהנה מכל אלו, לאחר מותו של המוריש, הם היורשים שהוגדרו בצוואתו או

במה מסלקים את חובות העיזבון

חוק הירושה הוא אחד מהחוקים הכי שימושיים שיש, היות שהוא מגדיר את אופן ההתמודדות הנדרש עם תרחישים שונים הנוגעים לטיפול בצוואות וירושות. היות ומדובר על

מנה וחלק בעזבון

סעיף 47 וסעיף 51 לחוק הירושה, עוסקים בשני נושאים חשובים המשלימים זה את זה. הסעיפים הללו מתייחסים למצב בו כותב הצוואה הוריש לאדם אחד או

ניהול עיזבונות

נושא הירושה והעיזבון הוא נושא מורכב למדי, אשר לעיתים דורש טיפול ייחודי. המורכבות של הנושא נובעת מעצם העובדה שבכל מצב שבו יש יותר מיורש אחד,

אמצעים לשמירת העיזבון

עיזבון הוא מושג המתאר את הירושה שהותיר אדם כלשהו שהלך לעולמו, על כל המרכיבים שלה. בדרך כלל, המושג הזה זהה למה שנהוג לקרוא לו “ירושה”.

סמכויות מנהל העיזבון

סמכויות מנהל העיזבון המוגדרות תחת סעיף 97 לחוק הירושה והן באות לידי ביטוי בכמה וכמה אופנים שונים בעת עריכת הצוואה ובמועד הוצאתה אל הפועל, לאחר

הסתלקות היורש מזכותו בעזבון

אנשים רבים יודעים כי יום יבוא והם ירשו את עיזבונם של קרובי משפחתם, עם לכתם לעולם שכולו טוב. אולם ישנם מקרים אשר בהם מעוניין יורש

הסתלקות מעיזבון

מרבית האנשים מודעים לכך שבבוא היום רכושם וממונם של בני המשפחה שלהם יועברו לחזקתכם בירושה. במקרים מסוימים יהיו אלו ההורים, במקרים אחרים האחים, כמו גם

עו"ד צוואות וירושות - יריב ואקנין
צוואה עלולה לגרור לסִכְסוּכִים מְיֻתָּרִים.
יחד איתי - הכל יטופל על מי מנוחות.