עבירות סמים

עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ

סביר להניח כי במעגל האנשים הקרובים שלכם ישנם לפחות כמה וכמה אנשים המשתמשים בסמים: "רגילים", נורמטיביים, ללא כל עבר פלילי ושאינם עוסקים בשום דרך שהיא בסמים על מנת להרוויח כסף או לחזק שליטה כוחנית ועבריינית כלשהי.

בין אם מתמימות וחוסר ידיעה של החוק ובין אם מניסיון לחמוק מבין אצבעותיו – החוק רואה את העוברים עבירה של שימוש בסמים באותו האופן: עד 3 שנות מאסר בפועל לרבות תשלומי קנסות כספיים, חילוט רכוש ופסילת רישיון נהיגה.

הבלבול הרב של הציבור לגבי הסוגיה והענישה בה נובע בעיקר נוכח העובדה כי כל מדינה מערבית מתייחסת למשתמשי הסמים שלה באופן שונה, כאשר לתמונה נכנסים גם מאמצי הלגליזציה והפתרונות הרפואיים הקיימים, שזוכים לעדנה מחודשת בשל יכולתם להשפיע משמעותית על בריאותו של החולה.

 

סמים קלים וסמים קשים – מה ההבדל?

טווח סוגי הסמים בישראל ובכלל הולך ומתרחב מידי שנה, כאשר בתוך מעגל הצריכה קיימים סוגים חדשים ו"אופנתיים" שצצים מפעם לפעם, לצד סוגים וותיקים שהשפעתם מוכרת וידועה – מסמים בעלי רכיבים פסיכודליים קשים מאוד ועד תרופות מסוימות שניתן להשיג בבית המרקחת ואפילו אלה המופקים מחומרים ביתיים שונים כמו גז מזגנים או בלוני הליום. למרות שהחוק היבש איננו מפריד בין "סמים קלים" כמו מריחואנה או חשיש לבין "סמים קשים" כמו אקסטזי והרואין, עדיין שמורה לבית המשפט הפרשנות לקביעת העונש ביחס לסוג הסמים שנעשה בהם שימוש וביחס לכמות שנתפסה ונטען שהיא לשימוש עצמי. למעשה כ-20,000 תיקים מוגשים אל שולחנו של בית המשפט מידי שנה, כאשר המדובר באחת העבירות הפליליות הנפוצות ביותר במדינה.

 

פקודת הסמים בישראל והכמות המותרת לשימוש עצמי

עבירת שימוש בסמים הינה עבירה המעוגנת בחוק החל משנת 1973, כאשר בפקודת הסמים משנה זו ועד היום מצויה רשימת כל הסמים המסוכנים המתעדכנת מפעם לפעם. מכאן שכל סם שאיננו מצוי בפקודה זו לא נחשב כ"סם מסוכן" ועל כן לא בוצעה כל עבירה. בפקודה זו מפורטת בנוסף הכמות המותרת להחזקה למטרות שימוש עצמי:

גראס וחשיש עד 15 גרם, אופיום עד 2 גרם, LSD עד 3 יחידות, קוקאין והרואין עד 0.3 גרם, מתדון עד 0.15 גרם נטו, מורפין 0.3 גרם נטו, משרת אופיום עד 0.3 גרם תכולת מורפין נטו, פתידין עד גרם אחד נטו, אמפטאמין, מתאמפטאמין ודכסאמפטאמין עד 0.2 גרם.

כל אדם שנתפסה ברשותו כמות גדולה יותר מהמצוין ברשימה זו, נחשב למי שהחזיק את הסם שלא למטרות שימוש עצמי אלא לצורך ייצור, ייבוא או סחר – עבירות פליליות חמורות מאוד שהענישה עליהם היא עד 20 שנות מאסר בפועל. במקרה של אישום באחת מעבירות אלה, יהיה על הנאשם להוכיח כי למרות הכמות החריגה, עדיין מדובר בשימוש עצמי בלבד. על כן ישנה חשיבות רבה לייצוג והליווי המשפטי של עורך דין פלילי עתיר ניסיון והצלחות בניהול תיקים אלה.

 

עבירה ראשונה של שימוש בסמים? בהחלט יש מה לעשות!

כאמור, אנשים רבים המנהלים אורח חיים נורמטיבי לחלוטין ונוטים להתנהגות אזרחית טובה נוהגים להשתמש בסמים שונים, כאשר גם בני הנוער מהווים אחוז גבוה מטווח המשתמשים בישראל. אנשים אלה מעולם לא נשפטו בעבר ואין להם שום רקע פלילי.

כאשר נתפס אדם שעובר לראשונה מאז ומעולם עבירה של שימוש בסמים וכי מובן היטב כי זהו שימוש עצמי, יהיה ניתן לגרום לכך שהתיק ייסגר מטעם "חוסר עניין לציבור" תוך מתן אזהרה. יחד עם זאת חשוב לציין כי ביצוע העבירה בפעם הראשונה כשלעצמה איננה מספיקה כדי למנוע הגשה של כתב אישום או פתיחה בחקירה משטרתית נגד המשתמש, אם רואה המשטרה לנכון לעשות זאת.

בני נוער הנתפסים עקב שימוש בסמים ומובלים למעצר זקוקים בנקודה זו באופן רגיש ומיוחד לעורך דין פלילי רב מוניטין וידע שילווה אותם מאותו הרגע, כדי להימנע מגרימת נזקים כבדים לעתידם.

רק עורך דין המתמחה בתחום זה יוכל להיות מורשה נוכחות בחקירה המשטרתית ואף להשיב במקום הקטין לשאלות החוקר. בשלב זה יוכל עורך הדין להבין לעומק את נסיבות המקרה ולגבש טקטיקת פעולה מתאימה שתמנע את פתיחת התיק הפלילי.

עורך הדין יוכל להכין את הקטין לקראת התהליך ולהסביר לו כיצד ואם להשיב, איך ומתי. האישום יוכל להתבטל או להיות מופחת בדין בתנאי שאכן מדובר בעבירה ראשונה ובכפוף לכך שהביע בן הנוער חרטה על מעשיו. ברוב המקרים הדבר יביא לפנייה מוסדית לשירות המבחן לנוער במטרה לשקם אותו ככל הניתן ולמנוע ממנו לבצע שוב את עבירה זו, שתאלץ סופית את המשטרה להגיש כנגדו כתב אישום.

 

עבירות סמים – החזקת סמים משותפת למספר אנשים

החוק קובע שכדי לגבש את עבירת השימוש בסמים יש להחזיק ממשית בסם. לא מדובר בהכרח על קרבה פיזית לסם עצמו, אלא למידת השליטה הבלעדית שיש לאותו אדם עליו וליכולתו להגיע אליו לכדי עשיית שימוש בו.

בתי המשפט מכירים היטב גם מצבים שבהם קיימת החזקה ללא יכולת שליטה, בה אדם אחד מחזיק בסם לטובת שימוש של אנשים אחרים ובתנאי שכל הצדדים יודעים ומסכימים על כך.

בתיק שנוהל לאחרונה הואשמה אמא לחמישה, שהחזיקה בסם מסוג חשיש לטובת השימוש העצמי של כל בני הבית. המשפחה שכל ילדיה הינם בגירים כאשר הצעיר ביותר הינו בן 24, נוהגת לבצע שימוש עצמי במריחואנה וחשיש באופן קבוע, כאשר האם מקפידה להחזיק ולאחסן את הכמות כולה ובמקום אחד. מאחר ומדובר בכמות שבחילוק לשבעה נפשות (האם, האב וחמשת הילדים) מניבה את הכמות המותרת לשימוש עצמי של כל אחד מבני הבית, התיק נסגר מחוסר אשמה.

למרות שמדובר לכאורה בדרך התנהלות בתחום "האפור" בחוק, יש להיזהר מאוד מהעברה של סם מסוכן מאדם אחד לשני בשום דרך ומשום סיבה שהיא שכן החוק אוסר זאת במפורש. במטרה להימנע מחיכוך עם מוכרים או לחסוך זמני נסיעות ותיאומים, אנשים רבים נוהגים להתארגן לשימוש עצמי במשותף,

כאשר נציג מסוים מהקבוצה אמון על רכישת הסמים בסכום כספי מסוים וחלוקתו בין החברים, בהתאם להחזר הכספי מהם. עבירה זו כבר יוצאת לחלוטין מתחום השיפוט של עבירות שימוש עצמי בסמים ומוגדרת כעבירה של סחר או אספקת סמים שעונשה עד 20 שנות מאסר בפועל.

בעבירה זו, אין כל צורך בתפיסת הסמים פיזית. מספיקה רק עדות (לעתים תחת לחץ מאסיבי של חוקרי המשטרה) של האנשים שרכשו אותם מהנאשם. גם במצבים שבהם סוכמה רכישה אך הסם לא הועבר, עדיין קיימת ביצוע עבירה חמורה, כאשר כתב האישום יוכל לטעון לעבירה של ניסיון לסחר בסם מסוכן.

 

מומחים לתחום הפלילי ולדיני עבירות סמים בפרט

האם ידועים לכם החוקים לגבי השימוש בטלגראס או ההגבלות על הזמנת זרעי קנאביס מחו"ל? האם ידוע לכם כיצד פועל תחום הענישה הצבאי בתחום עבירות סמים? האם אתם מכירים היטב את כל החוקים בנוגע לאחזקת סמים לשימוש עצמי ברכב?

מאחר ותחום עבירות סמים הינו רחב ביותר, מרבית ההגבלות והאיסורים בו מעלים סימני שאלה גדולים בקרב נאשמים, עצורים ומוזמנים לחקירה. משרדנו פועל מתוך בקיאות ועדכון שוטפים בתחום עבירות הסמים בישראל ומספק ייעוץ, ליווי וייצוג המתאימים באופן אישי לכל אחד מהמקרים השונים וללא פשרות על התוצאה הסופית.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן תלווה אותך בכל התהליך עד להשגת התוצאה הרצויה!

עורך דין עבירות סמים

במדינת ישראל נכון לשנת 2021, שימוש וסחר בסמים עדיין נחשבים לעבירה פלילית. כאשר אדם נאשם בעבירות סמים במדינת ישראל, ובפרט אם סעיפי האישום נוגעים לסחר

פסקי דין סחר בסמים

בעולם כולו וגם בישראל חלה עלייה מאסיבית בכמות האנשים המשתמשים בסמים קלים או קשים, בעקבות כך נושא הסמים בישראל הינו מוסדר בחוק. החוק שכולל בתוכו

החזקת סכין או אגרופן

במדינת ישראל ניתן לראות שהאלימות הולכת וגדלה בשנים האחרונות. למעשה כולנו עדים לכך שלא מעט בני נוער פשוט יוצאים על דעת עצמם, ובלי כל סיבה

פסקי דין סחר בסמים

בעולם כולו וגם בישראל חלה עלייה מאסיבית בכמות האנשים המשתמשים בסמים קלים או קשים, בעקבות כך נושא הסמים בישראל הינו מוסדר בחוק. החוק שכולל בתוכו

סם אונס

סם אונס – סם ייחודי אשר קשה עד בלתי אפשרי להוכיח את דבר קיומו. השימוש בסם אונס מהווה עבירה פלילית, אולם הוא קשה מאוד להוכחה. בשנים

סחר בסמים

סחר בסמים היא עבירה פלילית קשה וחמורה מאוד שהעונש עליה הוא 20 שנות מאסר לרבות סכנת מעצר לצורך חקירה פלילית ומעצר בית עד תום ההליכים

ייבוא וייצוא סמים

אחת העבירות הפליליות הנפוצות ביותר בארץ ובעולם עוסקת בהחזקת סמים. כולנו מודעים היטב לעובדה כי אין להחזיק/ לקבל או לסחור בסמים באשר הם, למעט למטרות

החזקת סמים שלא לשימוש עצמי

השוטר עצר את הרכב שבו נסעו 4 חברות שחזרו מבילוי בפאב קרוב. הוא שאל את אירית, הנהגת, האם שתתה דבר מה לפני שעלתה להגה והיא

הדחת קטין לשימוש בסמים

הדחת קטין לסמים היא סוגיה מורכבת שעיקרה עבירה פלילית מהחמורות ביותר, חומרתה של עבירה פלילית זו באה לידי ביטוי בכך שעונשה עלול להגיע לכדי עשרים

גידול קנאביס בגינה

בשנים האחרונות המודעות ליתרונות של קנאביס הפכה להיות גדולה ומשמעותית במיוחד. יותר ויותר אנשים מתחילים להשתמש בקנאביס לשימוש עצמי, כאשר גידול קנאביס בגינה זוהי האופציה

עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ
לייעוץ עם סיוון חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס: