פטור ממילואים מחמת צמצומים

מתוך שיקולים שונים, עליהם מיד נדבר, הצבא עשוי להחליט כי אתם זכאים לפטור ממילואים. בין הסיבות שהצבא עשוי לשחרר אתכם ממילואים, יש את הסיבה של צמצום כוח אדם. פטור ממילואים מחמת צמצומים ניתן בד”כ בעקבות קיצוצים בתקציבים, אי-רלוונטיות של תפקיד החייל ועוד.

יכול להיות שתצהלו משמחה ויכול להיות שלא, אבל הצבא עשוי לשחרר אתכם ממילואים בעקבות צמצומי כוח אדם. ישנם חיילים רבים אשר מקבלים את הפטור מהמילואים כבר ביום השחרור מצה”ל, ואחרים עשויים לקבל את הפטור באמצעות שיחה טלפונית או דיוור ישיר (גם שנים לאחר השחרור משירות סדיר). בעוד שחלקנו רק מחכים לימי המילואים בכדי לקחת הפסקה מהכול ולבלות עם החברים מהיחידה, חלקנו האחר מעדיף לקבל את הפטור המיוחל משירות המילואים.

 

מתי מקבלים פטור ממילואים?

במקרים רבים, מתרחשים אי-אלו שינויים במבנה של היחידה, מה שמוביל לכך שתפקידכם במילואים כבר לא יהיה הכרחי. במקרים אחרים למשל, יכול להיות שהצבא ישחרר אתכם מכיוון שרישיון הנהיגה שלכם תקף רק על כלי רכב שכבר יצאו משימוש.

דוגמה זו של שחרור נהגים צבאיים מתפקידם במילואים, רלוונטית למשל כאשר מדובר בנהגים של כלי-רכב ישנים (דוגמת ה”אביר” של פעם). אם בשירות הסדיר החזקתם בתפקיד של נהג “אביר”, סביר להניח שהצבא מיהר לשחררכם משירות מילואים כבר ביום גזירת החוגר שלכם.

 

פטור ממילואים לבעלי תפקידים כלליים

יש לעשות הבחנה והבדלה בין חיילים המשרתים בתפקידים כלליים ובבסיסים פתוחים, לבין חיילים המשרתים שירות קרבי. בדרך כלל, חיילים בתפקידים כלליים (כמו למשל עובדי רס”ר, פקידים בתפקידים שונים ועוד) המשרתים בבסיסים פתוחים, מקבלים את הפטור שלהם מהמילואים כבר ביום השחרור מצה”ל כחיילים סדירים.

להבדיל אלפי הבדלות מפטורים ממילואים על בסיס נפשי או בריאותי, פטור ממילואים מחמת צמצומים לא שם אתכם בשום סימן שאלה בפני מעסיקים פוטנציאליים עתידיים. במילים פשוטות יותר. אם אתם מקבלים פטור מהמילואים בגלל צמצום כוח אדם, אף מעסיק לא יסתכל עליכם ב”עין עקומה”.

 

האם אפשר להמשיך לשרת במילואים למרות פטור?

חשוב לזכור כי פטור מהמילואים מסיבה זו של צמצום כוח אדם, ניתן לכם ללא כל מעורבות מצידכם, הגשת בקשה מצידכם או כל דבר אחר. צה”ל מבצע את שיקוליו בהתאם לשינויים כאלו ואחרים המתרחשים באופן טבעי עם השנים, מה שעשוי לזכות אתכם בפטור.

אז מה קורה בעצם אם אתם בכל זאת מעוניינים לשרת במילואים, למרות שקיבלתם פטור? קודם כל, הכבוד. אם החלטתם שאתם דווקא כן מעוניינים להמשיך ולשרת במילואים, אתם תמיד יכולים לבדוק אופציה של התנדבות. שימו לב, כל חייל מילואים של צה”ל עולה למדינה כסף. מה זה אומר? במילים אחרות, כשאתם מתגייסים למילואים, הצבא גורע מתקציבו על ביגוד ומזון, משכורות ועוד.

 

שיירות במילואים למרות הפטור

אם החלטתם שאתם לא מעוניינים לקבל את הפטור שנתנו לכם, אתם יכולים להגיש בקשה (חייבת להיכתב בצמוד לשירותיו של עורך דין צבאי מנוסה) ולקוות שצה”ל יאשר את בקשתכם. במקרים מסוימים, גם יחידות צבאיות שלמות נסגרות.

במידה ויחידתכם פורקה, אתם בדרך כלל תהיו זכאים לפטור ממילואים, אלא אם כן תפקידכם יהיה רלוונטי ביחידות אחרות. בכל מקרה בו אתם מעוניינים להגיש בקשה כזאת או אחרת, תמיד מומלץ להסתייע בעורך דין צבאי.

 

זירוז פטור ממילואים בסיוע עו”ד צבאי

עורכי דין צבאיים יכולים לסייע במקרים של הגשות בקשות לפטור ממילואים מחמת סיבות שונות, כולל פטור מחמת צמצום כוח אדם.

בין אם יחידתכם נסגרה או שמא תפקידכם אינו רלוונטי, אתם יכולים לנסות לזרז את התהליך של קבלת הפטור באמצעות עו”ד צבאי מנוסה. אם אתם יודעים בוודאות ששאר חבריכם ליחידה שנסגרה כבר קיבלו פטור אך אתם עדיין לא, כדאי לפות בהקדם אל משרד עו”ד צבאי.

חיילים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

הקלות לחייל מילואים שהוא תושב חוזר

מדינת ישראל מעוניינת בהחזרת תושבים, שעזבו את הארץ לטופב מגורים ועבודה בארץ אחרת ולכן מעניקה הטבות במישורים שונים לתושבים חוזרים, במגוון תחומים, ביניהם גם שירות

מהם ימי מילואים

היות ואנחנו נמצאים באמצע המזרח התיכון ושכנינו אינם אוהדינו, כל אזרח בארץ (אלא אם כן קיבל פטור) חייב בימי מילואים על פי חוק. מה מטרת

פטור ממילואים מחמת היריון

במדינת ישראל אומנם שירות המילואים הינו חובה עבור לא מעט אנשים, אך ראשית, לא כל מי שמילא תפקיד מסוים בתור חייל סדיר יידרש לעשות גם

פטור זמני משירות מילואים

במדינת ישראל לא רק שהשירות הצבאי הינו חובה, אלא חובה גם לעשות מילואים מידי שנה. אומנם זה נכון שככל שעוברות השנים מספר האנשים שעושים מילואים

בקשת מעבר יחידה במילואים

חיילי המילואים הנמצאים בשירות פעיל, משוייכים ליחידה בהם הם ביצעו את השירות הסדיר או את שירות הקבע שלהם. היות ואוכלוסיית חיילי המילואים מורכבת ממגוון רחב

עורך דין מירי גביש
אם יש ספק אין ספק! פנה לעורכת דין שתגן על זְכוּיוֹתֶיךָ