פטור ממילואים למשפחות שכולות

במדינה הקטנה שלנו, לצערנו הרב, רבים מכירים את השכול מקרוב. מלחמות ישראל והשמירה השוטפת על ביטחון המדינה גובים את חייהם של חיילים רבים. הכאב והקושי משפיעים לא פעם על כל המשפחה שאיבדה את יקיריה. הן מבחינה אישית והן מבחינת כל התא המשפחתי. בצה”ל מודיעים לעניין זה ולכן מאפשרים להעניק פטורים והקלות במילואים לחיילים המגיעים ממשפחות שכולות.

 

הורים שכולים

הורים שכולים מקבלים פטור אוטומטי משירות המילואים. כל שעליהם לעשות הוא לפנות לצה”ל עם טופס 58. חשוב מאוד לזכור שהפטור הוא אומנם אוטומטי אך הוא לא נכנס לפועל לפני הגשת הבקשה הרשמית.

על פי לשון החוק הורה שכול מוגדר כמי שאיבד את בנו או בתו בשירות הצבאי הסדיר או בשירות המילואים והוא מוכר על ידי האגף למשפחות והנצחה של משרד הביטחון או על ידי המוסד לביטוח לאומי. שני גופים אלו מעניקים תגמולים ועזרה בשיקום של משפחות שכולות.

 

ילדים ובני/ות זוג

מי ששכל קרוב משפחה מדרגה ראשונה אך שהוא אינו בנו (ילד שכול או בת/בן זוג שכול), אינם זכאים לפטור מלא ואוטומטי. עם זאת, הם זכאים לפטור ממילואים בשנה הראשונה.

לאחר השנה הראשונה, יקבל החייל הקלות משמעותיות בתנאי השירות. ראשית חייל המילואים לא ישרת ביחידות בעלות ייעוד קדמי. כמו כן, הוא לא ישתתף בתעסוקה מבצעית, שיט או טיסה, למעט במקרים בהם המטרה של פעילויות אלו הוא מנהלתי בלבד.

כמו כן בן למשפחה שכולה לא ישרת מעבר לקו הירוק. זאת למעט ביחידות הגנה מרחביות או אם החייל מתגורר בשטחה הגאוגרפי של החטיבה המרחבית. כמובן שבמידת הרצון יוכל החייל לחתום על ויתור לפטור ולהמשיך את שירות המילואים שלו ביחידות קרביות.

הקלות מיוחדות ניתנות לבנים או בנות יחידות ממשפחות שכולות או לבני משפחה למשפחה ששכלה יותר מבן משפחה אחד. במקרים אלו החייל יקבל תנאים של שירות קרוב לבית ולינה בבית.

 

 עד קבלת הפטור

חשוב לשים לב ולדעת שהתהליכים בצה”ל לוקחים זמן. אך צה”ל מחויב לתת מענה לבקשת פטור עד לכל המאוחר יום לפני תאריך השירות הקרוב. או תוך 10 ימים אם הבקשה הוגשה עד 10 ימים לפני מועד המילואים. כמו כן, ניתן להגיש בקשה במהלך השירות המילואים, במקרה זה מפקד היחידה יאשר את הבקשה תוך 72 שעות מרגע הגשתה. אך שימו לב, אם לא הגשתם בקשה לפטור מלא או שהגשתם בקשה להקלות והן עדין לא אושרו, אי התייצבות, גם אם הסיבה לכך היא הכי מוצדקת, תחשב לעריקות והדין על כך יכול להגיע גם למאסר בכלא צבאי.

חשוב לזכור שצה”ל ובכלל ארגוני הביטחון מכירים בכאבן ובקשיים של המשפחות השכולות ולכן אם טרם קיבלתם את הפטור המלא או את ההקלות, נסו לבקש פטור זמני אשר ידחה/יבטל/יקצר את הצו הקרוב.

מצבה של חלל

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

הקלות לחייל מילואים שהוא תושב חוזר

מדינת ישראל מעוניינת בהחזרת תושבים, שעזבו את הארץ לטופב מגורים ועבודה בארץ אחרת ולכן מעניקה הטבות במישורים שונים לתושבים חוזרים, במגוון תחומים, ביניהם גם שירות

מהם ימי מילואים

היות ואנחנו נמצאים באמצע המזרח התיכון ושכנינו אינם אוהדינו, כל אזרח בארץ (אלא אם כן קיבל פטור) חייב בימי מילואים על פי חוק. מה מטרת

פטור ממילואים מחמת היריון

במדינת ישראל אומנם שירות המילואים הינו חובה עבור לא מעט אנשים, אך ראשית, לא כל מי שמילא תפקיד מסוים בתור חייל סדיר יידרש לעשות גם

פטור זמני משירות מילואים

במדינת ישראל לא רק שהשירות הצבאי הינו חובה, אלא חובה גם לעשות מילואים מידי שנה. אומנם זה נכון שככל שעוברות השנים מספר האנשים שעושים מילואים

בקשת מעבר יחידה במילואים

חיילי המילואים הנמצאים בשירות פעיל, משוייכים ליחידה בהם הם ביצעו את השירות הסדיר או את שירות הקבע שלהם. היות ואוכלוסיית חיילי המילואים מורכבת ממגוון רחב

עורך דין מירי גביש
אם יש ספק אין ספק! פנה לעורכת דין שתגן על זְכוּיוֹתֶיךָ