פטור ממילואים למשפחות שכולות

תוכן עניינים

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

במדינה הקטנה שלנו, לצערנו הרב, רבים מכירים את השכול מקרוב. מלחמות ישראל והשמירה השוטפת על ביטחון המדינה גובים את חייהם של חיילים רבים. הכאב והקושי משפיעים לא פעם על כל המשפחה שאיבדה את יקיריה. הן מבחינה אישית והן מבחינת כל התא המשפחתי. בצה"ל מודיעים לעניין זה ולכן מאפשרים להעניק פטורים והקלות במילואים לחיילים המגיעים ממשפחות שכולות.

 

הורים שכולים

הורים שכולים מקבלים פטור אוטומטי משירות המילואים. כל שעליהם לעשות הוא לפנות לצה"ל עם טופס 58. חשוב מאוד לזכור שהפטור הוא אומנם אוטומטי אך הוא לא נכנס לפועל לפני הגשת הבקשה הרשמית.

על פי לשון החוק הורה שכול מוגדר כמי שאיבד את בנו או בתו בשירות הצבאי הסדיר או בשירות המילואים והוא מוכר על ידי האגף למשפחות והנצחה של משרד הביטחון או על ידי המוסד לביטוח לאומי. שני גופים אלו מעניקים תגמולים ועזרה בשיקום של משפחות שכולות.

 

ילדים ובני/ות זוג

מי ששכל קרוב משפחה מדרגה ראשונה אך שהוא אינו בנו (ילד שכול או בת/בן זוג שכול), אינם זכאים לפטור מלא ואוטומטי. עם זאת, הם זכאים לפטור ממילואים בשנה הראשונה.

לאחר השנה הראשונה, יקבל החייל הקלות משמעותיות בתנאי השירות. ראשית חייל המילואים לא ישרת ביחידות בעלות ייעוד קדמי. כמו כן, הוא לא ישתתף בתעסוקה מבצעית, שיט או טיסה, למעט במקרים בהם המטרה של פעילויות אלו הוא מנהלתי בלבד.

כמו כן בן למשפחה שכולה לא ישרת מעבר לקו הירוק. זאת למעט ביחידות הגנה מרחביות או אם החייל מתגורר בשטחה הגאוגרפי של החטיבה המרחבית. כמובן שבמידת הרצון יוכל החייל לחתום על ויתור לפטור ולהמשיך את שירות המילואים שלו ביחידות קרביות.

הקלות מיוחדות ניתנות לבנים או בנות יחידות ממשפחות שכולות או לבני משפחה למשפחה ששכלה יותר מבן משפחה אחד. במקרים אלו החייל יקבל תנאים של שירות קרוב לבית ולינה בבית.

 

 עד קבלת הפטור

חשוב לשים לב ולדעת שהתהליכים בצה"ל לוקחים זמן. אך צה"ל מחויב לתת מענה לבקשת פטור עד לכל המאוחר יום לפני תאריך השירות הקרוב. או תוך 10 ימים אם הבקשה הוגשה עד 10 ימים לפני מועד המילואים. כמו כן, ניתן להגיש בקשה במהלך השירות המילואים, במקרה זה מפקד היחידה יאשר את הבקשה תוך 72 שעות מרגע הגשתה. אך שימו לב, אם לא הגשתם בקשה לפטור מלא או שהגשתם בקשה להקלות והן עדין לא אושרו, אי התייצבות, גם אם הסיבה לכך היא הכי מוצדקת, תחשב לעריקות והדין על כך יכול להגיע גם למאסר בכלא צבאי.

חשוב לזכור שצה"ל ובכלל ארגוני הביטחון מכירים בכאבן ובקשיים של המשפחות השכולות ולכן אם טרם קיבלתם את הפטור המלא או את ההקלות, נסו לבקש פטור זמני אשר ידחה/יבטל/יקצר את הצו הקרוב.

מצבה של חלל

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין
עו"ד יוני לוי - זמין לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
פטור ממילואים לדתיים

סוגיית הפטור משירות צבאי לגברים דתיים נמצא בראש המחלוקת הדתית- חילונית שפוקדת את המדינה שלנו זה שנים רבים. כיום לא קיים פטור גורף לגבר דתי

פטור ממילואים מטעמי דת

אנשים רבים אומרים שהשירות הצבאי משנה בצורה משמעותית את עורך חייו של אדם. רבים מתבגרים בצורה משמעותית מאוד בשל החוויות שחוו במהלך השירות הצבאי שלהם.

פטור קבוע משירות מילואים

חיילי מילואים רבים אשר עוברים שינויים בחייהם, רשאים להגיש בקשה על מנת לקבל פטור קבוע משירות מילואים. הסיבות לבקשת פטור קבוע משירות מילואים הן רבות

מה התהליך להגשת פטור ממילואים

אחרי שנים רבות בהן תרמו ממרצם וזמנם, חיילי מילואים רבים מגיעים לשלב בו הם מבקשים פטור ממילואים. הבקשה לפטור ממילואים היא תהליך שלוקח זמן ולעיתים

שינוי פרופיל רפואי לחיילי מילואים

אם אתם משרתים במילואים, ואתם מרגישים שחל שינוי במצבכם הרפואי אשר אינו מאפשר לכם לעשות את התפקיד הקבוע שלכם במילואים, עומדת בפניכם אפשרות לשנות את

שחרור משירות מילואים בגין לידת ילד

חלק בלתי נפרד מהשירות הצבאי, שירות החובה במדינת ישראל, הוא שירות המילואים שמגיע לאחר השחרור. לשירות המילואים קיימים כל מיני פטורים המאפשרם לסיים את השירות,