פטור ממילואים להורים שכולים

ארגוני הביטחון מנסים לדאוג למשפחות השכול ולהעניק להם תמיכה ועזרה בכל תחום שרק ניתן. בתוך כך הורים שכולים אשר משרתים שירות מילואים פעיל זכאים לפטור ממילואים.

 

הגדרות יבשות

ההגדרה של הורה שכול ברורה לכולנו, אך כמו כל חוק בשביל לקבל את הפטור צריך לעמוד בקריטריונים של משרד הביטחון. הורה שכול נחשב הורה שבנו או בתו, גם המאומצים כחוק, שנפטרו במהלך השירות הצבאי (סדיר או מילואים). כמו כן, בהגדרה של הורה שכול נכנס הורה שהוכר על ידי אחד משני הגופים הבאים: 1. אגף משפחה והנצחה של משרד הביטחון, לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה, (תגמולים ושיקום). 2. המוסד לביטוח לאומי, לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות האיבה.

 

פטור מלא אך לא אוטומטי

כל הורה שכול המשרת במילואים זכאי לפטור מלא משירות (אלא אם כן הוא יבקש לבטל את הפטור). עם זאת, חשוב לזכור שהפטור אינו מתקבל אוטומטית מידי משרד הביטחון.

בכדי לקבל את הפטור עליכם להגיש טופס 58 (טופס בקשה לדחיית שירות). את הטופס יש לשלוח ליחידה בה אתם משרתים ומפחד היחידה ישלח את הטופס לאישור. הגורם המאשר יאשר את הפטור באופן מידי ותנתן הוראה לא לזמן את ההורה השכול למילואים עד לקבלת הפטור הרשמי. שימו לב שבתעודת הפטור ייכתב, פטור מפאת תום שירות.

 

מתי יש להגיש את הפטור?

לעומת פטורים אחרים, פטור זה מאושר אוטומטית ולפני תאריך הצו הקרוב. בקשה שתוגש עד 10 ימים לפני תחילת הצו, תאושר בטווח זמן של עד 10 ימים. בקשה שתוגש בטווח של פחות מ-10 ימים תאושר לכל המאוחר עד יום לפני תאריך ההתייצבות לצו.

הבדל נוסף לגבי פטור זה, הוא העובדה שניתן לבקש אותו גם במהלך שירות המילואים. אם לא ידעתם שעליכם לבקש פטור והתייצבתם למילואים, תוכלו להגיש את הפטור למפקד היחידה בזמן השירות עצמו ועליו לאשרו לכל המאוחר תוך 72 שעות.

 

לא הגשתם בקשה לפטור – האם תוכלו פשוט לא להגיע?

שימו לב, שלמרות שצה”ל מאוד רגיש לכאבן ולצרכיהן של המשפחות השכולות, הוא אינו מאשר עריקות מכל סיבה שהיא. אי התייצבות לצו מילואים, גם אם מדובר בסיבה מוצדקת, נחשב לעריקות והדין על כך יכול להגיע גם למאסר.

ובאמת שבפטור זה, צה”ל מאפשר להגישו בכל עת ועל פי החוק הוא מחויב לדאוג לאישורו טרם צו המילואים. כמו שכבר ציינו, ניתן להגיש את הפטור גם במהלך השירות. כך שאם לא ידעתם שאתם צריכים להגיש, או שכחתם לעשות זאת, תוכלו להגיש את הטופס ביום ההתייצבות. ותזכרו תמיד שהמפקדים שלכם הם אנשים שבמקרים רבים איבדו חיילים או חברים לצוות ולכן הם לא אטומים לכאבכם ולצרכים שלכם. תמיד אפשר לנסות ולדבר איתם וכך לקדם את קבלת הפטור.

לוחם שכול

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

הקלות לחייל מילואים שהוא תושב חוזר

מדינת ישראל מעוניינת בהחזרת תושבים, שעזבו את הארץ לטופב מגורים ועבודה בארץ אחרת ולכן מעניקה הטבות במישורים שונים לתושבים חוזרים, במגוון תחומים, ביניהם גם שירות

מהם ימי מילואים

היות ואנחנו נמצאים באמצע המזרח התיכון ושכנינו אינם אוהדינו, כל אזרח בארץ (אלא אם כן קיבל פטור) חייב בימי מילואים על פי חוק. מה מטרת

פטור ממילואים מחמת היריון

במדינת ישראל אומנם שירות המילואים הינו חובה עבור לא מעט אנשים, אך ראשית, לא כל מי שמילא תפקיד מסוים בתור חייל סדיר יידרש לעשות גם

פטור זמני משירות מילואים

במדינת ישראל לא רק שהשירות הצבאי הינו חובה, אלא חובה גם לעשות מילואים מידי שנה. אומנם זה נכון שככל שעוברות השנים מספר האנשים שעושים מילואים

בקשת מעבר יחידה במילואים

חיילי המילואים הנמצאים בשירות פעיל, משוייכים ליחידה בהם הם ביצעו את השירות הסדיר או את שירות הקבע שלהם. היות ואוכלוסיית חיילי המילואים מורכבת ממגוון רחב

עורך דין מירי גביש
אם יש ספק אין ספק! פנה לעורכת דין שתגן על זְכוּיוֹתֶיךָ