פטור ממילואים לדתיות

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים מזומנות למילואים. הסיבות לכך מגוונות וכוללות בעיקר את שבירת תקרת הזכוכית שהייתה קיימת עד היום. פתיחתם של תפקידים ותחומים חדשים בצה”ל הובילו לכך שיותר ויותר נשים מגיעות לתפקידי מפתח ולכן גם מזומנות למילואים באופן תכוף יותר.

אך במקרים מסוימים בנות שהיו חילוניות לפני ובזמן הצבא משתחררות ואחרי תקופה חוזרות בתשובה. או בנות דתיות שמתחתנות והווי המשפחה אינו עומד בקנה אחד עם העולם הצבאי. גם בצה”ל מודעים לנושא הזה ולכן הם מאפשרים לנשים דתיות לקבל פטור משירות מילואים.

 

הבסיס לפטור

כפי שבנות לפני גיוס יכולות להצהיר על היותן דתיות ולקבל פטור מצה”ל, כך בדיוק גם עובד הפטור ממילואים. הגישה אומרת שלבחורה דתיה יכול להיות מאוד קשה במילואים או בסדיר ולכן הצבא מאפשר את הפטור הזה כמעט באופן גורף לנשים דתיות.

הסיבה לכך שזה כמעט באופן גורף, הינה העובדה שבשנים האחרונות עלה מספר הבנות שמצהירות על עצמן כדתיות כשלא כך הדבר. ולכן לפני קבלת הפטור משירות הנערה עשויה לעבור ועדת דת שתוודא ותבדוק שאכן ההצהרה עליה חתמה הנערה היא אמינה ואמיתית. כמו כן, הועדה ומי מבאי כוחה יכולים לבדוק ברשתות החברתיות בכדי לוודא שאכן אורח חייה של הנערה הוא עורך חיים דתי. עם כי לרוב נערות אשר לומדות בבית ספר דתי מקבלות את הפטור באופן אוטומטי.

 

הפטור ממילואים

כשמדובר על חיילת משוחררת צה”ל רוצה וצריך לבדוק מה השתנה לפתע שהחיילת מעכשיו אינה יכולה לשרת. ולכן הפטור אינו ניתן באופן אוטומטי. על החיילת להצהיר על היותה דתיה. ולאחר מכן היא תזומן לוועדת דת. בוועדה ישאלו אותה שאלות שונות, על היהדות ושמירת המצוות בכלל ועל עורך חייה בפרט.

במידה והחיילת הצהירה על היותה אישה דתיה אך הדבר נעשה שלא בתום לב, לצה”ל יש אפשרות לבטל את הפטור בטווח של עד שנה מיום קבלתו. במקרים מסוימים בהם עולה החשד כי החיילת אינה דוברת אמת, נציגי צה”ל יכולים לבדוק לעומק (גם לאחר קבלת הפטור), את הנתונים והפרטים של החיילת.

 

פטורים נוספים

יש לזכור שלנשים ישנן אופציות רבות נוספות לקבלת פטור. אחת הסיבות העיקריות שנשים מקבלות פטור, היא אימהות, ברגע שאישה נכנסת להריון ראשון, צה”ל בוחר שלא לסכן אותה ואת עוברה ועל כן מעניק לה פטור אוטומטי (זאת כמובן במידה והאישה אינה מבקשת לבטל את הפטור). כמו כן, ניתן לקבל פטורים זמניים שמוענקים לפרק זמן מוגבל, זה יכול להיות לדחייה של צו מילואים ספציפי או לתקופת זמן מוגדרת. את הפטור הזמני ניתן לקבל מסיבות רבות ומגוונות המתייחסות למצב האישי והמשפחתי של החיילת. בתוך כך, ניתן לבקש פטור זמני על בסיס מצב רפואי (אישי או של מי מבני המשפחה הגרעינית), על בסיס לימודים ואף לאור תקופה לחוצה ועמוסה בעבודה.

חשוב גם לזכור שישנם מומחים לנושא הפטורים הצבאיים ובמידה ויש סוגיות בנושא או שמא הפטור בוטל, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני צבא.

ספר קודש

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

הקלות לחייל מילואים שהוא תושב חוזר

מדינת ישראל מעוניינת בהחזרת תושבים, שעזבו את הארץ לטופב מגורים ועבודה בארץ אחרת ולכן מעניקה הטבות במישורים שונים לתושבים חוזרים, במגוון תחומים, ביניהם גם שירות

מהם ימי מילואים

היות ואנחנו נמצאים באמצע המזרח התיכון ושכנינו אינם אוהדינו, כל אזרח בארץ (אלא אם כן קיבל פטור) חייב בימי מילואים על פי חוק. מה מטרת

פטור ממילואים מחמת היריון

במדינת ישראל אומנם שירות המילואים הינו חובה עבור לא מעט אנשים, אך ראשית, לא כל מי שמילא תפקיד מסוים בתור חייל סדיר יידרש לעשות גם

פטור זמני משירות מילואים

במדינת ישראל לא רק שהשירות הצבאי הינו חובה, אלא חובה גם לעשות מילואים מידי שנה. אומנם זה נכון שככל שעוברות השנים מספר האנשים שעושים מילואים

בקשת מעבר יחידה במילואים

חיילי המילואים הנמצאים בשירות פעיל, משוייכים ליחידה בהם הם ביצעו את השירות הסדיר או את שירות הקבע שלהם. היות ואוכלוסיית חיילי המילואים מורכבת ממגוון רחב

עורך דין מירי גביש
אם יש ספק אין ספק! פנה לעורכת דין שתגן על זְכוּיוֹתֶיךָ