על איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא

תוכן עניינים
עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.
על איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא
על איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא

על פי סעיף 7 בפקודת הסמים המסוכנים במדינת ישראל, אסורה החזקת סמים מסוכנים, וכן השימוש בהם בניגוד לחוק וללא קבלת אישור ממינהל הסמים בישראל. הדין הפלילי מבדיל בין עבירות של החזקת סמים לטובת שימוש עצמי לבין החזקת סמים לטובת שימוש מסחרי, ולכן מוגדרות בתוספת לפקודת הסמים המסוכנים הכמויות המקסימליות שניתן להחזיק על תקן סם לצריכה עצמית. עם זאת, התוספת קובעת שהיה ואדם נתפס כשבאמתחתו סמים מסוכנים בכמות העולה על הסף המותר על פי פקודת הסמים המסוכנים, הוא יחשב בתור מי שהחזיק סמים לצורך מסחר בהם ולא לשם צריכה עצמית, אלא אם יעלה בידיו להוכיח את ההיפך. בהקשר זה נדון בשאלה שמעסיקה צעירים רבים בישראל, והיא: על איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא?

ובמסגרת סקירה זו נספק לה גם תשובה מפורטת.

 

מהם סמים, מבחינת החוק בישראל?

סמים, בהגדרתם, הם כל תרכובת כימית שיש לה השפעה על פעולת מערכת העצבים בגופנו, ויכולת לעוות את תפיסת המציאות של המשתמשים בחומר עד כדי פגיעה בנפשם, בגופם ובהתנהגותם שאינה ברת תיקון.

 

מה זו פקודת הסמים המסוכנים בכלל ואיך היא נוגעת לענייננו?

פקודת הסמים המסוכנים היא דבר החקיקה אשר מפרט מה היא רשימת החומרים הנחשבים לסמים מסוכנים שאסורים בשימוש והפצה בישראל, לרבות הכמות המקסימלית המותרת להחזקה ולשימוש עצמי, אשר מעבר לה, תיחשב ההחזקה ככזו שבוצעה למטרת סחר בסמים.

 

אילו חומרים נחשבים כסמים מסוכנים בארץ?

החוק הפלילי במדינת ישראל רואה בכל חומר המופיע במסמך הנספח (שנקרא "התוספת") לפקודת הסמים המסוכנים בישראל, כסם מסוכן. עם שמות החומרים המוכרים יותר שמופיעים בתוספת זו ואסור לעשות בהם שימוש על פי חוקי מדינת ישראל, ניתן למנות הרואין, קוקאין, אופיום, אל אס די (LSD), אם די אם איי (MDMA), סמי פיצוציות לסוגיהם, וגם קנאביס ומוצריו, למען שמן קנאביס שנחשב חוקי (אם כי בשנת 2020 עברה בקריאה טרומית הצעת חוק לטובת הסדרת שוק הקנאביס במדינת ישראל).

 

מהן עבירות החזקת סמים ומהם עונשי המאסר הקבועים בחוק בגינן?

עבירות החזקת סמים מחולקות בדין הפלילי בישראל לקטגוריות המשנה הבאות:

  • עבירות החזקת סמים לשימוש אישי – העונש בצידן של עבירות החזקת סמים מסוג זה מגיע לעד 3 שנות מאסר.
  • עבירות החזקת סמים לשימוש מסחרי – העונש בצידן של עבירות החזקת סמים מסוג זה מגיע לעד 20 שנות מאסר, היות ומדובר בפשע חמור מאוד מבחינת המחוקק.

 

מדוע החזקת סמים עלולה להוביל לישיבה בכלא?

נושא החזקת הסמים בישראל הוא עניין שנוי במחלוקת מכיוון שסמים נחשבים לחוליה המקשרת בין האזרח שומר החוק לבין ארגוני הפשיעה המעורבים בפלילים. לרוב, כאשר אדם מחזיק בסמים, גם אם מדובר על סמים שהחזקתם נועדה לשימוש עצמי בלבד בתחילה, סביר שהוא בא במגע ישיר או עקיף עם גורם פשיעה כזה או אחר, המעורב בעבירות סמים חמורות יותר, כגון ייצור סמים, יבוא סמים, סחר בסמים וכדומה.

היות ומדובר על "מדרון חלקלק" מבחינת החוק, ישנה מדינות אכיפה מחמירה שנועד להרתיע את האזרח מפני החזקת סמים בכמויות גדולות. זאת משום שהחזקת סמים בכמות משמעותית לרוב מיועדת למכירה, שהיא אסורה על פי חוק.

 

כמות לשימוש עצמי – מונח מטעה ובעייתי

המושג "שימוש עצמי" הביא לביסוסה של הנחת מוצא בעייתית למדי ואף מסוכנת, בין משתמשי סמים בארץ, שלפיה החוק כביכול מתיר להם החזקת סמים בכמות כלשהי מבלי שהדבר יחשב כגדר עבירה על החוק הנושאת בסנקציות פליליות. אולם בפועל, במפגש עם רשויות האכיפה, ישראלים מגלים כי פירשו שלא כהלכה את החוק, וזה עתיד לעלות להם ביוקר.

 

מהי כמות הסמים המותרת בחוק להחזקה לשימוש עצמי?

הכמות המותרת על פי חוק לשימוש עצמי, היא שונה מסם לסם ותלויה במאפייניו של החומר ובסוג המרכיבים הפעילים שבו. לצורך העניין, החזקת קנאביס בכמות של עד 15 גר' נחשבת ככמות חוקית לצריכה עצמית. אולם כאשר מדובר על סמים כמו הרואין או קוקאין, הכמות המותרת בהחזקה לשימוש אישי היא קטנה בהרבה ומוגבלת ב – 0.3 גר' לכל היותר.

 

אז על איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא?

בהמשך לאמור לעיל, כל החזקה של סם בכמות שעולה על מגבלת ההחזקה הקבועה לסוג הסם המדובר בתוספת לפקודת הסמים המסוכנים, תיחשב מבחינת החוק כהחזקת סמים למטרות סחר בסמים, שהעונש הצפוי בגינה עשוי להגיע עד 20 שנות מאסר.

 

מה יעשה אדם שהחזיק סמים לשימוש אישי בכמות העולה על המינון המותר בחוק?

אנשים רבים מחזיקים בפועל סמים בכמויות העולות על המינון המוגדר בחוק, ועם זאת, החזקת הסמים נועדה לצריכה אישית ולא מעבר לכך. במצב בו אדם כזה נקלע לתסבוכת עם המשטרה, מוטב לו שיסתייע באופן מיידי בשירותיו של עורך דין פלילי המתמחה בייצוג חשודים בעבירות סחר בסמים, אם ברצונו לבצע בקרת נזקים ולהימנע מעונשי מאסר כבדים.

 

נחשדתם בהחזקת סמים למטרות סחר בסמים? כך תפעלו

במידה ונחשדתם או נאשמתם בעבירת החזקת סמים למטרת סחר בסמים, ואתם חוששים מהאפשרות של עונש מאסר, רצוי שתפנו בהקדם האפשרי להתייעצות מול עורך דין פלילי עתיר ניסיון בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סמים. חשוב לדעת שפעמים רבות, הפניה המוקדמת לליווי משפטי של עורך דין סמים, יכולה להשפיע באופן ניכר על האופן בו מתקדמים ההליכים הפליליים, ובפרט אם מדובר על חשודים בעלי עבר פלילי נקי.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

החזקת סמים בכמויות גדולות יותר מהמותר נחשבת לפי החוק לחמורה ביותר ועונשה עשוי להגיע ל 20 שנות מאסר. לעומת זאת, החזקת סמים למטרת שימוש עצמי נחשבת לפחות חמורה, כאשר מדובר בד"כ על כמות סמים קטנה הרבה יותר, שהעונש בגינה עשוי להגיע ל 3 שנות מאסר.

ככלל, כמויות הצריכה העצמית עשויות להשתנות בין סוגי הסמים השונים ובהתאם לכך, גם החוק לגביהם. לדוגמא: בעוד שהחזקה לשימוש עצמי של קנאביס יכולה להיות עד 15 גרם, החזקה לשימוש עצמי של הרואין או קוקאין יכולה להיות עד 0.3 גרם. לפי הגדרות החוק, עבור כל סם, מוגדרת כמות מקסימלית שהחזקתה נחשבת למטרת שימוש עצמי.

ההגדרה "כמות סם לשימוש עצמי" עשויה ליצור הנחת יסוד שגויה, לפיה, החזקה של כמות סמים לצורך שימוש עצמי הינה מותרת לפי החוק. אולם, הדברים אינם כך בפועל והחזקה של סמים לצורך שימוש עצמי עשויה לגרום להאשמה בגין עברית סמים ואף להוביל את המואשם למהלך פלילי.

כל החזקת כמות של סם מסוים שהיא מעבר לגבולות שהוגדרו בחוק, נחשבת להחזקה לצורך סחר ולפיכך, אסורה ועשויה לגרור את הנאשם לסנקציות פליליות ואף לעונש שיכול להגיע ל 20 שנות מאסר.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין סמים

בישראל של ימינו השימוש בסמים והסחר בסמים עדיין נחשבים כעבירות פליליות. אדם בישראל הנאשם בעבירת

קרא עוד »