עילות מעצר

המעצר הוא אחד מהשלבים הראשונים של החקירה המשטרתית, כאשר חשוב לשים לב להבדל בין מעצר ובין מאסר שהוא השלב הסופי של ההליך המשפטי. המטרה העיקרית של מעצר היא לבודד את הנאשם מהסביבה אשר סייעה לו לבצע את המעשה, וכמובן לאפשר לחקור אותו בצורה רצינית ורצופה. בזמן המעצר המשטרה ברוב המקרים ממשיכה באיסוף הראיות על מנת לגבש תשתית ראייתית כנגד הנאשם. אך מדובר בסיטואציה שבה הנאשם מאבד את חירותו, דבר שיכול להיות בעייתי מאוד על פי חוק היסוד כבוד האדם וחירותו. לכן רשויות האכיפה במדינת ישראל גיבשו תוכנית מסודרת אשר מסדירה בצורה מפורטת את כל נושא המעצר, כך שהפגיעה בחירותו של כל נאשם תהיה מינימאלית עד כמה שניתן.

זוהי הסיבה שחשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי על מנת שיעזור לכם לוודא כי הליך המעצר מתבצע כראוי, והעילה שהובילה למעצר אינה משתמעת לשתי פנים. עצור שמגיע לראשונה למעצר, או אפילו אדם שנעצר מספק פעמים בחייו איננו מודע לנושא של חוק היסוד כבוד האדם וחירותו – ולכן הוא לא יודע לדרוש את המגיע לו. עורך דין פלילי אשר מכיר את החוקים בצורה טובה, ידע לדרוש עבורכם את כל הזכויות שלכם וכמובן יספק לכם ייעוץ מקצועי כיצד לפעול על מנת שתוכלו לחזור לשגרה במהירות האפשרית.

 

מעצר ראשוני של חשוד

מדובר ברוב המקרים בעילת המעצר השכיחה ביותר שמאפשרת לשוטר לעצור את הנאשם למשך 24 שעות. מדובר בשלילת חירות קצרה במיוחד, ולכן בית המשפט רואה בנושא כאופציה עדיפה ברוב המקרים. אך גם כאשר מדובר במעצר ראשוני, רשויות האכיפה מחויבת להצטייד בצו מבית המשפט אשר מאפשר להם לעשות זאת.

העילה המרכזית המאפשר מעצר ראשוני של חשוד היא על מנת למנוע מהחשוד לבצע עבירות נוספות או כמובן לא לאפשר לו לשבש את מהלכי החקירה או לברוח מהארץ. חשוב להבין כי המשטרה יכולה לעצור אדם למשך 24 שעות גם ללא צו של בית המשפט, אך המשטרה מחויבת להוכיח כי החשוד נעצר תחת עבירה שמחייבת מאסר בפועל. כאשר אנו מדברים על הדין הפלילי, רוב העבירות הן עבירות אשר מחייבות ישיבה קצרה או ארוכה תחת סורג ובריח. לכן כמעט על כל עבירה המשטרה יכולה לעצור את החשוד למעצר ראשוני גם ללא צו של בית משפט.

אך לא די בכך, ישנן מספר עילות מעצר נוספות אשר חייבות להיות קונקרטיות על מנת לבצע מעצר ראשוני של חשוד. החשוד מהווה סכנה לאדם מסוים או לשלום הציבור, החשוד עלול לשבש מהליכי חקירה, החשוד חשוד בעבירות הקשורות לסמים, החשוד חשוד בעבירות הקשורות לאלימות בדרגה גבוהה או מצב שבו החשוד עלול להפר את תנאי השחרור. כל אחת מהסיבות הללו תהיה מספיק טובה על מנת לבצע מעצר ראשוני גם ללא צו של בית המשפט, או שצו בית המשפט יתבסס על אחת מהעילות הללו.

כל נאשם מחויב לדעת גם מה קורה לאחר 24 שעות מרגל המעצר הראשוני, שכן החל מאותו הרגע המשטרה איננה יכולה להחזיק את הנאשם תחת מעצר. כעבור 24 שעות, החשוד מחויב להיות מובא בפני שופט בעניינו. בית המשפט הוא הסמכות הבלעדית אשר רשאית להמשיך את המעצר ולהורות על המשך המעצר. החל מאותו הרגע מדובר במעצר ימים, שרוב המקרים יהיה נדרש על מנת להמשיך את החקירה. עילות מעצר הן הסיבה המרכזית לכך שבית המשפט יכול להורות על המשך החזרת החשוד במעצר.

בית המשפט יכול להורות להחזיק את החשוד במעצר ימים במשך 75 יום בלבד, החל מרגע המעצר הראשוני. כעבור כל 15 יום, החשוד מחויב לעמוד בפני שופט על מנת שיודיע על המשך המעצר או שחררו בחזרה לביתו. בזמן הזה לעורך הדין ולחשוד עצמו אין כל אפשרות לדון בחומרי החקירה, דבר שיכול להגביל מאוד את האפשרויות לערער או לשחרר את החשוד בחזרה לביתו.

מיד לאחר שהחקירה מסתיימת, והמשטרה מודיעה כי סיימה את עבודתה – מוגש התיק לפרקליטות והיא זאת שמקבלת את ההחלטה בעניינו של החשוד. ההחלטה יכולה להיות האם להגיש כתב אישום או שמא לשחרר את החשוד בחזרה לביתו.

 

מעצר חשוד עד לתום ההליכים

מדובר במעצר המשמעותי ביותר אשר יכול להשאיר את החשוד במעצר עד לתום ההליכים בעניינו. מדובר בפגיעה משמעותית בחירותו של האדם, ופגיעה משמעותית בחוק היסוד כבוד האדם וחירותו. המעצר יכול להיות רלוונטי עוד בטרם המשטרה הוכיחה כי העצור אכן ביצע את העבירה שעליה הוא מואשם, ולכן החוק מגביל את תקופת המעצר לעד 9 חודשים. כאשר רק בית המשפט רשאי להאריך את תקופת המעצר, בהתאם לחומרי החקירה שמגיעים אליו.

על מנת להצדיק מעצר מהסוג הזה, הפרקליטות מחויבת להוכיח כי יש תשתית ראייתית מספקת על מנת להשאיר חשוד במעצר עד לתום ההליכים. בנוסף יכולות להתקיים מספר עילות מעצר אשר מחייבות להשאיר את החשוד במעצר עד לתום ההליכים. החששות העיקריים שבניהם מתריעה הפרקליטות זה בריחה של החשוד מהארץ, שיבוש מהליכי חקירה, תיאום גרסאות עם עדים, סכנה לשלום הציבור כאשר מדובר בעבירה משמעותית.

מצבים כאלה הפכו להיות שכיחים מאוד בעידן שבו אנו חיים, כאשר לא מעט תופעות הפכו להיות מכות מדינה. נאשמים רבים מתחילים להבין את הסיכון כאשר הם נמצאים במעצר, ולכן הם יעשו את מירב המאמצים על מנת להיות משוחררים בחזרה לביתם. כמובן שבסופו של יום ההחלטה הסופית נמצאת תחת פתחו של בית המשפט, ולכן צריך להביא מגוון רחב של סיבות אשר יצדיקו שחרור של החשוד וסיום המעצר בניגוד להחלטת המשטרה.

כאשר מתמודדים מול רשויות האכיפה, קשה מאוד לעשות זאת לבד מכיוון שמדובר במערכת משומנת אשר מכירה את הדין הפלילי על בוריו. בשביל שתוכלו לצאת מהמעצר ולחזור בחזרה לשגרת חייכם עד שתתקבל החלטה בעניינכם חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי על מנת שיסייע לכם לכל אורך הדרך. מעצר של חשוד עד לתום ההליכים יכול להיות ארוך ומייגע, ולכן אסור לכם לפעול או לקבל החלטות באופן עצמאי. כל החלטה שתבצעו או כל מהלך שתעשו עלול לפעול בדיוק נגדכם, ולכן אתם חייבים להיות מדודים ולדעת בדיוק לקראת מה אתם צועדים.

עילות מעצר יכולות להיות רבות ומגוונות, אך כל עילת מעצר יכולה להיות מופרכת על ידי מתן ראיות רלוונטיות. עורך דין פלילי ידע בדיוק אילו עילות מעצר יכולות להיות רלוונטיות במקרה שבו אתם עצורים, וכמובן הוא ידאג לגבש תוכנית ראייתית אשר תפריח את כל הטיעונים של המשטרה. אתם לא צריכים לשבור את הראש במקרה הזה, זוהי עבודתו של עורך דין פלילי אשר מגיע עם הניסיון הנדרש וידאג להחזיר אתכם אל משפחתכם במהירות האפשרית. מעצר עד לתום ההליכים זוהי פעולה משמעותית מאוד מצדה של המשטרה, ולכן חייבת להיות סיבה מרכזית שבגינה חשוד נעצר עד לתום ההליכים. כאשר הסיבה הזאת תרד מהפרק, יהיה הרבה יותר קל להחזיר אתכם בחזרה לשגרה וכך תוכלו להמשיך בחייכם ללא כל פגע או שיבוש.

מעצר

מעצר משטרתי מתקיים כשאדם חשוד בביצוע עבירה פלילית מסוימת ובדרך כלל, הוא מגיע כשלב ראשוני לחקירה משטרתית. באופן כללי, מעצר של חשוד בעבירה מתבצע באופן לא מתכונן והוא עשוי לעורר הפחדה או בהלה בקרב החשוד ובקרב האנשים הנמצאים בקרבתו בזמן שנעצר.
עילות מעצר מחולקות לארבעה סוגים והן כוללות: 1. מעצר אדם בגין עבירה המצדיקה את המעצר. 2. קיים חשש מפני בריחה של האדם העצור. 3. קיים חשש כי מפני שיבוש הליכי החקירה ע”י האדם העצור. 4. קיים חשש לסיכון מצד האדם העצור ולכן מטרת המעצר היא למנוע את הסכנה הפוטנציאלית.
ככלל, מטרתו העיקרית של מעצר היא לסייע למשטרה לגבש ראיות בנוגע לביצוע העבירה. באמצעות המעצר, החשוד מבודד ונמנעת ממנו האפשרות לחבל בראיות שונות. המעצר גם מונע מהחשוד לנהל אינטראקציה עם אנשים אחרים ולהתייעץ איתם בנוגע לחשדות לגביו והדבר מאפשר למשטרה להפעיל עליו לחץ שיכול לגרום לו להודות באשמה.
1. מעצר ראשוני – מתבצע תוך כדי הליך החקירה המשטרתית. המשטרה מוסמכת לעצור חשוד בביצוע עבירה פלילית למשך 24 שעות. 2. מעצר ימים – מתבצע לפני הגשת כתב האישום. 3. מעצר עד סיום ההליכים הפליליים. מדובר לרוב על מעצר ארוך מהרגיל ופוגעני יותר כלפי החשוד.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים

עורך דין פלילי בפתח תקווה

עורך דין פלילי הוא גורם המקצוע המתמחה בכל הנוגע למשפט והחוק הפלילי בישראל, בדגש על חוק העונשין וההליך הפלילי. באתר שלנו – הנבחרת המשפטית תוכלו

עורך דין פלילי בחולון

החוק הישראלי מגדיר מנעד רחב מאוד של עבירות בתור עבירות פליליות. עבירה על אחד מסעיפי חוק העונשין עשוי להוביל אתכם לחקירה ואף להגשת כתב אישום

הזכות לביטחון

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

נסיבות הוצאת צו הרחקה

משמעותו של צו הרחקה היא למנוע מאדם אחד להתקרב לאחר, משום החשש להטרדות, איומים או התעללות. הוצאת צו הרחקה יכולה להיעשות מכוח ובהתאם לאחד משני

עבירות ועונשים בבית סוהר

הכניסה לבית הסוהר היא עונש חמור, אשר שולל מהאדם את חירותו באופן המשמעותי ביותר הקיים. החיים בתוך בית הכלא הם קשים וקשוחים, ועל האסירים ללמוד

זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינו צעד שמאיים על רבים, עוד בטרם התחילה החקירה עצמה. החשש קיים תמיד, במיוחד עבור אותם אנשים, אשר לא היה להם ניסיון

ועדת שחרורים

ועדת שחרורים ממונה מכוח הוראת סעיפים 32 ו – 33 לחוק שחרור על תנאי ממאסר. ועדת שחרורים רגילה או מיוחדת כוללת שופט שלום או מחוזי

הדרכים להקלה בעונש מאסר עולם

עונש מאסר עולם הינו עונש חמור אשר שולל מהאסיר את החופש לחיות חיים נורמטיבים ומרחיק אותו מהחיים הציבוריים והקהילתיים. מאסר עולם ניתן לאחר כתב אישום

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.