עדות כבושה

בכל הליך משפטי חשוב מאוד לשים את כל האמת על השולחן, על מנת שיהיה ניתן לקבל את התמונה המלאה וכך להגיע אל חקר האמת. ישנם מקרים שבהם נאשמים מעדיפים שלא לחשוף את כל האמת, ולשמור בבטן שלהם עדויות אשר יכולות להשפיע על הלך הרוח במשפט עצמו.

במקרה שבו נאשם או כל אדם אחר אשר “כבש” בליבו את העדות, וסיפר עליה רק בשלב מתקדם יותר של המשפט – זוהי עדות כבושה. כמובן שרשויות המשפט ורשויות האכיפה ירצו לדעת למה העדות לא סופרה מלכתחילה, והנאשם או האדם יצטרך להמציא סיבה טובה שתצדיק את המעשה.

עורך דין פלילי מנוסה ומיומן ידע בדיוק כיצד לעזור לכם לנסח את ההסבר שבגינו לא סיפרתם את העדות בזמן. יכולות להיות מגוון רחב של סיבות שבגינן החלטתם לשמור את העדות לשלב מסוים בדיון, ובזכות הניסיון של עורך הדין תצליחו למצוא את הסיבה הטובה ביותר.

כמובן שבאופן עצמאי יהיה לכם קשה מאוד לספק הסבר אשר מניח את הדעת לכבישת העדות, ובית המשפט יכול לראות בכך שיבוש של הליך החקירה. אל תתפשרו על עורך דין פלילי אשר ילווה אתכם לכל אורך התהליך, שיכול להיות מאוד סיזיפי וקשה עבורכם, ואתם חייבים להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים שיספקו לכם עצות אשר יקלו עליכם את ההליך.

 

איך יכולה להתרחש עדות כבושה?

עדות כבושה יכולה להתרחש בגלל מגוון רחב של סיטואציות או מצבים שאליהם נחשף החשוד במהלך החקירה הראשונית במשטרה. לעיתים מדובר על מקרה שקרה לפני זמן רב ולא כל הפרטים זכורים לו בשלב הראשוני, ולכן לוקח זמן עד שכל הפרטים חוזרים אל החשוד. אך המשטרה תעשה את מירב המאמצים על מנת להוציא את כל המידע מן החשוד, כך שלא יקרה מצב של עדות כבושה.

כמובן שיכולה להיות סיטואציה אחרת שבה החשוד מעדיף שלא לחשוף את כל האמת על מנת לנסות ולהגן על עצמו מפני הליכים פליליים. לעיתים החשודים אינם מבינים את המשמעות של עדות כבושה ולכן הם לוקחים את הסיכון הזה שלעיתים יכול להיות לא חכם בכלל. מהסיבה הזאת חשוב להיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה על מנת שיכוון אתכם ויסביר לכם מהם ההשלכות של כל מהלך אותו אתם צפויים לעשות. כי אין דבר יותר מתסכל מאשר להבין כי כל התכנונים שלכם ילכו לטמיון.

עדות כבושה יכולה להיות יעילה רק במצבים מאוד מסוימים, ולכן צריך לשמוע את חוות הדעת של עורך הדין על מנת שתוכלו לדעת האם אתם משתמשים בה בצורה יעילה. כך לא תמצאו את עצמכם יוצאים קרחים מכאן ומכאן. כי הליך המשפט הפלילי יכול להיות מאוד סיזיפי ולדרוש מכם לא מעט תשומת לב.

 

מהו העונש על עדות כבושה?

כאשר חשוד מסוים מסתיר את הגרסה האמיתית לאירועים שקרו בפועל הוא ככל הנראה מסתיר מידע מסוים. בחלק מהמקרים העונש המידי על עדות כבושה תהיה קבלת גזר הדין הסופי אשר יכיל בתוכו את כל ההחמרה האפשרית מבחינת בית המשפט. השופטים אינם אוהבים לגלות כי החשוד מסתיר פרטים חשובים אשר עלולים לגרום לשינוי העונש הצפוי, ולכן הוא צפוי להחמיר מאוד בענישה של חשודים אשר הודו בדבר עדות כבושה.

לעיתים אם מדובר במתן עדות שקר העונש יכול להצטבר עד לסיטואציה שבה הנאשם עלול להישפט למספר רב של שנים תחת סורג ובריח. עדות שקר תחת שבועה היא אחד מהדברים הפסולים ביותר שנאשם יכול לעשות בזמן עדות בבית המשפט, ולכן חשוב להבין מהן ההשלכות של מקרה שכזה.

כמובן שבכל מקרה שבו מסרתם או שאתם מתכננים למסור עדות כבושה – חשוב מאוד שתתייעצו עם עורך דין פלילי על מנת שיסביר לכם לקראת מה אתם צועדים. חוסר הוודאות יכול לגרום לכם לעשות החלטות לא נכונות, אך בסופו של דבר אתם צריכים רק לשמוע עצה מקצועית אשר תעשה לכם סדר בדברים.

כמובן שבסופו של יום ההחלטה הסופית נמצאת אך ורק בידיים שלכם, אך אם תבינו בדיוק מהן ההשלכות – לא תוכלו להגיד כי לא ידעתם על כך. כמובן שעורך דין פלילי ינסה להניע אתכם לעשות את ההחלטות הנכונות אשר יהיו האידיאליות בהתאם לסיטואציה שבה אתם נמצאים. בתור איש מקצוע עם ניסיון רב בתחום הוא מכיר מצבים רבים של עדות כבושה, וידע בדיוק מה עליכם לעשות על מנת להיחלץ מהסיטואציה שנקלעתם אליה אם ביוזמתכם או לא ביוזמתכם.

 

האם עדות כבושה יכולה להתקבל בבית המשפט?

בהחלט כן! אולי זה נשמע בתחילה קצת מופרך אך בית המשפט יכול לקבל עדות כבושה בתור עדות תקינה כחלק מהרצון להגיע אל חקר האמת. המטרה המרכזית של בית המשפט זה להגיע לסיטואציה שבה האמת יצאה אל האור וכל נאשם אשר נמצא אשם יקבל את העונש המגיע לו. זוהי הנחת המוצא שעל פיה עובד בית המשפט, וזה מה שמכתיב את דפוס המדיניות של רשויות האכיפה בישראל.

הסיבה לכך שעדות כבושה יכולה להתקבל טמונה בנסיבות שבגינן אותה עדות כבושה נמסרה לא בצורתה המלאה. ישנם לא מעט מצבים שיכולים להצדיק סיטואציה שבה ניתנה עדות כבושה ללא כל כוונת תחילה או ללא כל כוונה להטות את ההליך המשפטי.

כל עוד לא נעשה ניסיון לשנות את כף המאזניים מבחינת בית המשפט העדות הכבושה יכולה להתקבל בדיוק כמו עדות רגילה. כמובן שבית המשפט יבחן את העדות באופן קפדני ויוודא כי אכן מדובר בעדות נכונה אשר מתאימה או יכולה לסייע בגזר הדין הסופי אותו ימסור הרכב השופטים בסיומו של ההליך המשפטי.

עורך דין פלילי הוא הכתובת האידיאלית עבורכם למקרה שבו אתם רוצים לנסח את הבקשה להתחשב בעדות הכבושה ולקבל את העדות החדשה. עורך דין פלילי ידע בדיוק אילו אלמנטים צריך להדגיש על מנת שבית המשפט יחליט להתחשב בנסיבות ולאפשר לעדות החדשה להתקבל בדיוק כמו עדות רגילה.

כמובן שסיכויי ההצלחה שלכם יהיו משמעותיים יותר במידה ותחליטו לפנות לעורך דין פלילי, אם תחליטו לעשות זאת באופן עצמאי תתקשו להגיע אל הניסוחים הנכונים. באופן טבעי בדיוק כמו כל איש מקצוע, עורך דין פלילי ידע בדיוק מה לעשות וכיצד לכוון אתכם על מנת שתגיעו אל ההחלטות הנכונות אשר יהפכו את ההליך המשפטי להרבה יותר קל ופשוט עבורכם.

עדות כבושה

זוהי עדות שאדם שמר בליבו וחשף רק בשלב מאוחר בהליך הפלילי או מהלך החקירה ואינו סיפק הסבר לשמירת העדות בליבו ולגילויה רק בשלבים מאוחרים בהליך הפלילי.
1. במצב בו אדם איננו מעוניין להפליל אדם קרוב ולכן הוא נמנע מלתת ת העדות ומעדיף לשמור אותה בליבו. 2. במצב בו מופעל לחץ מצד חוקר המשטרה על החשוד ולכן נאלץ החשוד לתת עדות כוזבת מפאת הלחץ המופעל עליו ולהימנע מלספר את העדות שהוא שומר בליבו.
אדם ששמר בליבו את העדות וסיפר אותה רק בשלב מאוחר של החקירה הפלילית, עשוי להטות את המאזניים לרעתו ולגרום לבית המשפט להטיל ספק באמינותו, עד כדי כך שאולי יעדיף להיאחז לגרסה הראשונית של העד וידחה את קבלתה של הגרסה השנייה (העדות הכבושה).
שני המושגים עשויים ליצור בלבול ולהיתפס כבעלי משמעות זהה. אולם, בעוד שהמושג “עדות כבושה” עשוי להתייחס הן לנאשם והן לעד במשפט הבוחר למסור עדות מאוחרת, “שתיקת נאשם” מתייחס לנאשם בלבד, אשר בוחר לשמור על זכות השתיקה ולהימנע מלענות על שאלות המופנות אליו במהלך המשפט. במקרה של שתיקת הנאשם, הראיות נגדו הולכות ומתחזקות ולעומת זאת, מסירת עדות כבושה איננה מחזקת את הראיות הנגדיות ומשקלה נחשב נמוך יותר.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים

עורך דין פלילי בפתח תקווה

עורך דין פלילי הוא גורם המקצוע המתמחה בכל הנוגע למשפט והחוק הפלילי בישראל, בדגש על חוק העונשין וההליך הפלילי. באתר שלנו – הנבחרת המשפטית תוכלו

עורך דין פלילי בחולון

החוק הישראלי מגדיר מנעד רחב מאוד של עבירות בתור עבירות פליליות. עבירה על אחד מסעיפי חוק העונשין עשוי להוביל אתכם לחקירה ואף להגשת כתב אישום

הזכות לביטחון

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

נסיבות הוצאת צו הרחקה

משמעותו של צו הרחקה היא למנוע מאדם אחד להתקרב לאחר, משום החשש להטרדות, איומים או התעללות. הוצאת צו הרחקה יכולה להיעשות מכוח ובהתאם לאחד משני

עבירות ועונשים בבית סוהר

הכניסה לבית הסוהר היא עונש חמור, אשר שולל מהאדם את חירותו באופן המשמעותי ביותר הקיים. החיים בתוך בית הכלא הם קשים וקשוחים, ועל האסירים ללמוד

זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינו צעד שמאיים על רבים, עוד בטרם התחילה החקירה עצמה. החשש קיים תמיד, במיוחד עבור אותם אנשים, אשר לא היה להם ניסיון

ועדת שחרורים

ועדת שחרורים ממונה מכוח הוראת סעיפים 32 ו – 33 לחוק שחרור על תנאי ממאסר. ועדת שחרורים רגילה או מיוחדת כוללת שופט שלום או מחוזי

הדרכים להקלה בעונש מאסר עולם

עונש מאסר עולם הינו עונש חמור אשר שולל מהאסיר את החופש לחיות חיים נורמטיבים ומרחיק אותו מהחיים הציבוריים והקהילתיים. מאסר עולם ניתן לאחר כתב אישום

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.