עבירת חבלה חמורה

עבירות של תקיפה וחבלה נחשבות לעבירות חמורות מאוד. המחוקק שואף, ובצדק, להעניש את העבריין הגורם חבלה לאדם אחר בחומרה. זאת, בהתאם לחומרת החבלה שאותה גרם. חבלה חמורה היא עבירה שבגינה עלול מבצע העבירה להיכנס לכלא למשך שנים ארוכות.

מהי ההגדרה של גרימת חבלה? מהן דרגות העבירה ומה משמעות ההפרדה בין הדרגות הללו? מהי חבלה חמורה בנסיבות מחמירות? מהן האפשרויות העומדות בפני עורך דין בבואו להגן על מרשו מפני האשמה בגרימת חבלה חמורה? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בסוגיות הללו.

 

מהי גרימת חבלה ומהן המשמעויות שלה?

אחת הזכויות של כל תושב ואזרח שאין עליהן עוררין בכל מדינה מתוקנת היא הזכות לביטחון אישי. כל פגיעה בזכות הזאת נחשבת לעבירה חמורה, כפי שכבר הוזכר לעיל. כשמדובר בפגיעה פיזית של אדם אחד באדם אחר, ועל אחת כמה וכמה אם בעקבות הפגיעה הזאת נגרמת לנפגע חבלה, רף הענישה הוא גבוה במיוחד.

אין כל הצדקה לפגיעה באדם אחר, גם אם אותו אדם גרם עוול לפוגע וגם אם העוול אכן משמעותי. רוח החוק קובעת שאין לתקן עוול אחד באמצעות גרימת עוול אחר. זה ההבדל בין חברה מתקדמת לחברה נחשלת בה מתקיימים ערכים של נקמה ולא של כבוד לחוק. הפוגע נשפט על מעשיו לפי החוק והתובעת היא המדינה ולא הנפגע עצמו. בתום המשפט יכול להגיש גם הנפגע תביעת פיצויים נפרדת.

 

מהי ההגדרה של חבלה וכיצד נקבעת דרגת החומרה שלה

המשמעות של חבלה היא פגיעה גופנית של אדם אחד באדם אחר, תוך גרימת חבלה גופנית. ההגדרה של חומרת החבלה היא משתנה, בהתאם למידת הנזק שנגרם לנפגע. יחד עם העלייה בחומרת הפגיעה, עולה גם חומרת הענישה בהתאם.

להלן ההגדרות של חומרת החבלה:

  • תקיפה הגורמת חבלה ממשית: סעיפים 379 – 382 לחוק העונשין עוסקים בתקיפה הגורמת חבלה של ממש. תקיפה כזאת איננה בהכרח תקיפה שגרמה לפציעה או פגיעה באבר מאיברי הגוף. ואכן, החוק מעניש את התוקף גם בגין תקיפה שלא כדין וגם אם למותקף לא נגרמה פציעה של ממש. המחוקק מגדיר גם את הנסיבות האפשריות של תקיפה מהסוג האמור שבעיקרן נועדו לביצוע פשע, גניבה או התנגדות למעצר. בנוסף הוא מדבר גם על תקיפה בצוותא, שבגינה עלול להישפט כל אחד מהתוקפים למאסר של עד חמש שנים. סעיף 382 אף מגדיל לעשות ומכפיל את עונשו של כל אחד מהתוקפים.
  • עבירת פציעה: השלב הבא בחומרת עבירת החבלה הוא שלב הפציעה, כפי שבא לידי ביטוי בסעיף 334 לחוק העונשין – סעיף קצר הגוזר מאסר של שלוש שנים למי שפוצע את חברו שלא כדין. פציעה, לפי החוק, היא בדרגה פחות חמורה מחבלה. 
  • חבלה חמורה: השלב הבא בחומרת העבירות הוא סוג העבירה שבו עוסק המאמר – עבירת חבלה חמורה. על חבלה מהסוג הזה העבריין עלול לספוג עונש של עד שבע שנים בכלא. חבלה חמורה הינה גרימת נזק של ממש לנפגע מעבר לפצע חיצוני.
  • חבלה בכוונה מחמירה: הרף הזה של עבירה הוא גבוה אפילו מהרף של חבלה חמורה, כפי שנקבע בסעיף 329 לחוק העונשין. בסעיף הזה מוסיף המחוקק ומדגיש במופרש את כוונת הפוגע להטיל בנפגע נכות או מום. זאת, תוך שימוש באמצעים שונים כדי להשיג את המטרה שלו. ואכן, עונש המאסר בגין עבירה מהסוג האמור עשוי להגיע לעשרים שנה מאחורי סורג ובריח.

 

על משמעות ההפרדה בין דרגות העבירה

ככל שדרגת העבירה והחבלה גבוהה יותר, כך תעלה גם חומרת הענישה. לכן קורה לא אחת שחלק משמעותי מהדיון המשפטי מתמקד בחומרת העבירה. עורכי הדין של הנאשם עושים ככל שביכולתם במטרה להפחית את חומרת העבירה ואיתה גם את חומרת העונש המרבי הצפוי.

מנגד, התביעה מנסה להוכיח כוונה תחילה ולהעצים את חומרת הפגיעה בקורבן. החוק אמנם קובע את דרגות העבירה, אבל משאיר כר נרחב לאנשי מקצוע לקבוע את החומרה שלה. כל משפט שעניינו עבירת חבלה חמורה ובכלל, מהווה בחינה מחודשת של קביעת המחוקק.

 

מהי חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ומה משמעותה?

חבלה חמורה בנסיבות מחמירות הינה חבלה שנעשתה כאשר מבצע העבירה עשה שימוש בנשק חם או קר לשם ביצוע העבירה. סעיף 329 לחוק העונשין מזכיר גם חבלה באמצעות מטען נפץ או חומר נפיץ אחר. במקרים כאלה, דינו של הפוגע מאסר של עד עשרים שנה.

גם אם המטרה של הפוגע לא הושגה, בית המשפט עדיין עלול לדון אותו לתקופת מאסר ארוכה, בהתאם לחומרת העבירה. הצירוף של חבלה חמורה שמשמעותה הפיזיולוגית עבור הנפגע היא לא פשוטה, יחד עם כוונה תחילה של הפוגע, עלולות לשאת תוצאה קשה עבורו. זאת, בהנחה שרשויות החוק אכן הצליחו להניח על הפוגע את ידן ולהוכיח את מעשיו ואת הכוונות העומדות מאחוריהם.

 

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע בתביעה בגין עבירת חבלה חמורה?

עבירת חבלה חמורה היא משמעותית מאד מבחינת חומרת הענישה. עם זאת, יש כמה מכשולים הניצבים בפני חוקרי המשטרה בבואם להוכיח את ההאשמות כנגד החשוד. ראשית – במקרים רבים יש חילוקי דעות באשר להגדרת חומרת הפציעה של הנפגע.

ככל שהגדרת חומרת הפגיעה מתמתנת, כך חומרת העונש הצפוי יורדת. שנית, יש חילוקי דעות באשר לכוונת החשוד או הנאשם. למרות שבמבט מהחוץ הדברים נראים פשוטים, במציאות הם הרבה יותר מורכבים. עורך דין איכותי עושה כל שביכולתו במטרה לצמצם את חומרת ההאשמות, ואיתן גם את חומרת העונש שייגזר בסיכומו של עניין על הנאשם.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון. 

גרימת חבלה היא כל סוג של פגיעה פיזית במישהו אחר.

תקיפה הגורמת לחבלה, עבירת פציעה, חבלה חמורה וחבלה בכוונה מחמירה.

 ככל שהחבלה חמורה יותר, כך גם העונש שבעקבותיה יהיה חמור יותר.

עורך דין פלילי מנוסה ייצג אתכם בצורה כזו שתשיג את התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עבירת תגרה

בכדי לשמור על שלומו של הציבור ולהגן עליו, קיימים כמה חוקים אשר אוסרים התנהגות אלימה ובריונית. אנשים אשר מפרים חוקים אלה עשויים לקבל עונשי מאסר

עבירת תקיפה סתם

“תקיפה סתם” הינה אחת מהעבירות שההרשעה בגינן אינה מחייבת פגיעה פיזית. ככלל, מדובר בעבירה פלילית שמוגדרת כמעשה אלים כלפי אדם אחר בניגוד לרצונו. מבין כלל

עבירות איומים

עבירות איומים הן עבירות פליליות נפוצות למדי במדינת ישראל. עבירות איומים מתבצעות כנגד אנשים מכל קבוצות האוכלוסיה – החל מנבחרי ציבור, אנשים מפורסמים, אושיות תקשורת,

עו”ד אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא בין התופעות היותר מטרידות שניתן להעלות על הדעת, ודווקא בתקופה האחרונה, היא הופכת שכיחה מאי פעם. למרבה הצער, עבור אנשים רבים, התא

אלימות שוטרים

לצערנו, אנו חיים כיום בעולם בו אלימות של אנשי החוק כלפי אזרחים הפכה לדבר שאינו חריג בנוף המקומי. לכן חשוב להבין כיצד יש לפעול במקרה

תקיפת שוטר או עובד ציבור

במהלך חיי היום יום שלנו כולנו נתקלים בלא מעט אנשים אשר חלק מהם הם שוטרים וחלק הם עובדי ציבור אחרים. אומנם זה נכון שבדרך כלל

תקיפה גורמת חבלה

תקיפה גורמת חבלה: ע’ שימש לתקופה קצרה כמנכ”ל בחברה מוכרת במשק. אחת מעובדות החברה זומנה לשיחת הבהרה במשרדו של ע’ ונערכה לשיחה כשהיא מצוידת במכשיר

תקיפה בנסיבות מחמירות

על פי החוק במדינת ישראל, כל הפעלת אלימות על אדם מסוים ללא הסכמתו או בהסכמה שהושגה בתרמית מוגדרת בתור תקיפה. כאשר בית המשפט יכול לקבוע

תקיפה בידי אחראי

כל אחד מאיתנו מוכן ויכול להגן על שלמות גופו ונפשו במצב של פגיעה אלימה. אך כאשר מדובר בקטינים, קשישים או חסרי ישע, מבין החוק כי

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.