עבירות תנועה על קורקינט חשמלי

קורקינט חשמלי משמש ככלי תנועה שהולך ונעשה פופולארי יותר ויותר, במדינת ישראל. ברחבי תל אביב בפרט, ניתן למצוא כמות מכובדת של כלי תנועה מסוג זה, כאשר השימוש בו נעשה ע”י אנשים במגוון גילאים.

ככלל, ככל שהשימוש בקורקינט החשמלי הולך ונעשה נפוץ, כך קביעת תקנות בנוגע לעבירות תנועה שמבוצעות בו הולכת וגדלה.

 

תקנות בנוגע לקורקינט חשמלי

מלבד עבירות התנועה שנקבעו בישראל בשנים האחרונות, נוספו גם תקנות הנוגעות לשימוש בקורקינט חשמלי ובפרט, בסוגי הקורקינט אשר מותרים לייבוא ולשימוש בישראל. מבין התקנות הקשורות לשימוש בקורקינט החשמלי:

 1. ראשית, נקבעה התקנה כי הרכיבה בקורקינט חשמלי מותרת מגיל 16 ומעלה.
 2. שנית, החוק מתיר לרכו קורקינט שמשקלו נמוך מ 30 ק”ג והוא כולל הספק של עד 250 ואט, אשר מסוגלים להגיע למהירות של עד 25 קמ”ש.
 3. בנוסף, החוק קובע כי אדם הרוכב על קורקינט חשמלי מחויב להחזיק ברישיון נהיגה או לחילופין, בתעודה מזהה אחרת.

 

עבירות תנועה והעונש שלצידן

בישראל, נקבעו בחוק כמה עבירות תנועה המיוחסות לקורקינט חשמלי וביניהן:

 1. איסור רכיבה במצב של שכרות. אדם שייתפס רוכב על קורקינט והינו שיכור, עשוי לאבד את רישיון הנהיגה שלו ובנוסף, הקורקינט שברשותו יוחרם.
 2. איסור שימוש בטלפון נייד תוך כדי רכיבה בקורקינט חשמלי. על ביצוע עבירה כזו, עשוי אדם להיענש בקבלת קנס של 1,000 ₪.
 3. יש לרכוב בקורקינט חשמלי רק על גבי כביש עירוני רגיל או על גבי שביל אופניים מוסדר.
 4. רכיבה על מדרכה הינה אסורה והעובר על חוק זה צפוי להיענש בקבלת קנס של כ 250 ₪.
 5. אסור לנהוג על קורקינט חשמלי עם הרכבת אוזניות בשתי האוזניים. העובר על חוק זה צפוי להיענש בקבלת קנס של 250 ₪.
 6. אסור להרכיב אדם אחר אחר עח הקורקינט החשמלי. העובר על חוק זה צפוי גם הוא להיענש בקבלת קנס של 250 ₪.
 7. בנוסף, קיימים חוקים חדשים אשר במסגרתם קיימת חובת חבישת קסדה, כאשר העובד על חוק זה צפוי להיענש בקבלת קנס של 250 ₪.
 8. איסור רכיבה על קורקינט שאינו נושא תווית כפי שנדרש, או שצמיגיו לא סומנו ע”י היצרן או היבואן. העובר על חוק זה צפוי להיענש בקבלת קנס של 1,000 ₪.

 

כיצד יש לפעול באם קיבלת קנס במהלך רכיבה על קורקינט חשמלי?

לרוב, כשמדובר בעבירת תנועה קטנה, בעת רכיבה על קורקינט חשמלי, אנשים מעדיפים לשלם את הקנס שקיבלו ולהמשיך הלא. אולם, ייתכנו מצבים שבהם מדובר בביצוע עבירה חמורה יותר, אשר יכולה להוביל לשלילת רישיון הנהיגה או לזימון הנהג לבית המשפט ואז מומלץ לפנ8ת לעורך דין שמתמחה בתחום, כדי לקבל ממנו סיוע בנושא.

עורך דין תעבורה מתמצא בחוקי התנועה, על סוגיהם השונים ומבין בהליכים הקשורים באכיפת החוק ובשל כך, יכול הוא לייצג אדם שזומן לבית משפט, בגין ביצוע עבירת תנועה ולסייע לו בהליך המשפטי ואף להביא להפחתה משמעותית בעונש שאותו צפוי הוא לקבל.

 

מה מותר לעשות בזמן רכיבה על קורקינט חשמלי?

ככלל, קורקינט חשמלי הינו כלי תקני אשר מבחינת החוק, מותר לרכב עליו. במהלך רכיבה על קורקינט חשמלי מותר לחצות בבמעבר חצייה, בתנאי שעושים זאת ברגל תוך כדי הליכה לצידו של הכלי. בנוסף, מותר לשמוע מוזיקה באוזנייה אחת בלבד (ולא בשתי אוזניות) ומעבר לכל, הרכיבה על קורקינט חשמלי מותרת מגיל 16 ומעלה.

 

אכיפת רכיבה לא חוקית

העיריות בארץ מתגברות את פעולת אכיפה בכל הנוגע לעבירות קורקינטים חשמליים, ברחבי הערים השונות ובפרט בתל אביב. מטרתה של האכיפה הינה לשמור על כלל הציבור ובפרט על הולכי הרגל מפני פגיעות אפשריות אשר עשויות להתרחש כתוצאה מרכיבה על קורקינטים חשמליים.

לצורך האכיפה, ברחבי העיר ישנם פקחים, אשר הוסמכו לאכוף את החוק ומתפקידם לדאוג לצמצום כמות הפגיעות בהולכי רגל. ככלל, האכיפה מתקיימת באמצעות מתן של קנסות לאנשים אשר עוברים על החוק ובמצבים קיצוניים, גם באמצעות עיכוב הכלי שבו בוצעה עבירת התנועה.

 

הסיבות שהובילו לאכיפת חוקים אלה

חוקים אלה, שמטרתם לדאוג לשלומו של הציבור ולהגן עליו מפני כלי התנועה השונים נקבעו בשנת 2018, לאחר שמספר לא קטן של רוכבי אופניים חשמליות נהרגו במהלך הנהיגה. ממצאים מדאיגים אלה, בנוגע לתאונות אופניים, הניעו את תשומת ליבה של התקשורת שזו בתורה הביאה לחקיקת חוקי התנועה (הנוגעים לרכיבה על אופניים וקורקינט חשמליים) ע”י הממשלה.

על אף האמור, נושא חוקי התנועה הנוגעים לקורקינטים חשמליים לא הושלמו לגמרי ונותרו בעיות שונות, כגון: אופי התנהלות הרכיבה על קורקינט בכבישים ונושא הרישוי והפיקוח על מכית הביטוחים לרוכבים על קורקינט חשמלי.

 

היכן ניתן לחנות קורקינט חשמלי?

ככל שהשימוש בקורקינט חשמלי עולה, כך הולכת וגדלה בעייה של חנייה, המתבטאת בקושי לדאוג למספר גדול של חניות עבור קורקינטים חשמליים. ייתכנו מצבים שבהם חנייתם של קורקינטים חשמליים מהווה הפרעה עבור הולכי רגל ומשתמשי דרך שונים.

מסיבה זו, העיריות ברחבי הארץ הגדירו מקומות חנייה מסוימים עבור קורקינטיים ואופניים חשמליים ולרוכבים מותר להחנות את הכלי שברשותם בהתאם לכך. באופו זה, במידה וחנייה של קורקינט חשמלי מהווה הפרעה עבור תנועתם של הולכי רגל, אזי ייתכן מצב שבו הקורקינט החשמלי יוחרם.

בכדי להימנע מקנסות וכמו כן, מעוגמות נפש כתוצאה מהם, כדאי לציית לחוקי התנועה ולנהוג בהתאם לתקנות. לצורך כך, יש להכיר היטב את חוקי התנועה ולדאוג לציית להם במהלך כל נסיעה על כלי התנועה.
במידה ונתפסת על ביצוע עבירת תנועה, במהלך רכיבה על קורקינט חשמלי וקיבלת קנס בשל כך, ההמלצה היא להתייעץ עם עורך דין תעבורה בנוגע לנסיבות בהן ניתן הדוח, בטרם ביצוע תשלום הקנס. עורך דין מומחה בתחום יוכל אולי לסייע בנושא ולהדריך אותך כיצד להתנהל כדי לנסות להקטין את גובה תשלום הדוח ואולי אפילו לבטלו.
ככלל, יצרני קורקינט חשמלי דואגים לשדרג את מכשירי הקורקינט השונים ובאופן זה, יכולת מהירות הנסיעה שלהם גדלה ולפיכך גם פוטנציאל הסכנה שבהם. אנשים שרוכבים על קורקינט עשויים להתנגש בעוברי דרך, בשל מהירות הנסיעה. מסיבה זו, הוטלו מגבלות שונות על המפרט הטכני של הקורקינטים החשמליים ונקבעו חוקים המחייבים לסמן את הקורקינט ואת צמיגיו בדרכים מסוימות, כדי להבליט אותו ובכך לתרום לזהירות בדרכים.
על אף שיש אנשים אשר רגילים להתייחס אל קורקינט כאל משחק או צעצוע, הוא נחשב לכלי רכב לכל דבר ובהיותו כזה, הינו עלול להוות סכנה עבור עוברי דרך ובפרט, עבור הולכי רגל. מסיבה זו, הגדיר החוק הגבלות על רוכבי הקורקינט וקבע כי גיל הרכיבה המינימאלי על קורקינט חשמלי הינו 16. באם הרוכב הינו בעל רישיון נהיגה, עליו לשאת עימו את הרישיון ובאם איננו בעל רישיון נהיגה, עליו לעבור מבחן תיאוריה ולהחזיק בתעודה שמעידה על כך שעבר מבחן זה.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות תנועה על אופניים חשמליות

אופניים חשמליות מהווים כלי תנועה פולפולארי כיום בישראל. הם נחשבים לכלי מהיר וזמין , כזה שאינו גורם לזיהום סביבתי ומאפשר לנוע בעזרתו בחופשיות גדולה, מבלי