לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
077-804-6063

עבירות שוד – עונש

תוכן עניינים
עבירות שוד - עונש
עבירות שוד – עונש

עבירות שוד הן למעשה עבירות גניבה שבמסגרתן נעשה שימוש באמצעים אלימים וכוחניים או באיום בנקיטת פעולות אלימות (בין אם במפורש או באופן מרומז) למטרת ביצוע מעשה הגניבה.

משום שבמסגרת עבירות שוד חלה פגיעה חמורה בזכות הקניין של הזולת ובזכויות יסוד נוספות של נפגע העבירה – עבירות שוד נושאות בצידן עונש כבד מאוד לעומת העונש הנגזר על מי שהורשעו בביצוען של עבירות גניבה “רגילות” – ללא מוטיב של אלימות או שימוש בכוח. במאמר זה נעסוק בעבירות שוד מסוגים שונים ונפרט אודות העונש שצפוי למבצעיהן במקרה של הרשעה.

 

כיצד עבירות שוד מוגדרות בחוק העונשין בישראל?

עבירות שוד הינן מהעבירות היותר חמורות בחוק הפלילי בארצנו וככאלו – העונש הקבוע בצידן הוא גם חמור יחסית. זאת מפאת היותן עבירות גניבה המתבצעות בנסיבות מחמירות, כשההבדל הבולט בין עבירות גניבה לבין עבירות שוד טמון ברכיב האלימות הכרוך בביצוע עבירות שוד.

 

מדוע עבירות שוד בישראל כרוכות בעונש חמור מעבירות גניבה?

אף שעבירות שוד מאוגדות בחוק העונשין בישראל תחת הפרק המטפל בעבירות רכוש, מי שמבצע עבירת שוד פוגע למעשה לא רק ברכושו של האדם המותקף אלא גם בגופו ואף בחירותו. מסיבות אלו, אף שעבירות שוד מסווגות גם בתור עבירות רכוש בחוק הפלילי, מדובר באחת מעבירות האלימות הקשות ביותר והענישה הקבועה בצידן בחוק הינה בהתאם לכך.

היות ובמסגרת עבירות שוד חלה פגיעה בנפש, בזכויות הקניין, הגוף והחירות של הנשדדים, העונש הקבוע בדין הפלילי בישראל על עבירות שוד, הוא חמור באופן דרמטי מן העונשים הקבועים בגין עבירות גניבה מהסוג ה”פשוט” לכאורה, שאינו מערב מרכיבים של אלימות והפחדה.

 

עבירות שוד – עונש שתלוי בסוג העבירה שבוצעה

הדין הפלילי בישראל, מבחין בין עבירות שוד משני סוגים:

  1. עבירת שוד “כללית” – היא עבירת גניבה שמבוצעת בצורה אלימה.
  2. עבירת שוד בנסיבות מחמירות – קטגוריה שמאגדת תחתיה עבירות של שוד מזוין, ביצוע שוד בחבורה וכן פגיעה גופנית בקורבן השוד.

 

העבריין שביצע עבירת שוד בישראל צפוי לעונש שנע בין 14 ל – 20 שנים של מאסר בפועל  – כתלות בסוג עבירת השוד שבוצעה.

 

מהי עבירת שוד בנסיבות מחמירות ומהו העונש בגין עבירה כזו?

עבריין שביצע עבירת שוד שלוותה במעשי אלימות או הפחדה במסגרת ביצוע השוד – גם אם הדבר תוכנן מבעוד מועד וגם אם המעשה נעשה באופן ספונטני, עשוי להשפט כמי שביצע עבירת שוד בנסיבות מחמירות, וצפוי לעונשים הקבועים בחוק בגין עבירות שוד בנסיבות מחמירות. 

בין הנסיבות אשר עשויות להפוך עבירת שוד לשוד בנסיבות מחמירות, מתייחס חוק העונשין לשוד שבוצע תוך שימוש בנשק חם, באופן שעלול היה להוביל לפגיעה בנפש ולסכנת נפשות ממשית לזולת בזמן ביצוע השוד, לפניו או אחריו.

יתרה מכך, גם שוד שהיו מעורבים בו כמה גורמים שחברו יחדיו לשם ביצוע העבירה – או כפי שמתייחס אליו חוק העונשין: “שוד בחבורה” – ייחשב כאירוע שוד בנסיבות מחמירות, ובפרט כאשר קיים יסוד ראייתי שמאפשר להוכיח כי פעולת השוד בוצעה באמצעים אלימים וערבה פגיעה פיזית בנשדדים או כל אדם אחר באזור זירת האירוע.

בסיכומו של דבר, אדם שביצע שוד בעודו חמוש בכלי נשק או כל כלי אחר שיש בו כדי לסכן את זולתו או לפגוע בו באופן ממשי, או מי שביצע עבירה של שוד בקבוצה, או שפצע אדם, היכה אותו או הפעיל כוח בכל אמצעי אחר על גופו של זולתו במהלך השוד, בסמיכות אליו או לאחריו – יחשב כמי שביצע שוד בנסיבות מחמירות. אדם שביצע עבירת שוד בנסיבות מחמירות – צפוי לעונש מאסר של עד 20 שנים.

 

האם קיים הבדל בעונש על עבירות שוד לעומת העונש על ניסיון לשוד?

לעתים קרובות כשדנים בנושא של עונש בגין עבירות שוד, נשאלת השאלה מה יעלה בגורלו של אדם אשר נאשם בשוד שלא צלח. לצורך העניין, במקרה שבו הנאשם היה מעורב בניסיון לשדוד את זולתו אך למרות הפעלת הכוח או האיום באלימות, לא יצא מזירת האירוע עם קניין גנוב.

האם ניתן יהיה לפסוק לאותו עבריין עונש בגין עבירת שוד?  ככלל, התשובה לכך הינה חיובית. אולם הלכה למעשה – בחוק העונשין נקבע כי במקרה בו אדם מנסה לבצע עבירת שוד שלא השלים, כלומר – ניסיון השוד בוצע, אך העבריין לא נטל עמו רכוש מכל סוג שהוא ביוצאו את זירת הפשע, עונשו יהיה מאסר של 7 שנים, בגין כוונת המעשה ובגין השימוש באלימות או בטקטיקת הפחדה במסגרת האירוע.

עם זאת, תחת נסיבות מחמירות יותר, גם ניסיון שוד שלא צלח, עלול להוביל את העבריין לעונשי מאסר חמורים מכך שיכולים להגיע גם עד 20 שנים מאחורי סורג ובריח.

 

נאשמת או נחשדת בעבירות שוד וחושש מהעונש? פנה לייעוץ משפטי מיידי

כשאדם נקרא לחקירה במשטרת ישראל בחשד למעורבות בעבירות שוד או כשמוגש כנגדו כתב אישום הנוגע לעבירות שוד, ישנה חשיבות מכרעת לקבלת עזרה משפטית מיידית של עורך דין עבירות שוד הבקיא בעונשים הקבועים בחוק העונשין בישראל, מכיר את נהלי החקירה על בוריים, ומבין את השיקולים השונים שמופעלים במסגרת ההליכים המשפטיים בתיקי עבירות שוד.

הכרת החוק הפלילי על כל סעיפיו השונים, עשויה לתרום לביטולם של החשדות או האישומים שיוחסו לחשוד / הנאשם, ואף לאפשר את סגירתו של התיק בתנאים מסוימים.

גם כשמגיע תיק שוד לערכאות משפטיות, יש לדעת שסיוע של עורך דין פלילי מתחום עבירות השוד הוא קריטי למיצוי זכויותיו של הנאשם בהליכים הפליליים המתנהלים כנגדו. במקרים רבים סיוע משפטי מקצועי עשוי לסייע להמתקת עונשו של הנאשם בגין עבירות השוד – עד כדי זיכוי מלא מן האשמה.

אי לכך, היה וקיבלת זימון לחקירה במשטרת ישראל או הזמנה לדיון בבית משפט בהקשר לביצוע עבירות שוד, עליכם לפנות לייעוץ משפטי של עורך דין פלילי מיומן בהקדם האפשרי.

כך תבחרו עורך דין פלילי נכון.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

החוק מתייחס בחומרה רבה, היות ועבירות שוד מלוות בהרבה אלימות.
עבירות שוד, בניגוד לגניבה, מלוות גם בתקיפה ואלימות.
בין 14 ל-20 שנות מאסר בפועל, תלוי בסוג העבירה וחומרת המקרה.
עליכם לפנות במיידית לעורך דין פלילי המתמחה בעבירות שוד ומכיר את נהלי החקירה היטב, על מנת שימזער את העונש למקסימום. השאירו לנו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם.
שוד מזויין – עונש

עבירות של שוד מזוין הן בין העבירות היותר חמורות בחוק העונשין בישראל. עבירות שוד מזויין הן למעשה עבירות גניבה המבוצעות בנסיבות מחמירות במיוחד, ובהתאם לכך,

עורך דין עבירות שוד

עבירות שוד, ובפרט עבירות שוד מזויין, נמנות עם העבירות הפליליות הכי חמורות בספר החוקים הישראלי. בשורות הבאות נסביר מהן עבירות שוד, במה הן שונות מעבירות

עבירת שוד בנסיבות מחמירות

כשמדברים על שוד בנסיבות מחמירות, מתכוונים לעבירת השוד הנחשבת לחמורה ביותר. עבירה זו מוגדרת גם כ”שוד מזוין”, נחשבת ככזאת באם התקיים השוד בנסיבות אלה: במהלך

שתף/י מאמר זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram