עבירות פדופיליה – עונש

עבירות פדופיליה הן בין סוגי העבירות הפליליות היותר מטרידות בספר החוקים. הן הציבור והן המחוקק, רואים את עבירות הפדופיליה כעבירות בדרגת חומרה גבוהה ביותר, ובהתאם לכך – הרשעה בעבירות פדופיליה גוררת עונש כבד.

בסקירה שלהלן נדון בחומרתן של עבירות פדופליה בראי החוק והמוסר, נסביר אילו עונשים קבועים בחוק העונשין הישראלי בצידן של עבירות פדופיליה מסוגים שונים, ונסקור את תפקידו של עורך דין המטפל בתיקי עבירות פדופיליה.

 

על חומרתן של עבירות פדופיליה בראי החוק והמוסר

עבירות פדופיליה, הן בין העבירות החמורות ביותר בספר החוקים, ולא בכדי. חומרת העבירות הללו נגזרת מן העובדה שמדובר בניצול מיני של ילדים ובני נוער, שלא רק שהם קטינים בעיני החוק – מפאת גילם הצעיר הם גם נעדרים את היכולת להפעיל שיקול דעת ברמה לה מסוגל אדם בוגר, ולהגן על עצמם מפני ניצול מיני מצד אדם המבוגר מהם.

חוסר הישע של הזה של קטינים אל מול בגירים שחותר לקיים עימם קשר בעל אופי מיני, הופך את עבירות הפדופיליה לעבירות חמורות מאין כמוהן גם בפן המוסרי, ומכאן חומרת הענישה בצידן.

 

העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידן של עבירות פדופיליה מסוג מעשים מגונים

העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידם של מעשים מגונים בקטינים, הם כדלהלן: 

  1. כאשר גיל הנפגע/ת הוא מתחת ל – 18 אך גבוה מ – 14 (גיל ההסכמה החוקי) – העונש המרבי יהיה עד 4 שנות מאסר.
  2. כאשר גיל הנפגע/ת הוא מתחת ל – 14 – העונש המרבי יהיה עד 7 שנות מאסר. 
  3. כאשר גיל הנפגע/ת הוא מתחת ל – 16 – עבירת הפדופיליה תיחשב כעבירת מעשה מגונה בנסיבות מחמירות והעונש המירבי בצידה יהיה עד 10 שנות מאסר.

 

העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידן של עבירות פדופיליה מסוג מעשים מגונים בפומבי

העונש הקבוע בחוק העונשין בצידו של מעשה מגונה בפומבי, כשעסקינן בעבירות פדופיליה – הוא פחות מחמיר מהעונש בצידם של מעשים מגונים שנעשו מול הנפגע באופן ישיר, בחדרי חדרים. העונש המרבי בצידן של עבירות פדופיליה מסוג מעשים מגונים בפומבי, כאשר גיל הנפגעים הוא 16 ויותר, הוא 12 חודשי מאסר. היה וגיל הנפגעים בעת ביצוע המעשה, היה פחות מ – 16, העונש המרבי בצידה של העבירה יהיה עד 3 שנות מאסר.

 

העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידן של עבירות פדופיליה מסוג בעילה אסורה בהסכמה

בסעיף 346 בחוק העונשין מוגדרת עבירת בעילה אסורה בהסכמה, בתור קיום יחסים מיניים אשר במסגרתם מתבצעת החדרתו של איבר מאיברי הגוף / גוף זר לסוגיו, אל איבר המין של אישה. בהתאם להגדרת העבירה, ניתן אם כן להבין שתנאי הסף לסיווגה של עבירת מין בקטגוריית “בעילה אסורה בהסכמה” הוא שיחסי המין נעשו בהסכמתה לכאורה של הנפגעת.

זאת היות וככל שיחסי המין נתקיימו ללא הסכמת הנפגעת – סעיף האישום המיוחס לעבריין על פי הדין הפלילי, היה משתנה לעבירת אינוס (אונס) ולא בעילה אסורה בהסכמה. יחד עם זאת לאור העובדה שקיים פער גילאים ניכר בין הצדדים במקרה כזה, המגע ביניהם נחשב מלכתחילה לאינטראקציה שאינה שוויונית מבחינת החוק, ובהתאם לכך, המחוקק חפץ ביצירת רתיעה אלמנטרית בציבור מפני קיום יחסי מין בנסיבות כאלו מלכתחילה.

העונש הקבוע בחוק העונשין בצידה של בעילה אסורה בהסכמה עם קטינה, הוא 5 שנות מאסר. 

 

העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידן של עבירות פדופיליה מסוג אונס קטינה?

כאשר מדובר על עבירות פדופיליה שבמסגרתן נדונים יחסי מין של בגיר עם קטינה שטרם מלאו לה 14 שנים – מבחינת החוק, לא ניתן להתייחס למקרה בחזקת בעילה אסורה בהסכמה, גם אם הוכח שיחסי המין קוימו מרצונה החופשי לכאורה של הקטינה.

זאת מאחר וקטינה שגילה נמוך מ – 14 שנים, נחשבת בעיני החוק כמי שטרם הגיעה לגיל ההסכמה החוקי (שהוא 14 שנים), ולפיכך היא לא יכולה היתה להסכים לקיום יחסי המין עם הבגיר באופן מודע ושקול. לכן הדין הפלילי מתייחס לבעילה מסוג זה בתור עבירה של אונס קטינה.

העונש המרבי בצידן של עבירות אינוס בקטינות שגילן נמוך מ – 14 מתחיל ב – 16 שנות מאסר ויכול להגיע גם ל – 20 שנות מאסר במידה ומדובר על עבירות אינוס קטינות בנסיבות מחמירות.

 

העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידן של עבירות פדופיליה מסוג פרסום והחזקת חומרי תועבה פדופיליים?

העונש הקבוע בחוק העונשין בצידה של החזקת חומרי תועבה פדופיליים (שלא במקרה או בתום לב), היינו חומרים בהם מוצגים קטינים שטרם מלאו להם 18 שנים – הוא 12 חודשי מאסר. העונש בצידן של עבירות פדופיליה מסוג פרסום חומרי תועבה שמוצגים בהם קטינים (כמו תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני שמוצגים בהם קטינים), הינו מאסר שנע בין 5 ל – 7 שנים.

 

על תפקידו של עורך דין המטפל בתיקי עבירות פדופיליה

במסגרת סקירה זו, בחנו סוגים שונים של עבירות פדופיליה ומנינו את העונשים הקבועים בדין הפלילי בצידן. כפי שניתן לראות, הדין הפלילי בישראל שואף לטפל ביד רמה בעברייני מין הפוגעים בקטינים, ובהתאם לזאת – העונש בצידן של עבירות פדופיליה עשוי להגיע אף ל – 20 שנות מאסר בפועל.

אי לכך – אם אתם או אדם אחר בחייכם, נדרשים להתמודד עם הליך פלילי הקשור בעבירות פדופיליה, חשוב ביותר לשכור את שירותיו המקצועיים של עורך דין פלילי מנוסה, שיוכל לסייע לכם בשלב החקירה המשטרתית ובהמשך – גם בהתנהלות מול מערכת המשפט. זאת על מנת שניתן יהיה לסיים את ההליכים המאתגרים הללו, במינימום זמן וכמה שפחות נזקים.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

עבירות פדופיליה נחשבות בין העבירות החמורות ביותר בחוק כיום, היות ומדובר בניצול מיני של ילדים חסרי ישע ושיקול דעת.

בין 4 ל-10 שנות מאסר, תלוי בגיל הנפגע ובהחלטת בית המשפט.

העונה על אונס קטינה שגילה מתחת ל-14 מתחיל ב- 16 שנות מאסר ויכול להגיע גם ל-20 שנות מאסר בהתאם לחומרת המקרה.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

תקיפה מינית

ההגדרה של תקיפה מינית והצורה שבה התרבות והחוק מתייחסים לנושא השתנתה באופן ניכר לאורך השנים וממשיכה להשתנות בימים אלו. ההגדרה הזו משתנה בין תרבויות שונות

ביצוע מעשי סדום – עונש

עבירות מין נמנות עם העבירות הפליליות החמורות ביותר שעבריין יכול לבצע. מערכת המשפט במדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לעבריינים שנמצאים אשמים בביצוע עבירות מין, בניסיון

הפצת סרטון מיני באינטרנט

כניסתו של האינטרנט אל חיינו לפני כמה עשורים הביאה איתה, אמנם, לא מעט דברים חיוביים, אך לצידם ניתן להבחין בקלות גם בלא מעט תופעות שליליות

עבירות מין במחשב – עונש

מהרגע שבו רשת האינטרנט נכנסה לחיינו, הם השתנו מן הקצה אל הקצה. פעולות שנדמה היה שלא נוכל לבצע לעולם מתבצעות היום בלחיצת כפתור, ונפתחו בפנינו

מעשה מגונה בפומבי – עונש

ישנם מעשים שעשייתם במרחב הציבורי מהווה עבירה חמורה על החוק. מעשה מגונה בפומבי נמנה עם סוגי המעשים האלה, והוא כולל פעולות שמתבצעות לשם גירוי, פרובוקציה,

מעשה מגונה בפומבי

בעולם שלנו קיימים כל מיני קודי התנהגות, שעליהם אנחנו צריכים לשמור על מנת לעמוד בסטנדרטים הנורמטיביים של החברה. לצד קודי התנהגות אלו, שהם מעין חוקים

חוק התיישנות בעבירות מין

חוק ההתיישנות נועד למנוע מצב שבו אדם יגיש תביעה נגד אדם אחר בגין חוב או עוולה, לאחר שנים רבות של שתיקה. באופן כללי, התיישנות נכנסת

עבירות מין במחשב

עם הקטגוריות הבעייתיות יותר של עבירות פליליות בישראל ניתן למנות עבירות מין. עבירות מין הן כל פגיעה בזולת שהיא בעלת מאפיינים מיניים. בעידן המודרני, עבירות

עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה הן מעשים של פגיעה מינית המתבצעים בתוך התא המשפחתי. אלו הן עבירות פליליות אשר פוגעות באופן חמור ביותר בביטחונם האישי ובצנעתם של

עבירות אונס – עונש

עבירות אונס ידועות בחוק העונשין בישראל בתור “עבירות אינוס”. אלו הן עבירות פליליות חמורות ביותר, אשר במסגרתן מתבצעת בעילת אישה ללא הסכמתה המפורשת. בין אם

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.