עבירות מין במשפחה

תוכן עניינים
עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ
עבירות מין במשפחה
עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה הן מעשים של פגיעה מינית המתבצעים בתוך התא המשפחתי. אלו הן עבירות פליליות אשר פוגעות באופן חמור ביותר בביטחונם האישי ובצנעתם של קורבנותיהן. בשורות הבאות נדון ביחסו של החוק הפלילי בישראל לעבירות מין במשפחה, נדבר על העונשים שהרשעה בעבירות מין במשפחה עשויה לגרור, ונסביר מה ניתן לעשות במקרה בו אדם מתמודד עם עבירות מין במשפחה.

 

סוגים נפוצים של עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה עשויות לכלול כל סוג של עבירת מין, החל ממעשים מגונים בקרובי משפחה, וכלה באונס או מעשי סדום. עורך דין המתמחה בטיפול בתיקי עבירות מין במשפחה, יכול לסייע בהגשת תביעה כנגד הצד הפוגע, ואף להציע ייצוג משפטי לצד החשוד או הנאשם בביצוען של עבירות מין במשפחה.

 

עבירות מין במשפחה – עבירות חמורות ביותר בפן המוסרי והחוקי

כשמדובר בעבירות מין במשפחה, במקרים רבים, גם הצד הפוגע וגם הצד הנפגע, דרים בכפיפה אחת באותו הבית. מצב זה, למעשה, מאפשר למבצע העבירה לשוב ולפגוע בקורבנותיה באופן חזרתי, מבלי לעורר כל חשד. הגורם הפוגע עשוי להיות כל קרוב משפחה, החל מהורה המבצע עבירות מין בילדיו, אחים המבצעים עבירות מין באחיהם או אחיותיהם, וגם קרובי משפחה מדרגת קרבה רחוקה יותר, כגון סבים או דודים הפוגעים בבני משפחתם באופן זה.

חומרתן של עבירות מין במשפחה, נובעת מהעובדה שקורבנות העבירה אינם בהכרח מסוגלים להגן על עצמם. יתר על כן, בחלק גדול מהמקרים, קורבנותיהן של עבירות מין במשפחה, אינם מצליחים להבין כי הם קורבנות כלל ועיקר, או שאינם מעוניינים להודות בכך.

 

על יחסו של החוק הפלילי בישראל לעבירות מין במשפחה

הדין הפלילי במדינת ישראל רואה בחומרה רבה את הנושא של עבירות מין במשפחה. בהתאם לזאת, העונשים הקבועים בחוק העונשין בצידן של עבירות מסוג זה הם מחמירים ביותר ויכולים להגיע גם לעשרות שנות מאסר לעבריין שיורשע בביצוען.

 

אילו עונשים הרשעה בעבירות מין במשפחה עשויה לגרור?

סעיף 351 בחוק העונשין בישראלי, מונה ארבעה סוגים עיקריים של עבירות מין במשפחה ואת העונשים בגינן:

 

אונס או מעשי סדום בתוך המשפחה

כאשר עבירות מין במשפחה מסוג עבירת אינוס או מעשה סדום מתבצעים כנגד בן או בת משפחה שהם קטינים על פי חוק, או חסרי ישע הנמצאים תחת חסותו של הצד הפוגע, העונש לו צפוי העבריין הינו 20 שנות מאסר.

 

בעילת נערה או נער בגיל 14 עד 21 (לא כולל)

בעילה או מעשה סדום שבוצעו בבת או בבן משפחה בגילאים 14 – 21 (שטרם מלאו להם 21), עלולה לגרור עונש של 16 שנות מאסר.

 

עבירת מעשה מגונה בקטין

מעשים מגונים המבוצעים בידי אדם בבן או בת משפחתו הקטינים או חסרי הישע להם הוא אחראי, גוררים בצידם עונשים כדלקמן:

  • עונש מאסר של 10 שנים – אם נפגעי העבירה הסכימו לכאורה לקיום יחסי המין אך טרם מלאו להם 14 שנים, או שהסכמתם הושגה באמצעות הטעיה, מרמה, או מניפולציה מסוגים שונים. לעניין זה, תקף גם מקרה של ניצול מצב של ערפול חושים של הנפגע או ליקוי קוגניטיבי או גופני של הנפגע.
  • עונש מאסר של 15 שנים – כאשר עבירות מין במשפחה מבוצעות בכפייה בקטינים או בחסרי ישע שטרם מלאו להם 16 שנים, או כשעבירות המין מתבצעות בהסכמת הקורבן לכאורה שהושגה בדרכי מרמה, או תוך ניצול היעדר הכרה או פגיעה נפשית של הקורבן.
  • עונש מאסר של 5 שנים – כאשר עבירות מין במשפחה מסוג מעשים מגונים בוצעו בנסיבות אחרות שאינן מפורטות בסעיפים המנויים לעיל.

 

מעשים מגונים בנוכחות קטינים

עבירות מין במשפחה מסוג מעשה מגונה בנוכחות קטין שהוא קרוב משפחה של הצד הפוגע, עלולות לגרור עונש של 4 שנות מאסר. היה ומדובר במעשה מגונה שבוצע בפומבי בנוכחות חסר ישע שנמצא תחת אחריותו של העבריין, העונש בצידה של עבירת המין יהיה שנתיים מאסר.

 

מה ניתן לעשות במקרה בו אדם מתמודד עם עבירות מין במשפחה?

במסגרת מאמר זה, עסקנו בחלק קטן בלבד מכלל עבירות המין שהחוק הפלילי בישראל מטפל בהן. אולם מעבר לעבירות המין בהן עסקנו, קיים מגוון רחב של עבירות מין אחרות שכל אחת מהן נושאת בצידה עונשים מחמירים בהתאם לחוק העונשין ולנסיבות שבהן העבירה בוצעה.

פנייה לקבלת סיוע משפטי מקצועי של עורך דין פלילי אשר מתמחה בתיקים של עבירות מין במשפחה, יכולה לשפר את סיכויי ההצלחה של מיוצגיו בהליך הפלילי – בין אם מדובר בנפגעי עבירות המין ובין אם מדובר על אדם שנאשם על לא עוול בכפו בביצוע עבירות מין במשפחה.

 

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע לנפגעי עבירות מין במשפחה?

כאמור, עבירות מין במשפחה נמנות על העבירות החמורות ביותר בעיני החוק ובראי המוסר. יחד עם זאת, בדרך לעשיית צדק עם נפגעי עבירות מין במשפחה, צצים ועולים קשיים רבים. חלק מן הקשיים הללו הינם קשיים אובייקטיביים, בעוד שחלקם נובע מן הקושי להוכיח את קיומם של המעשים אשר מיוחסים למבצעי העבירה.

עורך דין פלילי המתמחה בתיקי עבירות מין במשפחה, הוא בעל הכלים לסייע לנפגעים מעבירות מין במשפחה לפעול על מנת להגן על עצמם, ולמצות את זכויותיהם מול הצד הפוגע. פגישות ייעוץ עם עורך דין עבירות מין במשפחה מוצעות ללא עלות ומתבצעות תוך שמירה על סודיות מוחלטת, כדי להבטיח את ביטחונם, פרטיותם ושלומם של כל המעורבים.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו