עבירות מין במחשב

עם הקטגוריות הבעייתיות יותר של עבירות פליליות בישראל ניתן למנות עבירות מין. עבירות מין הן כל פגיעה בזולת שהיא בעלת מאפיינים מיניים. בעידן המודרני, עבירות רבות עברו מהמרחב הפיזי אל המרחב הדיגיטלי, ובהתאם לכך, אנו עדים כיום לתופעה הולכת ומתרחבת של עבירות מין במחשב. לכן מאמר זה יוקדש לדיון מעמיק בנושא של עבירות מין במחשב, שהפכו לתופעה שכיחה למדיי ומסוכנת בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות. 

 

אילו עבירות נחשבות כעבירות מין באופן כללי?

עבירות מין הינן עבירות פליליות בעלות אופי מיני או שנועדו לסיפוק צרכים מיניים או ביזוי של הזולת על רקע מיני. בחוק העונשין הישראלי, מוגדרים סוגים שונים של עבירות מין הכרוכות הענישה על פי הדין הפלילי בישראל. בין עבירות המין שמוגדרות בספר החוקים הישראלי ישנן עבירות אונס, עבירת מעשה סדום, עבירת בעילה אסורה בהסכמה, עבירת מעשה מגונה, עבירת הטרדה מינית, וכן הלאה.

כל אחת מעבירות האלה היא למעשה קטגוריה כללית של עבירות מין המאגדת תחתיה קבוצה של עבירות מין שונות. בהתאם לכך, עבירת אונס למשל, עשויה להתבצע באחת מכמה תצורות שהחוק מבחין ביניהן, ובכללן: אונס מסוג קיום יחסי מין בכפייה, אונס של קטינה, אונס של חסרי ישע הסובלים מלקות פיזית או מנטלית, או אונס של אדם המצוי במצב של אובדן הכרה או הכרה חלקית. 

 

מהן עבירות מין במחשב?

עבירות מין במחשב הן למעשה עבירות מין שזכו להתייחסות נפרדת בדין הפלילי, מעצם היותן מבוצעות באמצעים ממוחשבים. אם פעם, הסכנה לתקיפה מינית בידי אדם זר, היתה אורבת לקורבנות תמימים בעיקר בסמטאות חשוכות לעת ערב, הרי שכיום, הודות לקדמה הטכנולוגית, הסכנה אורבת בכל פינה ובכל שעה משעות היממה.

האנונימיות המאפיינת את המרחב הוירטואלי של רשת האינטרנט וערוצי המדיה החברתית, מאפשרת לעברייני מין לאתר כיום קורבנות פוטנציאליים מבלי שהקורבן או הצד הפוגע, ידרשו לצאת את פתח ביתם. 

 

עבירות מין במחשב – כשהסכנה אורבת לילדים ובני נוער דווקא במקומות הכי הומים

בעבר, כאמור, ניתן היה לצמצם את הסיכון לכך שנער או נערה יפלו קורבן למעשה של תקיפה מינית, על ידי הדרכתם לנקוט משנה זהירות בבחירת האזורים בהם הם מסתובבים והימנעות מהגעה למקומות הנחשבים מסוכנים ללא ליווי של אדם נוסף. אולם למרבה האירוניה, כיום, דווקא במקום שנותר פעיל מסביב לשעון ולעולם לא תמצאו את עצמכם משוטטים בו בגפכם – הלוא הוא המרחב הדיגיטלי, ישנו סיכוי גדול יותר להיפגע מעברייני מין. זאת משום שמרבית עבירות המין המבוצעות במרחב הדיגיטלי הן בעצם עבירות פדופיליה. 

 

עבירות מין במחשב – על דפוסי הפעולה של פדופילים במרחב האינטרנטי

מה שהופך עבירות מין במחשב לעניין מטריד כל כך, הוא העובדה שאפילו כשילדים נמצאים במרחב המוגן שלהם, בביתם הם ואף כשההורים נמצאים בקרבת מקום, הם חשופים לפגיעה של עברייני מין. בחלק גדול מהמקרים, פדופילים יוצרים קשר עם ילדים ובני נוער בכלי המדיה החברתית ומתחזים לקטינים בני גילם.

לאחר שהם רוכשים את אמונו של הקטין באמצעות שיחה תמימה לכאורה, נוטים העבריינים לחשוף את הקורבן שלהם לתכנים מיניים בוטים. במקרים מסוימים, קורה אף שעברייני המין משדלים את הקטין להפגש עימם פנים אל פנים – בין אם באמצעים דיגיטליים כמו וידאו צ’ט ובין אם בעולם האמיתי.

כחלק מהמפגשים הללו, עשוי עבריין המין לבקש מהקטין לבצע מעשים בעלי אופי מיני בעצמם, ובמקרים אחרים – עבריין המין חושף את עצמו או חומרים פוגעניים בפני הקטין. כך או כך – מדובר בעבירות מין חמורות ובסכנה ממשית שחשוב להיות ערים לה.  

 

כיצד ניתן למגר את התופעה של עבירות מין במחשב?

מיגור תופעת עבירות המין במחשב ובאינטרנט, מחייבת שיתוף פעולה מלא בין גורמי החוק והאכיפה לבין ההורים וילדיהם כאחד. גורמי האכיפה מצידם, נדרשים למצוא דרכים לאכוף באופן יעיל את החוקים שנועדו למנוע ניצול מיני של קטינים – גם בעולם האמיתי וגם במרחב המקוון. ואמנם, כבר כיום נעשה שימוש הולך וגובר במגוון אמצעים שמאפשרים לרשויות החוק להתחקות אחר עברייני מין האורבים לקטינים ברחבי האינטרנט ולפעול כנגדם. 

מנגד, ההורים מצידם, נדרשים להגדיל עד כמה שמתאפשר, את מעורבותם בנעשה בחיי ילדיהם ובמעקב אחר המעגלים החברתיים שלהם, לרבות התקשורת הוירטואלית שהם מנהלים באתרי המדיה החברתית ובאפליקציות השונות בטלפונים החכמים, כדוגמת ווטסאפ. זאת, על מנת להבטיח שילדים צעירים לא יפלו ברשתם של עברייני מין ערמומיים.

במקביל, ישנה חשיבות מכרעת גם להגדלת המודעות של הילדים לנושא של עבריינות מין ברשת. חשוב להדריכם בנוגע לסכנות האורבות להם במרחב הדיגיטלי ולחדד את חשיבות הערנות, ההימנעות מתקשורת עם גורמים עלומים, והצורך בהפעלת שיקול דעת בריא כדי להישמר מפגיעה מינית. 

 

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע במקרים של עבירות מין במחשב?

עורך דין פלילי מהווה נדבך מרכזי בדרך למיגור תופעת עבירות המין במחשב. עורך דין פלילי המתמחה בעבריינות רשת, יכול להעניק להורים סיוע ותמיכה בהגשת תביעה משפטית כנגד עברייני מין שבאו במגע עם ילדיהם דרך רשת האינטרנט. עורך דין פלילי המתמחה בטיפול בתיקי עבירות מין במחשב, יכול גם לסייע לאדם שנחשד או נאשם בביצוע עבירות מין במחשב, וללוות אותו בהליך הפלילי.

 

בשורה התחתונה

חשוב לציין כי גם בשנת 2021, תחום עבירות המין במחשב עודנו נחשב לתחום חדש במשפט הפלילי, שבו רב הנסתר על הגלוי. מסיבה זו, דרושה מומחיות ספציפית לנושא לצד בקיאות רבה בהלכה הפסוקה והפסיקה התקדימית בתחום של עבירות מין באינטרנט. לכן בכל חשד למעורבות בעבירות מין במחשב – בין אם מהצד הפוגע ובין אם מהצד הנפגע, חשוב לפנות להתייעצות משפטית עם עורך דין פלילי בעל ניסיון בתיקים דומים.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

עבירות מין המבוצעות באמצעים ממוחשבים, ברשת האינטרנט ובערוצי המדיה החברתית.

פדופילים רוכשים את אמונם של הקטינים באמצעות שיחות ברשת ומעודדים אותם להיפגש איתם בשיחת וידאו או בעולם האמיתי.

באחריות ההורים להכיר ככל האפשר את המעגלים החברתיים של הילדים שלהם, במיוחד במדיה החברתית ובאפליקציות השונות, ולהדריך אותם לגבי הסכנות הטמונות ברשת.

אנחנו ממליצים במקרה כזה, לכל אחד מהצדדים, לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין פלילי המנוסה בתיקים כאלה.
מוזמנים ליצור איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

תקיפה מינית

ההגדרה של תקיפה מינית והצורה שבה התרבות והחוק מתייחסים לנושא השתנתה באופן ניכר לאורך השנים וממשיכה להשתנות בימים אלו. ההגדרה הזו משתנה בין תרבויות שונות

ביצוע מעשי סדום – עונש

עבירות מין נמנות עם העבירות הפליליות החמורות ביותר שעבריין יכול לבצע. מערכת המשפט במדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לעבריינים שנמצאים אשמים בביצוע עבירות מין, בניסיון

הפצת סרטון מיני באינטרנט

כניסתו של האינטרנט אל חיינו לפני כמה עשורים הביאה איתה, אמנם, לא מעט דברים חיוביים, אך לצידם ניתן להבחין בקלות גם בלא מעט תופעות שליליות

עבירות מין במחשב – עונש

מהרגע שבו רשת האינטרנט נכנסה לחיינו, הם השתנו מן הקצה אל הקצה. פעולות שנדמה היה שלא נוכל לבצע לעולם מתבצעות היום בלחיצת כפתור, ונפתחו בפנינו

מעשה מגונה בפומבי – עונש

ישנם מעשים שעשייתם במרחב הציבורי מהווה עבירה חמורה על החוק. מעשה מגונה בפומבי נמנה עם סוגי המעשים האלה, והוא כולל פעולות שמתבצעות לשם גירוי, פרובוקציה,

מעשה מגונה בפומבי

בעולם שלנו קיימים כל מיני קודי התנהגות, שעליהם אנחנו צריכים לשמור על מנת לעמוד בסטנדרטים הנורמטיביים של החברה. לצד קודי התנהגות אלו, שהם מעין חוקים

חוק התיישנות בעבירות מין

חוק ההתיישנות נועד למנוע מצב שבו אדם יגיש תביעה נגד אדם אחר בגין חוב או עוולה, לאחר שנים רבות של שתיקה. באופן כללי, התיישנות נכנסת

עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה הן מעשים של פגיעה מינית המתבצעים בתוך התא המשפחתי. אלו הן עבירות פליליות אשר פוגעות באופן חמור ביותר בביטחונם האישי ובצנעתם של

עבירות אונס – עונש

עבירות אונס ידועות בחוק העונשין בישראל בתור “עבירות אינוס”. אלו הן עבירות פליליות חמורות ביותר, אשר במסגרתן מתבצעת בעילת אישה ללא הסכמתה המפורשת. בין אם

עורך דין הטרדה מינית

חרף העובדה שחלפו למעלה מ – 20 שנים מאז שנחקק החוק למניעת הטרדות מיניות בישראל, גם בשנת 2021 תופעת ההטרדה המינית, טרם פסה מן העולם.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.