עבירות אונס – עונש

תוכן עניינים
עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ
עבירות אונס - עונש
עבירות אונס – עונש

עבירות אונס ידועות בחוק העונשין בישראל בתור "עבירות אינוס". אלו הן עבירות פליליות חמורות ביותר, אשר במסגרתן מתבצעת בעילת אישה ללא הסכמתה המפורשת. בין אם על ידי החדרה של גוף זר לאיבר המין של האישה בכפייה, ובין אם על ידי החדרת איבר מאיברי הגוף.

מבחינת החוק בישראל – השאלה האם מבצע עבירת האונס הוא גבר או אישה, אינה רלוונטית להגדרת המעשה כעבירת אונס, הגוררת עונשים בצידה. במאמר זה נדון בעבירות אונס ובעונש הקבוע בגינן בחוק העונשין המקומי.

 

כיצד מוגדרת עבירת האונס בדין הפלילי בישראל?

הדין הפלילי במדינת ישראל, מגדיר את המושג "עבירת אונס" בתור תקיפה מינית שמתבצעת ספציפית כלפי נשים. על פי חוק העונשין, פעולת האינוס היא כאמור בעילה, שהיא מעשה של הכנסת חפץ כלשהו או איבר לתוך איבר המין של האישה מבלי שניתנה ההסכמה המפורשת של אותה אישה למעשים הנ"ל.

למותר לציין בהקשר זה כי היעדר הסכמה אינו חייב לבוא לידי ביטוי בתור אמירה מפורשת. גם מקרה של חוסר תגובה מצד האישה המותקפת ו / או אי שיתוף פעולה מצידה – הם אי הסכמה מבחינה חוקית ומשפטית.

למרבה הצער, למרות האמור לעיל, פרשנות המושג "הסכמה מפורשת לקיום יחסי מין" עדיין נתונה לחילוקי דעות גם בימינו, ולכן לעתים קרובות מתגלעות מחלוקות סביב מקרי אונס, שבהם עולות טענות מצד הסנגוריה כלפי הנפגעת לפיהן התביעה "אינה מוצדקת" משום שמעשה הבעילה כן בוצע בהסכמתה של האישה.

בדיוק במקום הזה, נחוצים שירותיו המקצועיים של עורך דין פלילי, שיוכל לסייע ללקוחותיו להוציא את הצדק לאור, חרף הנסיבות המורכבות.

מן הראוי לציין שלמרות שעבירות אונס עלולות להתבצע גם בנשים וגם בגברים, עבירות אונס על פי הגדרתן הרשמית בחוק הפלילי בארץ, הן עבירות בהן הנפגעות הן נשים. מנגד, עבירות אונס שמתבצעות בגברים, משויכות בחוק הפלילי בישראל לקטגוריה של "מעשי סדום".

 

עבירות אונס – איזה עונש קבוע בגינן בחוק העונשין?

העונש הקבוע בצידן של עבירות אונס בחוק העונשין בישראל, הוא עד 16 שנות מאסר. העונש המקסימלי בצידן של עבירות אונס אשר בוצעו תחת נסיבות מחמירות כמו: אונס קטינה שטרם מלאו לה 16 שנים, אונס של אדם הלוקה בשכלו או בנפשו, אונס שמבוצע תוך כדי איומים בנשק, אונס שהוביל לחבלה או להיריון בנפגעת, או עבירה של אונס פומבי (אונס בקבוצה / אונס בנוכחות אנשים אחרים) – העונש הצפוי לעבריין/ים הוא מאסר לתקופה של עד 20 שנים. הדין הפלילי בישראל קובע שהעונש בגין עבירת אינוס לא יפחת מרבע מן העונש המקסימלי שנקבע בדין הפלילי בגין אותה עבירה.

 

עבירות אונס – מתי סוגיית ההסכמה של הנפגעת אינה רלוונטית מבחינה משפטית?

במקרה של יחסי מין שבוצעו כביכול בהסכמה הדדית בין שני הצדדים, אם בוצעה הבעילה במסגרת מעשה מרמה או מניפולציה כלפי קטינה שאיננה מבינה מהי מהותה של העבירה, כאשר הבעילה בוצעה בקטינה בת פחות מ – 14, בראי החוק המעשה ייחשב  כעבירת אינוס.

יתר על כן, גם מקרה של בעילת חסרי ישע, היינו – כשאדם נמצא במצב של ערפול הכרה בעקבות שימוש בסמים, באלכוהול או בתרופות לסוגיהן, או כשאדם אינו בהכרה מלאה ולא הסכים בצורה מפורשת ומודעת לקיום יחסי המין – יחשב המעשה בחזקת עבירת אונס.

 

האם יחסי מין שבוצעו בלי הסכמה הדדית בין בני זוג הם עבירות אונס שגוררות עונש?

כיום גם אם מדובר על בני זוג שמקיימים בשגרה יחסי מין, החוק לא מחייב את הצד הנפגע להוכיח שמעשה האונס נעשה באמצעות הפעלה של כוח בצד האדם שביצע את העבירה לכאורה. מבחינת החוק מספיקה היעדר הסכמה מפורשת מצד אישה, ואין צורך להוכיח שהמותקפת ניסתה להתנגד פיזית, כדי שמעשה החדירה יחשב כעבירת אונס – גם כאשר מדובר בבני זוג.

הדין הפלילי בישראל מתייחס לגבר אשר מקיים יחסי מין עם בת זוגו ללא הסכמתה החד משמעית, בתור אנס לכל דבר ועניין. השאלה האם הופעל לחץ פיזי במסגרת הפעולה – אינה רלוונטית להוכחת ביצועו של מעשה האונס. די מבחינת החוק, להוכיח כי הופעל לחץ מכל סוג שהוא: בין אם באמצעות איום ממשי או מרומז, על מנת להוכיח שבוצעה עבירת אונס בין בני זוג.

 

מדוע נפגעות אונס רבות אינן מדווחות על כך?

במקרים רבים, אישה שנפלה קורבן למעשה אונס שבוצע על ידי קרוב משפחה, קולגה או מכר מסוג אחר, לא תמיד מצליחה להתמודד עם החוויה שעברה ולפנות למשטרה. בנוסף, לא עוזרת העובדה שלעתים קרובות, כאשר המשטרה או הפרקליטות מנהלות את ההליכים הפליליים, התוקף לא בהכרח נענש במלוא החומרה.

זאת לצד הקושי הנפשי העצום של הנפגעות שנדרשות כידוע, "לחוות מחדש" את הטראומה במסגרת החקירה וההליך המשפטי. מכאן החשיבות הרבה של פניה בהקדם לקבלת סיוע משפטי מעורך דין פלילי שמתמחה בייצוג נפגעות אונס. בכוחו של עורך דין עבירות אונס לסייע במיצוי ההליכים הפליליים מול הצד הפוגע ולשמור על האינטרסים של הנפגעת.

 

כיצד סיוע משפטי יכול לסייע במיצוי הדין עם עברייני מין?

במידה ונפלת קורבן לעבירות אונס ואת חוששת מפניה למשטרה, דעי כי את לא חייבת להתמודד עם המצב לבדך. באפשרותך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ללא עלות וללא התחייבות מעורך דין פלילי המתמחה בייצוג נפגעות תקיפה מינית.

הפניה לעורך דין פלילי יסייע לך להגן על עצמך במהלך החקירה המשטרתית – הן בפן הרגשי והן בפן המשפטי, ולהבטיח עד כמה שהחוק מאפשר, שהאמת תצא לאור ושיעשה עימך צדק גם במסגרת ההליכים המשפטיים. דעי כי במקרים רבים, בהליך אזרחי ניתן גם להשיג פיצויים עבור נפגעי עבירות אונס ומעשים מגונים.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו