סוגי צוואות

תוכן עניינים

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

צוואה הינה מסמך משפטי שאדם עורך בחייו, על מנת לקבוע כיצד יחולק קניינו בין יורשיו לאחר לכתו. במקרה בו אדם לא ערך צוואה, עזבונו יחולק בהתאם לדיני הירושה. במצב זה עלולות להתגלע מחלוקות בין היורשים, שלעתים קרובות נוצרות כאשר קיים יותר מיורש חוקי אחד, על פי חוקי הירושה במדינת ישראל.

על מנת למנוע סכסוכי ירושה בלתי רצויים מסוג זה, מומלץ ביותר לערוך צוואה מסודרת מבעוד מועד ולפרט בה את היורשים ואת אופן חלוקת העיזבון הרצוי. בשורות הבאות נסביר מהם סוגי הצוואות הקיימים ומה משמעותם בהקשר הטיפול בעיזבון.

 

מה משמעותה של צורת הצוואה?

חוקי הירושה במדינת ישראל מאפשרים לכל אדם להחליט מה ייעשה בעזבונו לאחר לכתו. עם זאת, ישנן מספר הוראות צורניות ומהותיות בחוק הירושה, שכל צוואה חייבת לעמוד בהן, על מנת שתהיה תקפה מבחינה משפטית.

סעיף 18 לחוק הירושה מגדיר 4 סוגי צוואות, כאשר כל אחד מן הסוגים מחייב עמידה בדרישות פורמאליות צורניות ספציפיות. עריכת הצוואה בהתאם לתקנות אלו נועדה להבטיח את תקפותה ואת היותו של המצווה צלול דעת במועד עריכתה.

 

אילו סוגי צוואות קיימים?

כאשר אדם מעוניין לערוך צוואה שתקבע כיצד יחולק הרכוש שבבעלותו לאחר פטירתו, באפשרותו לבחור באחת מארבע דרכים עיקריות לעריכת הצוואה: 

  1. צוואה בכתב יד
  2. צוואה בפני עדים
  3. צוואה בעל פה
  4. צוואה בפני רשות

 

לכל אחד מסוגי הצוואות שלעיל, ישנם המאפיינים הייחודיים לו, כפי שנסביר בשורות הבאות בהרחבה.

 

צוואה בכתב יד – למה חשוב לשים לב בעת עריכתה

עריכת צוואה בכתב יד נדרשת להתבצע כולה בכתב היד של המצווה. זוהי צוואה פשוטה יחסית, המסתכמת במסמך שמכיל הנחיות ופירוט מסודר של זהות היורשים והעיזבון המיועד להורשה. בעת עריכת צוואה בכתב יד יש לכלול את תאריך עריכתה של הצוואה בנוסף לחתימתו של המצווה.

מן הראוי לציין בהקשר זה, כי עריכת צוואה בכתב יד, שבה מופיע כתב ידו של אדם נוסף מלבד המוריש, או קטעים בדפוס, אינה נחשבת תקפה מבחינה חוקית. אף שכתיבה של צוואה בכתב יד היא הליך פשוט וזמין עבור כל אדם המעוניין להסדיר מראש את אופן חלוקת הרכוש שלו בעת לכתו, ישנה בעייתיות מסוימת עם צוואות בכתב יד.

זאת מפאת העובדה שמסמך צוואה מסוג זה טומן בחובו אפשרות להתנגדות לקיומה של צוואה, היות והיא לא כוללת חתימות של עדים שיוכלו להיות ערבים לכך שהצוואה אכן נכתבה באופן המשקף את רצונו המדויק של המצוואה.

 

צוואה בפני עדים – במה מדובר ומה מייחד אותה?

צוואה בפני עדים הינה סוג הצוואה הנפוץ ביותר מבין 4 סוגי הצוואות שמנינו לעיל. כתיבת צוואה בפני עדים מתבצעת בכתב ידו של אדם אחר, שהוא אינו המצווה, או לחילופין בדפוס.

מן הראוי לציין כי מעבר לחתימתו של המצווה שתופיע על גבי מסמך הצוואה שנערך בפני עדים, צוואה מסוג זה לא אמורה לכלול אף סממן ויזואלי הקשור למצווה. כאשר עורכים צוואה בפני עדים, יש לשלב בה חתימה של שני עדים בגירים שאינם פסולי דין.

מעצם הופעת חתימתם של שני עדים על הצוואה, הצהרת המצווה על רצונו לחלק את רכושו באופן מסוים לאחר מותו, מקבלת למעשה תוקף חוקי. בנוסף לחתימות העדים על הצוואה, כאשר עורכים צוואה בפני עדים חשוב גם לכלול את חתימתו של המצווה על כל אחד ואחד מעמודי המסמך (ולא רק על גבי העמוד האחרון של הצוואה).

כמו כן, באם ישנו חשש כלשהו, פעוט ככל שיהיה, לכך שתוגש התנגדות לקיומה של הצוואה, על ידי אדם כזה או אחר, מומלץ מאוד להוסיף למסמך הצוואה גם תיעוד מצולם של כתיבת הצוואה, אשר בבוא העת יוכל לשמש בתור ראייה לתקפותה של הצוואה מבחינה משפטית, היה ויעלה הצורך.

 

צוואה בפני רשות – כל מה שחשוב לדעת

צוואה בפני רשות הינה צוואה אשר נערכת בפני איש מקצוע כמו נוטריון, דיין או שופט. עריכת צוואה בפני רשות בנוכחות דיין או שופט, היא פחות שכיחה, מצוואה הנערכת בפני נוטריון –  שהיא מקרה שכיח יותר של עריכת צוואה בפני רשות.

עריכת צוואה בפני רשות מתרחשת כשהמצווה מפרט את הוראותיו בעל פה, ואיש המקצוע מולו עריכת הצוואה מתקיימת, מתמלל ומנסח את דבריו לכדי צוואה בכתב. לצוואה בפני רשות מתווספת חותמת רשמית שמעניקה למסמך הצוואה תיקוף חוקי.

במידה ועריכת הצוואה מתבצעת בנוכחותו של נוטריון, חשוב ביותר להקפיד על כך שהנוטריון ימלא אחר כל הוראות החוק לעניין עריכת צוואה בפני רשות, לרבות צירוף חוות דעת רפואית, במקרה שבו מדובר על מצווה שלו מוגבלות פיזית או אחרת.

 

צוואה בעל פה – מהי ובאילו מצבים עורכים אותה?

עריכת צוואה בעל פה מציעה פתרון לאנשים גוססים או מי שחשים כי מותם קרב.

מצב מסוג זה מתרחש על פי רוב, כאשר מדובר באנשים הנאבקים במצבים כגון מחלות קשות או צורך בניתוחים מורכבים, שבעקבותיהם ייתכן וזמנם קצוב. במקרים אחרים, מדובר בצוואה של אדם המצוי במצב מסכן חיים, כגון לוחם בעת קרב, ימאי הנקלע לסכנה בלב ים או כל תרחיש אחר בו אדם חושש כי הוא ניצב בפני סכנת חיים מיידית.

צוואה בעל פה נערכת בנוכחות 2 עדים, אשר יכולים להקשיב להוראות המצווה כשהם נמצאים ביחד או לחוד. צוואה בעל פה היא בעלת תוקף חוקי, כשהעדים כותבים את דבריו ורצונותיו של המצווה בתצורה של זכרון דברים, ולאחר מכן מעבירים את הצוואה לרשם הירושות בצורה מיידית עד כמה שמתאפשר.

 

מדוע כדאי להתייעץ עם עורך דין לענייני צוואות וירושות לפני עריכת צוואה מכל סוג?

היה ותבחרו לערוך צוואה מכל סוג שהוא, חשוב לפנות מבעוד מועד להתייעצות מקצועית מול עורך דין המתמחה בדיני צוואות וירושות.

בעזרת ליווי משפטי מעורך דין צוואות וירושות, תוכלו להבטיח כי הצוואה תקבל תוקף משפטי, ולוודא שהיא תהיה צוואה מוגנת, שתמומש באופן המשקף את רצונכם  ושיגן על האינטרסים שלכם ושל האנשים היקרים לכם. פעמים רבות, אופן ניסוח הצוואה עשוי להוביל לפרשנויות מגוונות ואי וודאות אשר מסכנים את מימושה בהתאם לרצון המצווה.

עורך דין צוואות וירושות ידע לאתר מבעוד מועד כל נקודה עם פוטנציאל בעייתי, שעלולה להוביל להתנגדות לצוואה, ולמנוע פגמים צורניים או מהותיים במסמך הצוואה, העלולים להעמיד את תוקפה המשפטי בסיכון.

 

בשורה התחתונה

כפי שהסברנו לעיל, הצוואה היא מסמך משפטי הכולל הנחיות בנוגע לחלוקת הרכוש שאדם צבר בחייו, לאחר פטירתו.

סכסוכים רבים הנוגעים לחלוקת עזבונם של נפטרים, מגיעים לפתחם של בתי המשפט, מפאת ליקויים צורניים או מהותיים בצוואה. מסיבה זו, חשוב ביותר להיוועץ עם עורך דין המתמחה בטיפול בעריכת צוואות ודיני ירושה, לפני עריכת הצוואה.

 

התכנים בעמוד זה אינם מהווים חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין עם התמחות בדיני ירושה ועיזבון, והם מובאים לידיעה כללית בלבד.

מידע זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום צורה. במקרה בו נדרש טיפול משפטי בנושא צוואה או ירושה, יש לפנות ישירות לקבלת סיוע מעורך דין מומחה. 

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין
עו"ד יוני לוי - זמין לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
ירושה על פי דין

כל אחד או אחת מאיתנו יודעים שביום מן הימים נצטרך לכתוב צוואה. הצוואה תגדיר באופן מפורט את האנשים שלהם אנחנו מעוניינים להעביר את כל רכושנו

מיסוי צוואה

במדינת ישראל שיעורי המס הם אלו הקובעים איזה סכום כסף נשלם לרשויות עבור הכנסה מסוימת. בנוסף, אנחנו משלמים מיסים גם על הוצאות כמו רכישת בגדים,

הסכם חלוקת עיזבון

מסמך הצוואה מטרתו להגדיר באופן ברור מי הם היורשים של הנפטר ומה יהיה אופן חלוקת הרכוש, הממון והנכסים ביניהם. עם זאת, לעיתים מזומנות, היורשים מעוניינים

עריכת צוואה

אנחנו מקדישים את רוב חיינו הבוגרים לעבודה קשה ומאומצת, על מנת להרוויח את לחמנו בכבוד. עם השנים אנחנו צוברים רכוש ונכסים, וידוע לנו שביום מן

פסילת צוואה

לא מעט אנשים נוטים לחשוב שדי בעצם קיומה של צוואה על מנת לחלק את הירושה ככתוב, אולם לא פעם, במקרים שונים, ניתן לקיים פסילת צוואה.

הסתלקות מעיזבון

מרבית האנשים מודעים לכך שבבוא היום רכושם וממונם של בני המשפחה שלהם יועברו לחזקתכם בירושה. במקרים מסוימים יהיו אלו ההורים, במקרים אחרים האחים, כמו גם

חוק הירושה

חוק הירושה הוא אחד מן החוקים החשובים הקיימים במדינת ישראל, והוא הדין הקובע בכל הנוגע להסדרת הטיפול בענייני צוואות וירושות. במסגרת חוק הירושה קיימת התייחסות

צו ירושה

פעמים רבות, כשאנשים חושבים על המונח 'ירושה' קיימת נטיה להניח כי מדובר על עניין אוטומטי שקורה מעצמו ומתוקף הקשרים המשפחתיים של המוטבים אל הנפטר. לעומת

צוואה בעל פה

עולם הצוואות מציב בפני המורישים ארבע אפשרויות שונות לעריכת צוואה: צוואה בעדים, צוואה בכתב יד,

קרא עוד »