משפט פלילי

העידן שבו אנחנו חיים הוא עידן שבו כולנו מרגישים מאוד מתקדמים וטכנולוגיים. בלחיצת כפתור אחת אנחנו יכולים ליצור קשרים עם אנשים שנמצאים מעבר לים, לעשות איתם עסקים ועוד. עם זאת, יש גם דברים בסיסיים שלא לגמרי משתנים, כמו היחס שלנו אחד לשני והחוקים לגבי התנהלות בחברה.

על מנת שנוכל לשמור על החברה שלנו, על הסדר בה ועל הנינוחות שלנו כאנשים שחיים יחדיו, הוחלט על לא מעט חוקים של “עשה ואל תעשה”. משמעות הדברים היא שכאשר אדם עובר עבירות שונות אשר עלולות לפגוע בחברה, באדם אחר או בשכן, עליו יהיה לתת את הדין על כך.

זה בדיוק המהות של המשפט הפלילי, כלומר, משפט פלילי עוסק בעבירות של עשה ואל תעשה של אנשים כלפי אנשים אחרים. ישנם תחומים רבים בתוך הענף של המשפט הפלילי וחשוב להבין שבין אם אתם נמצאים בצד הנפגע ובין אם אתם בצד הפוגע, יש לכם זכויות וגם לא מעט חובות. יש מה לעשות בנידון אם מישהו פגע בכם בצורה מסוימת וכדאי שתפעלו כמה שיותר מהר כדי לתבוע אותו וכדי לגרום לכך שהוא ייתן את הדין על מעשיו.

 

איזה עבירות נכנסות להגדרת המשפט הפלילי?

בבואנו לענות על השאלה מה הוא משפט פלילי אנחנו רואים שהרבה עבירות נכנסות לקטגוריה הזאת, כמו לדוגמה: עבירות רכוש, כלומר, אם אדם גונב (למידע נוסף בנושא עבירות גניבה) מאדם אחר זו יכולה להיות עבירה פלילית שהוא ייתן עליה את הדין. בנוסף, גם עבירות נשק, שוד, תקיפות, אלימות במשפחה, עבירות סמים ועבירות מין נכנסות כולן תחת ההגדרה של משפט פלילי.

עבירות של איומים וסחיטה הן חלק מהמשפט הפלילי וכך גם עבירות קטינים ועבירות מעשים מגונים. כפי שניתן לראות, תחת ההגדרה של המשפט הפלילי ניתן למצוא מגוון אדיר של עבירות ולכן ברור מדוע גם אתם תוהים האם כדאי יהיה לעשות משהו בנידון אם מישהו פגע בכם.

זה לא משנה איזה סוג של עבירה ביצע אותו אדם כלפיכם וזה לא משנה איזו תוצאה הייתה לעבירה, כי בכל מקרה החוק עומד לצידכם. לכן אין שום סיבה לוותר על מה שמגיע לכם ובהחלט כדאי לעשות כל מה שאתם יכולים כדי שמי שפגע בכם ייתן על כך את הדין.

 

כיצד מכינים את כתב התביעה?

כמובן שלא קל לענות על שאלה כזאת, שכן כל מה שקשור לתחום המשפט הפלילי מאוד מורכב. כל אחד מהצדדים יכול לתאר את הסיטואציה בדרך אחרת לגמרי ולכן פעמים רבות זו למעשה מילה של צד אחד מול המילה של הצד השני. משמעות הדברים היא שכדאי לכם, לפני הכול, לפנות לעורך דין פלילי שעוסק בתחום המשפט הפלילי ולהציג בפניו את הדברים.

זה לא אומר שעליכם להגיע אל עוה”ד שלכם עם תיק מוכן, אלא רק עם העובדות, כפי שהן נראות מהעיניים שלכם, ואם אפשר, גם לצרף לכך כל סימוכין אפשרי. בצורה כזאת לעורך הדין תהיה את כל התמונה הנדרשת, לפני הכול, כדי להבין האם באמת יש עילה לתביעה. בנוסף לכך, חשוב להבין למה אתם תובעים ומה היא בעצם המטרה שלכם.

כלומר, האם אתם פשוט רוצים שהצדק ייצא לאור? או שאולי אתם רוצים לקבל פיצוי על הנעשה? האם אתם רוצים שכולם יידעו מה קרה ואיזה עוול נעשה לכם או שאתם רוצים שהאדם שפגע בכם ישלם, בדרך כזו או אחרת, על שעשה? חשוב להגדיר את הדברים הללו כבר בתחילת הדרך שכן בהתאם לנתונים האלה ניתן יהיה לבחור מה עושים בעתיד והאם באמת יוצאים לדרך של תביעה.

 

איך יודעים לאיזה עורך דין פלילי כדאי לפנות?

האמת היא שיש הרבה עורכי דין שעוסקים בתחום המשפט הפלילי בכל פינה בארץ. לכן ברור מדוע אתם מתלבטים ולא לגמרי יודעים במי תרצו לבחור, כי מה שבטוח זה שאיש המקצוע שלכם צריך להיות אמין, מקצועי ובעיקר – בעל שנים רבות של ניסיון.

לכן, אם חשבת לרגע לבחור עו”ד פלילי רק בגלל שהוא הראשון שעלה לפניכם בגוגל כאשר עשיתם חיפוש, כדאי שתעצרו לרגע ותבדקו אודותיו מספר דברים. חשוב להבין: אומנם זה נכון שבאופן תאורטי מה שיקבע איך יסתיים המשפט אלה העובדות וכל מה שקרה, אך בפועל זה לא תמיד כך. כלומר, לעורכי הדין שמתנהלים ביניהם ומנהלים את התביעות ואת ההגנות בפני המשפט, יש השפעה רבה על התהליך ועל תוצאותיו.

לכן, אם אתם יכולים לפנות אל אנשי מקצוע שיכולים לסייע לכם, שמגיעים עם הרבה ניסיון ושיכולים לתת לכם שירות טוב, אז למה שתתפשרו על פחות מזה? לכן חלק ממה שצריך לבדוק לגבי עוה”ד שאליו אתם חושבים לפנות זו השאלה האם יש לו מוניטין בתחום. המוניטין הרבה פעמים יוכל לעזור לכם להבין האם אתם במקום הנכון או שעליכם להמשיך ולחפש את איש המקצוע שבידיו תפקידו את המשימה.

 

איזה עונש יקבל האדם שפגע בכם?

זו עוד שאלה חשובה מאוד ובדרך כלל לא קל לענות עליה. ראשית, חשוב להבין שעל כל עבירה פלילית שאדם מבצע יש כמובן עונש מקסימלי אחר הקבוע בחוק ושנית, לרוב יש התחשבות גם בנסיבות. אם ניקח לדוגמה את המקרה של עבירות הריגה, אנחנו נראה שהעונש המקסימלי בחוק עומד על 20 שנות מאסר אך בפועל הרבה פעמים מי שהרג אדם אחר יישב בכלא הרבה פחות שנים.

לדוגמה, אם נוכל להוכיח שזו אומנם הייתה הריגה אך יש בעבירה נסיבות מקלות, הרי שברוב המקרים בית המשפט לא ייתן לאשם את העונש המקסימלי שקובע החוק. דוגמה נוספת אלה הן עבירות שוד, שכן בגין עבירות שוד העונש המקסימלי יכול להיות עונש של לא פחות מ14 שנה.

עם זאת, אם מדובר על שוד שבוצע תוך שימוש באלימות פיזית או בנשק חם, כמו אקדח או סכין, הרי שאז העונש יוכל להגיע אפילו ל20 שנות מאסר. במילים אחרות, חשוב להבין שלגבי כל סוג של עבירה החוק קובע במפורש עונשים מקסימליים ומינימליים אך בפועל בית המשפט רשאי להחליט על גזרי דין אחרים.

 

כמה עולה ייצוג וסיוע משפטי של עורך דין פלילי בתחום הזה?

אין ספק שבין אם אתם נמצאים בצד האשם ובין אם אתם נמצאים בצד שמאשים, אתם צריכים עורך דין פלילי שיוכל לעזור לכם בצורה מושלמת. אם אתם אלה שתובעים בוודאי תרצו שהאדם יקבל את העונש המקסימלי אך אם אתם נמצאים בצד שתובעים אותו, הרי שתרצו לצמצם את העונש כמה שרק אפשר.

בכל המקרים הללו אתם זקוקים לעורכי דין טובים, מה שאומר שכדאי לבדוק בשבע עיניים אל מי אתם פונים. שימו לב שבמקרים רבים יש לאנשים נטייה לפנות באופן אוטומטי לעורך הדין ששכר הטרחה שלו הכי יקר בשוק והאמת היא, שלא תמיד זה כדאי.

עצם העובדה שעורך דין מסוים מרשה לעצמו לגבות מחירים מאוד גבוהים זה עדיין לא אומר שכדאי לכם להסכים לשלם כל סכום שידרשו מכם כי לא תמיד תשלום גבוה מבטיח הליך משפט עם תוצאה טובה יותר. מחפשים עו”ד מוביל שיסייע לכם בצורה מקצועית ומכובדת? התקשרו עוד היום למשרד של עם שנים של ניסיון, ידע והרבה הבנה בתחום המשפט הפלילי.

משפט פלילי

המשפט הפלילי הוא חלק מהמשפט הציבורי והתובעת בו היא המדינה. החוק הפלילי קובע את רשימת העבירות העומדות לדין פלילי ואת העונשים הצפויים לאדם שמבצע עבירות אלה.
מדובר בהתנהגות המנוגדת לחוק הפלילי, שמוגדרים לגביה חוקים לגבי האיסורים הנוגעים אליה. ככלל, ישנם סוגים שונים של התנהגות פלילית והם עשויים להשתנות בין מדינה למדינה, כך שהיחס להתנהגויות הפליליות משתנה בהתאם לחומרתן, בהתאם למדינה בה הן מתבצעות.
המטרה העיקרית בעונשים הניתנים על עבירות פליליות היא הרתעה, כאשר מדובר הן בהרתעה אישית, שמטרתה ללמד לקח את העבריין והן מטרה ציבורית, שמטרתה ללמד לקח את כלל ציבור האנשים. אולם, החיסרון הנובע מענישה כאמצעי הרתעה שאיננה אפקטיבית בחלק מן המקרים, שבהם העבריין שוקל את הרווח מול ההפסד בביצוע העבירה ובהתאם לכך, הוא עשוי להחליט אם לבצעה או לא.
תפקידה של מערכת המשפט הינו לשפוט ממצאים עובדתיים, לקבוע האם התנהגות מסוימת, הנשפטת לפניה הינה פלילית או לא ובהתאם, לגזור עונש לעבריין שהורשע במשפט. באם הוחלט בביצוע המשפט כי החשוד איננו אשם בביצוע העבירה, אזי קביעת הדין לגביו תהיה זיכוי. מתפקידה של מערכת המשפט גם להכריע בסוגיות מורכבות שהפתרון לגביהן אינו מתגבש בקלות, אלא עשוי לקחת זמן והדיונים המשפטיים לגביהם דורשים טיפול ממושך יותר.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים

עורך דין פלילי בפתח תקווה

עורך דין פלילי הוא גורם המקצוע המתמחה בכל הנוגע למשפט והחוק הפלילי בישראל, בדגש על חוק העונשין וההליך הפלילי. באתר שלנו – הנבחרת המשפטית תוכלו

עורך דין פלילי בחולון

החוק הישראלי מגדיר מנעד רחב מאוד של עבירות בתור עבירות פליליות. עבירה על אחד מסעיפי חוק העונשין עשוי להוביל אתכם לחקירה ואף להגשת כתב אישום

הזכות לביטחון

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

נסיבות הוצאת צו הרחקה

משמעותו של צו הרחקה היא למנוע מאדם אחד להתקרב לאחר, משום החשש להטרדות, איומים או התעללות. הוצאת צו הרחקה יכולה להיעשות מכוח ובהתאם לאחד משני

עבירות ועונשים בבית סוהר

הכניסה לבית הסוהר היא עונש חמור, אשר שולל מהאדם את חירותו באופן המשמעותי ביותר הקיים. החיים בתוך בית הכלא הם קשים וקשוחים, ועל האסירים ללמוד

זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינו צעד שמאיים על רבים, עוד בטרם התחילה החקירה עצמה. החשש קיים תמיד, במיוחד עבור אותם אנשים, אשר לא היה להם ניסיון

ועדת שחרורים

ועדת שחרורים ממונה מכוח הוראת סעיפים 32 ו – 33 לחוק שחרור על תנאי ממאסר. ועדת שחרורים רגילה או מיוחדת כוללת שופט שלום או מחוזי

הדרכים להקלה בעונש מאסר עולם

עונש מאסר עולם הינו עונש חמור אשר שולל מהאסיר את החופש לחיות חיים נורמטיבים ומרחיק אותו מהחיים הציבוריים והקהילתיים. מאסר עולם ניתן לאחר כתב אישום

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.