מעשה מגונה בפומבי

בעולם שלנו קיימים כל מיני קודי התנהגות, שעליהם אנחנו צריכים לשמור על מנת לעמוד בסטנדרטים הנורמטיביים של החברה. לצד קודי התנהגות אלו, שהם מעין חוקים לא כתובים באשר להתנהגות הלגיטימית שלנו בפומבי, קיימים גם חוקים של ממש שמגדירים בדיוק מה מותר לנו לעשות בציבור ומה לא.

מעשה מגונה בפומבי הוא אחד מן הדברים שאסור לאף אחד מאיתנו לבצע, והוא עבירה שעלולה להוביל לכדי הליך פלילי מורכב שעונשים וסנקציות בצידו. לכן אדם שנחשד או נאשם בביצוע מעשה מגונה בפומבי, מוטב לו שיסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי. בסקירה שלפניכם נסביר את פשר המושג “מעשה מגונה בפומבי” ואת המשמעויות המשפטיות שלו.

 

מה זה בכלל מעשה מגונה בפומבי?

יש כל מיני דברים שאותם מותר לנו לעשות בפומבי: אנחנו יכולים להשתזף בבגד ים בחופי הים, לערוך פיקניק עם חברים על גדותיו של נהר הירקון, אנחנו יכולים לערוך ארוחת על האש מפנקת בפארקים מוגדרים ועוד. לעומת זאת, יש דברים שביצועם בפומבי מהווה עבירה חמורה על החוק, ולכן אין לעשות אותם בשום תרחיש.

מעשה מגונה בפומבי הוא אחד מהדברים הללו, והוא כולל מעשים שנעשים למטרת גירוי, ביזוי או סיפוק מיני, ועצם ביצועם מהווה מטרד לציבור. מדובר כאן, בין היתר, על מעשים כמו חשיפת האיברים המוצנעים בציבור, אוננות פומבית ועוד.

 

למה שמישהו יבצע מעשה מגונה בפומבי?

המניעים לביצוע מעשה מגונה בפומבי יכולים להיות מניעים רבים. קיימים מניעים כמו הפרעות נפשיות שגורמות לביצוע העבירה, וקיימים גם אנשים שמבצעים מעשה מגונה בפומבי מתוך עצם היותם חולי מין, מטרידים סדרתיים וגם אנשים משועממים שאינם מבינים בהכרח את המשקל הכבד של מעשיהם.

 

מעשה מגונה בפומבי – העונשים הפוטנציאלים

מערכת המשפט אינה מקלה ראש בעבירות מסוג מעשה מגונה בפומבי, ומגנה אותן בכל תוקף.היות ומעשה מגונה בפומבי הוא עבירת מין לכל דבר ועניין, העונשים בצידה הם כבדים.

בין היתר, ניתן להבחין בעונשי מאסר של עד שנה לעבריין שביצע מעשה מגונה בפומבי ללא הסכמת האנשים שנוכחו במעמד, וכן לעבריין שמנצל את סמכותו לשם ביצוע מעשה שכזה. במידה ומדובר בקורבנות שהם קטינים, העונש יכול להגיע גם לשלוש שנות מאסר.

 

מה קורה כאשר מעשה מגונה בפומבי נעשה על ידי אדם עם בעיה נפשית?

מערכת המשפט יודעת להבדיל בין אנשים בריאים בנפשם שמבצעים מעשה מגונה בפומבי, וצריכים לשאת במלוא חומרת העונש והאחריות עבור ביצוע מעשיהם, לבין אנשים הלוקים בנפשם מסיבות כאלו ואחרות, כמו מחלות נפש, סיפור חיים מורכב ועוד.

כמובן שכל אלו צריכים יהיו להיות מוכחים בפני בית המשפט בצורה חד משמעית, אולם במקרים מסוימים מערכת המשפט תסכים להפחית בעונשו של הנאשם, ואף לא תטיל אותו כלל, ככל שמדובר באדם שביצע את העבירה בעקבות הפרעה נפשית.

 

מעשה מגונה בפומבי – באילו מקרים כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי

היות ומעשה מגונה בפומבי מוביל להליך משפטי מורכב, כל אדם הנחשד או נאשם בביצוע העבירה נדרש לליווי מקצועי מטעם עורך דין פלילי. במסגרת ההליך המשפטי, ידרש העבריין להציג בפני חוקרי המשטרה וייתכן גם שבפני בית המשפט, את גרסתו לאירוע שהוביל לחשדות המיוחסים לו, לצד הוכחות וראיות שונות שיגבו את טענותיו אל מול טענות המתלוננים או התביעה.

כל זאת במטרה להוכיח את חפותו או בניסיון להפחית מחומרת העונש שאותו הוא עומד לקבל עבור ביצוע העבירה. עורך דין פלילי הוא זה שיוכל לייעץ וללוות את החשוד / הנאשם ולהדריך אותו כיצד לפעול מול גורמי האכיפה והחוק כדי למצות את מירב הזכויות שלו.

 

על חשיבות הניסיון המקצועי של עורך דין פלילי בייצוג נאשמים בביצוע מעשה מגונה בפומבי

לפחות בחלק מהמקרים, עבריינים שנאשמים בביצוע עבירות שונות, כמו מעשה מגונה בפומבי, עומדים לראשונה מול מערכת משפטית נוקשה ומסודרת. עורך דין פלילי מביא איתו ניסיון עבר, שיוכל לסייע לעבריינים ברגע האמת.

הניסיון כולל היכרות עם כלל השלבים בדרך להליך המשפטי, וכן לקיחת חלק במשפט עצמו. הניסיון הזה יכול לשרת את העבריינים הנאשמים בזמן ההליך המשפטי הספציפי שלהם, ולהביא לכדי תוצאות טובות.

 

האם כל מעשה מגונה בפומבי מגיע לדיון בבית המשפט?

בית המשפט הוא הסמכות הממונה על מתן עונשים לעבריינים המורשעים בפלילים. היות ומעשה מגונה בפומבי הוא עבירה פלילית לכל דבר ועניין, ברגע שתתקבל תלונה במשטרה עבור ביצועו של המעשה – תחל חקירה שעלולה להגיע לפתחו של בית הדין הפלילי.

במידה ומסקנות החקירה יצביעו על כך שיש לערב את בית המשפט במקרה ולהעביר לידיו את ההחלטה בעניין התלונה, יחל הליך משפטי שיתנהל כדיון בבית המשפט הפלילי.

 

מעשה מגונה בפומבי – עורך דין פלילי צריך להכיר את המקרה על בוריו

על מנת שעורך דין פלילי אכן יוכל להשתמש במגוון הכלים, הסעדים והניסיון המקצועי שבהם הוא מחזיק, הוא צריך להכיר את מכלול הפרטים הנוגעים לאירוע שהוביל להגשת כתב האישום כנגד מרשו. ברגע שעבריינים משתפים פעולה בצורה מופתית עם עורך דין פלילי, באפשרותו לפעול לקידום טובתם האישית.

עורך דין פלילי שלא חשוף לכלל הפרטים, עלול לייצג את העבריין בצורה קלוקלת שלא תוביל לתוצאות הרצויות לו. שיתוף הפעולה של לקוח עם עורך הדין המייצג אותו, אם כן, הוא תנאי הכרחי לבניית קו הגנה מנצח.

 

בשורה התחתונה

עם עורך דין פלילי לצידכם, אתם יכולים לשפר את סיכוייכם לכך שתוצאות ההליך המשפטי יהיו לטובתכם, ושהעונש שתקבלו במידה ותורשעו בביצוע עבירת מעשה מגונה בפומבי יהיה מופחת.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון. 

לפי החוק, מעשה מגונה הינו פעולה מינית שמטרתו של האדם המבצע אותה, להגיע לסיפוק מיני או להטריד אנשים אחרים באמצעותה. מעשה מגונה יכול להתבטא ע”י דיבורים מיניים, תנועות מגונות או התערטלות בפומבי של האדם המבצע אותו.

מבחינת החוק, העונש על מעשה מגונה בפומבי ניתן בהתאם לחומרת המעשה, כאשר קיימת הבחנה בין מעשים שהתבצעו לצורך סיפוקו האישי של מבצע העבירה ובין מעשים שמטרתם לפגוע באשם אחר. בנוסף, קיימת הבחנה בין ביצוע במעשה המגונה בפרהסיה, מול אנשים ובין ביצוע המעשה בפני אדם ספציפי, במטרה לפגוע בו. בנוסף, קיימת החמרה בחוק בנוגע מעשים מגונים המתבצעים תוך שימוש לרעה ביחסי עבודה.
העונש על ביצוע מעשה מגונה בפומבי יכול להיות כשנה של מאסר ויכול להגיע לשלוש שנות מאסר, כשמדובר בעבירה שבוצעה מול קטין מתחת לגיל 16, בין אם הסכים למעשה המגונה ובין אם לא.

ככלל, קיימת הבחנה בחוק בין אדם נורמטיבי, שצריך לקחת אחריות על מעשיו ולקבל את מלוא העונש המגיע לו ובין אדם עם בעיה נפשית, שהיחס למעשיu הינו מורכב יותר ולרוב, העונש הניתן לו הינו מופחת, בשל מצבו הנפשי.

מעשה מגונה נחשב כעבירה פלילית לכל דבר והמואשם בביצוע מעשה כזה יעבור הליך פלילי הכולל חקירה משטרתית שעשויה להגיע למשפט.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

תקיפה מינית

ההגדרה של תקיפה מינית והצורה שבה התרבות והחוק מתייחסים לנושא השתנתה באופן ניכר לאורך השנים וממשיכה להשתנות בימים אלו. ההגדרה הזו משתנה בין תרבויות שונות

ביצוע מעשי סדום – עונש

עבירות מין נמנות עם העבירות הפליליות החמורות ביותר שעבריין יכול לבצע. מערכת המשפט במדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לעבריינים שנמצאים אשמים בביצוע עבירות מין, בניסיון

הפצת סרטון מיני באינטרנט

כניסתו של האינטרנט אל חיינו לפני כמה עשורים הביאה איתה, אמנם, לא מעט דברים חיוביים, אך לצידם ניתן להבחין בקלות גם בלא מעט תופעות שליליות

עבירות מין במחשב – עונש

מהרגע שבו רשת האינטרנט נכנסה לחיינו, הם השתנו מן הקצה אל הקצה. פעולות שנדמה היה שלא נוכל לבצע לעולם מתבצעות היום בלחיצת כפתור, ונפתחו בפנינו

מעשה מגונה בפומבי – עונש

ישנם מעשים שעשייתם במרחב הציבורי מהווה עבירה חמורה על החוק. מעשה מגונה בפומבי נמנה עם סוגי המעשים האלה, והוא כולל פעולות שמתבצעות לשם גירוי, פרובוקציה,

חוק התיישנות בעבירות מין

חוק ההתיישנות נועד למנוע מצב שבו אדם יגיש תביעה נגד אדם אחר בגין חוב או עוולה, לאחר שנים רבות של שתיקה. באופן כללי, התיישנות נכנסת

עבירות מין במחשב

עם הקטגוריות הבעייתיות יותר של עבירות פליליות בישראל ניתן למנות עבירות מין. עבירות מין הן כל פגיעה בזולת שהיא בעלת מאפיינים מיניים. בעידן המודרני, עבירות

עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה הן מעשים של פגיעה מינית המתבצעים בתוך התא המשפחתי. אלו הן עבירות פליליות אשר פוגעות באופן חמור ביותר בביטחונם האישי ובצנעתם של

עבירות אונס – עונש

עבירות אונס ידועות בחוק העונשין בישראל בתור “עבירות אינוס”. אלו הן עבירות פליליות חמורות ביותר, אשר במסגרתן מתבצעת בעילת אישה ללא הסכמתה המפורשת. בין אם

עורך דין הטרדה מינית

חרף העובדה שחלפו למעלה מ – 20 שנים מאז שנחקק החוק למניעת הטרדות מיניות בישראל, גם בשנת 2021 תופעת ההטרדה המינית, טרם פסה מן העולם.

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.