מי זכאי בישראל לדרכון פולני?

תוכן עניינים
עורך דין יוני לוי
עו"ד יוני לוי - זמין לייעוץ

מאז שנפתחה בפני הישראלים האפשרות להוציא דרכון אירופאי בעקבות חוקים של מספר מדינות באירופה שמאפשרים זאת, הישראלים נוהרים בהמוניהם לשגרירויות ולמשרדי עורכי הדין על מנת לברר את זכאותם לדרכון אירופאי.

פולין היא אחת מהמדינות שמאפשרות לישראלים בעלי שורשים פולניים להוציא דרכון פולני. כיצד תדעו אם אתם זכאים לכך?

 

זכאות לדרכון פולני

באופן עקרוני, כמעט כל ישראלי שיש לו שורשים פולניים ויכול להוכיח זאת – עשוי להיות זכאי לאזרחות פולנית. על מנת להוכיח זאת, תידרשו לאתר מסמכים ותעודות שונות שיכולות להעיד על כך שהמוצא של אבותיכם הוא מפולין. קבלת האזרחות תתאפשר גם במידה וקרוב משפחתכם הפולני כבר אינו נמצא בין החיים, כל עוד ניתן להוכיח את שורשיו הפולניים.

חשוב לדעת שפולין לא דורשת ממבקשי האזרחות מבחנים כלשהם לגבי ידיעת השפה הפולנית או בקיאות בהיסטוריה והתרבות שלה, ולכן הוצאת דרכון פולני נחשבת לפשוטה יותר ביחס למדינות אחרות.

קרא עוד על הזכאות לדרכון פולני, ועל בדיקת הזכאות שלכם במספר צעדים פשוטים (וללא עלות).

 

מה ייתן לכם דרכון פולני?

פולין משתייכת לאיחוד האירופי, וככזאת – אזרחיה מקבלים את כל היתרונות שלהם זכאים אזרחי האיחוד האירופי. חלק מיתרונות אלו הן אפשרות לגור ולעבוד בכל מדינות האיחוד (אין הכרח לגור דווקא בפולין, תוכלו לבחור כל יעד שמתחשק לכם ברחבי האיחוד), לימודים בחינם או בסבסוד משמעותי במגוון רחב של מוסדות אקדמאיים בכל רחבי האיחוד ואפשרות מעבר חופשית בין המדינות (ללא צורך בביקורת גבולות).

יתרון חשוב נוסף הוא הקלה בתנאי הקבלה של ויזת עבודה לארצות הברית – לאלו מכם שחולמים לגור בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אך נרתעים מהבירוקרטיה שישראלים צריכים לעבור על מנת לקבל ויזה כזאת. אזרחים אירופאים מקבלים ויזת עבודה בתנאים מקלים!

 

כיצד מוציאים דרכון פולני?

לאחר שעברתם את שלב הזכאות לדרכון (כלומר, מצאתם שאתם זכאים לקבלו) – תצטרכו להמציא מספר מסמכים נוספים שהשלטונות הפולניים דורשים, שקשורים להוכחת השורשים שלכם. שימו לב שעל פי רוב, מסמכים אלו צריכים להיות מוגשים עם חותמת של אפוסטיל ועם תרגום המסמכים לפולנית (מומלץ לבדוק זאת לפני כן).

לאחר הגשת המסמכים עצמם, עשוי לעבור זמן רב עד שהתהליך יימשך, ויש לקחת זאת בחשבון לפני התחלת התהליך (הזמן המוערך שלוקח הוא כשנה, אך זה עשוי להשתנות בהתאם למורכבות של התיק).

כאשר תקבלו את האישור שההליך הסתיים בהצלחה, תצטרכו להמתין לקבלת התעודה המקורית מפולין, ולקבוע תור לשגרירות הפולנית על מנת לקבל את הדרכון המיוחל. גם שלבים אלו עלולים לקחת זמן רב, ויש לקחת זאת בחשבון.

אם ברצונכם לחסוך בזמן ובהתעסקות בירוקרטית, תוכלו לעבור את התהליך בליווי של משרד עורכי דין שמתעסק בתחום, שידאג להתעסק בכל הבירוקרטיה בשמכם ולקדם את התהליך בצורה מהירה יותר.

 

מטוס כדור ודרכון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו