מהם ימי מילואים

היות ואנחנו נמצאים באמצע המזרח התיכון ושכנינו אינם אוהדינו, כל אזרח בארץ (אלא אם כן קיבל פטור) חייב בימי מילואים על פי חוק. מה מטרת הצבא בגיוס מילואימניקים? באופן כללי, תגבור כוחות הביטחון במקרים של מלחמות, תגבור תפקידים מסוימים ועוד.

אם בעבר ימי המילואים היו “שמורים” בעיקר לאזרחים, הרי שכיום ישנן המון אזרחיות ששירתו שירות קרבי מלא בצבא. על כל אזרח במדינת ישראל חלה החובה האזרחית לשרת בימי מילואים. אם לא קיבלתם פטור ממילואים, אתם תהיו גם זכאים לתגמולי מילואים שונים. כמו שנאמר, לא הכול רק חובות, יש גם זכויות כמובן. חיילי מילואים נקראים לשרת בזמני מלחמה, אך לא רק.

 

מתי נקראים למילואים?

הצבא דורש את התפקדותם של חיילי המילואים גם עבור תרגילים, אימונים ועוד. על כל יום מילואים, חייל המילואים כמובן מקבל שכר. בין אם עברתם שירות קרבי או לא, אתם תהיו מחויבים בימי מילואים על פי חוק. כמובן שישנם תפקידים יותר רלוונטיים ופחות מבחינת הצבא, מה שעשוי אפילו לזכות אתכם בפטור מהמילואים.

במילים אחרות, ישנם תפקידים צהליים מסוימים שאינם מצריכים מהחייל המשתחרר לשרת במילואים. במידה והצבא מחליט כי אתם לא נדרשים להיקרא לימי מילואים, יידעו אתכם ביום השחרור או לאחר השחרור (בד”כ מתבצע באמצעות שיחת טלפון שמבשרת על שחרורכם מהמילואים).

 

מי הם חיילי המילואים?

חיילי מילואים עשויים להחזיק בתפקידים כלליים, אך ישנם גם מפקדי יחידות וגדודים שהם חיילי מילואים. בפועל, בערך 1.5% מכלל האוכלוסייה משרת במילואים (למעלה מ-20 ימים כל 3 שנים). אם בעבר חיילות היו פטורות מלשרת במילואים מחמת מגדר, היום המצב הוא אחר.

בשנות התשעים המוקדמות, רק כ-1% בודד מהנשים שירתו במילואים, בעוד שכיום, בערך 16% מהנשים משרתות במילואים באופן מלא. יש להבין כי ימי המילואים עולים לצבא לא מעט כסף, וזו אחת הסיבות שישנם קיצוצים רבים בימי המילואים, קיצוצים בתפקידים צהליים ועוד. בשנים האחרונות, צה”ל החל יותר ויותר לצמצם את היקף ימי המילואים בפועל, מה שמוביל לחיסכון משמעותי בתקציבי הביטחון.

 

תגמולי מילואים לאזרח

למעשה, אם כל יום מילואים עולה לצבא 500 ₪ (שאתם כמובן זכאים להם), אז בעקבות צמצום היקף ימי המילואים, צה”ל חסך בשנת 2017 כ-4 מיליארד ₪. בעבר נקבע על פי חוק כי כל אזרח יהיה חייב ב-36 ימי מילואים בשנה. בחלוף הזמן, הצבא עבר למודל תלת שנתי, בו נקבע כי אזרחים המשרתים במילואים יהיו חייבים ב-54 ימי מילואים בכל שלוש שנים.

כמובן שכמות ימי המילואים שלכם תשתנה בהתאם לתפקיד שלכם, ואם התפקיד שלכם מצריך אימונים נרחבים אז גם שירות המילואים עשוי להתארך. במידה ושירתם בתפקיד של מש”ק, אתם עשויים להיות חייבים ב-70 ימים (ל-3 שנים). אם בשירותכם הצבאי יצאתם לקורס קצונה, אתם יכולים להיות מחויבים ב-84 ימי מילואים כל שלוש שנים.

יציאה למלחמה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

הקלות לחייל מילואים שהוא תושב חוזר

מדינת ישראל מעוניינת בהחזרת תושבים, שעזבו את הארץ לטופב מגורים ועבודה בארץ אחרת ולכן מעניקה הטבות במישורים שונים לתושבים חוזרים, במגוון תחומים, ביניהם גם שירות

פטור ממילואים מחמת היריון

במדינת ישראל אומנם שירות המילואים הינו חובה עבור לא מעט אנשים, אך ראשית, לא כל מי שמילא תפקיד מסוים בתור חייל סדיר יידרש לעשות גם

פטור זמני משירות מילואים

במדינת ישראל לא רק שהשירות הצבאי הינו חובה, אלא חובה גם לעשות מילואים מידי שנה. אומנם זה נכון שככל שעוברות השנים מספר האנשים שעושים מילואים

בקשת מעבר יחידה במילואים

חיילי המילואים הנמצאים בשירות פעיל, משוייכים ליחידה בהם הם ביצעו את השירות הסדיר או את שירות הקבע שלהם. היות ואוכלוסיית חיילי המילואים מורכבת ממגוון רחב

עורך דין מירי גביש
אם יש ספק אין ספק! פנה לעורכת דין שתגן על זְכוּיוֹתֶיךָ