מהם ימי מילואים

תוכן עניינים

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

היות ואנחנו נמצאים באמצע המזרח התיכון ושכנינו אינם אוהדינו, כל אזרח בארץ (אלא אם כן קיבל פטור) חייב בימי מילואים על פי חוק. מה מטרת הצבא בגיוס מילואימניקים? באופן כללי, תגבור כוחות הביטחון במקרים של מלחמות, תגבור תפקידים מסוימים ועוד.

אם בעבר ימי המילואים היו "שמורים" בעיקר לאזרחים, הרי שכיום ישנן המון אזרחיות ששירתו שירות קרבי מלא בצבא. על כל אזרח במדינת ישראל חלה החובה האזרחית לשרת בימי מילואים. אם לא קיבלתם פטור ממילואים, אתם תהיו גם זכאים לתגמולי מילואים שונים. כמו שנאמר, לא הכול רק חובות, יש גם זכויות כמובן. חיילי מילואים נקראים לשרת בזמני מלחמה, אך לא רק.

 

מתי נקראים למילואים?

הצבא דורש את התפקדותם של חיילי המילואים גם עבור תרגילים, אימונים ועוד. על כל יום מילואים, חייל המילואים כמובן מקבל שכר. בין אם עברתם שירות קרבי או לא, אתם תהיו מחויבים בימי מילואים על פי חוק. כמובן שישנם תפקידים יותר רלוונטיים ופחות מבחינת הצבא, מה שעשוי אפילו לזכות אתכם בפטור מהמילואים.

במילים אחרות, ישנם תפקידים צהליים מסוימים שאינם מצריכים מהחייל המשתחרר לשרת במילואים. במידה והצבא מחליט כי אתם לא נדרשים להיקרא לימי מילואים, יידעו אתכם ביום השחרור או לאחר השחרור (בד"כ מתבצע באמצעות שיחת טלפון שמבשרת על שחרורכם מהמילואים).

 

מי הם חיילי המילואים?

חיילי מילואים עשויים להחזיק בתפקידים כלליים, אך ישנם גם מפקדי יחידות וגדודים שהם חיילי מילואים. בפועל, בערך 1.5% מכלל האוכלוסייה משרת במילואים (למעלה מ-20 ימים כל 3 שנים). אם בעבר חיילות היו פטורות מלשרת במילואים מחמת מגדר, היום המצב הוא אחר.

בשנות התשעים המוקדמות, רק כ-1% בודד מהנשים שירתו במילואים, בעוד שכיום, בערך 16% מהנשים משרתות במילואים באופן מלא. יש להבין כי ימי המילואים עולים לצבא לא מעט כסף, וזו אחת הסיבות שישנם קיצוצים רבים בימי המילואים, קיצוצים בתפקידים צהליים ועוד. בשנים האחרונות, צה"ל החל יותר ויותר לצמצם את היקף ימי המילואים בפועל, מה שמוביל לחיסכון משמעותי בתקציבי הביטחון.

 

תגמולי מילואים לאזרח

למעשה, אם כל יום מילואים עולה לצבא 500 ₪ (שאתם כמובן זכאים להם), אז בעקבות צמצום היקף ימי המילואים, צה"ל חסך בשנת 2017 כ-4 מיליארד ₪. בעבר נקבע על פי חוק כי כל אזרח יהיה חייב ב-36 ימי מילואים בשנה. בחלוף הזמן, הצבא עבר למודל תלת שנתי, בו נקבע כי אזרחים המשרתים במילואים יהיו חייבים ב-54 ימי מילואים בכל שלוש שנים.

כמובן שכמות ימי המילואים שלכם תשתנה בהתאם לתפקיד שלכם, ואם התפקיד שלכם מצריך אימונים נרחבים אז גם שירות המילואים עשוי להתארך. במידה ושירתם בתפקיד של מש"ק, אתם עשויים להיות חייבים ב-70 ימים (ל-3 שנים). אם בשירותכם הצבאי יצאתם לקורס קצונה, אתם יכולים להיות מחויבים ב-84 ימי מילואים כל שלוש שנים.

יציאה למלחמה

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין
עו"ד יוני לוי - זמין לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
פטור ממילואים לדתיים

סוגיית הפטור משירות צבאי לגברים דתיים נמצא בראש המחלוקת הדתית- חילונית שפוקדת את המדינה שלנו זה שנים רבים. כיום לא קיים פטור גורף לגבר דתי

פטור ממילואים מטעמי דת

אנשים רבים אומרים שהשירות הצבאי משנה בצורה משמעותית את עורך חייו של אדם. רבים מתבגרים בצורה משמעותית מאוד בשל החוויות שחוו במהלך השירות הצבאי שלהם.

פטור קבוע משירות מילואים

חיילי מילואים רבים אשר עוברים שינויים בחייהם, רשאים להגיש בקשה על מנת לקבל פטור קבוע משירות מילואים. הסיבות לבקשת פטור קבוע משירות מילואים הן רבות

מה התהליך להגשת פטור ממילואים

אחרי שנים רבות בהן תרמו ממרצם וזמנם, חיילי מילואים רבים מגיעים לשלב בו הם מבקשים פטור ממילואים. הבקשה לפטור ממילואים היא תהליך שלוקח זמן ולעיתים

שינוי פרופיל רפואי לחיילי מילואים

אם אתם משרתים במילואים, ואתם מרגישים שחל שינוי במצבכם הרפואי אשר אינו מאפשר לכם לעשות את התפקיד הקבוע שלכם במילואים, עומדת בפניכם אפשרות לשנות את

שחרור משירות מילואים בגין לידת ילד

חלק בלתי נפרד מהשירות הצבאי, שירות החובה במדינת ישראל, הוא שירות המילואים שמגיע לאחר השחרור. לשירות המילואים קיימים כל מיני פטורים המאפשרם לסיים את השירות,