זכות השימוע

זכות השימוע הינה זכות חדשה יחסית אשר הפכה להיות מוכרת באופן רשמי רק בזמן האחרון. עד לא מזמן זכות השימוע הייתה קיימת רק עבור נבחרי ציבור שהיו חשודים בעבירות פליליות כאלה ואחרות. אך נדגיש כי הזכות איננה הייתה מצוינת בספר החוקים, ובית המשפט הישראלי הכיר בזכות הזאת כחלק מהרצון לעשיית הצדק בכל מקרה שהגיע לפתחו. כיום כאמור מדובר בזכותו של כל חשוד בעבירה כזאת או אחרת, וחשוב מאוד לדרוש את הזכות הזאת כמו את שאר הזכויות שעומדות לרשותו של כל חשוד.

עורך דין פלילי אשר מכיר את תחום הדין הפלילי ידע בדיוק אילו זכויות אדם מגיעות לכם בכל שלב של ההליך. לכן חשוב מאוד שלא תעמדו לבדכם מול רשויות המשפט במדינת ישראל, אחרת תתקשו מאוד לדעת אילו זכויות מגיעות לכם. זכות השימוע יכולה להיות משמעותית מאוד על מנת להוכיח את חפותכם, ולכן חשוב מאוד לוודא כי הזכות ניתנה לכם. אם יש לכם ספק, או שאינכם בטוחים אם קיבלתם את מלוא זכויותיכם כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפנות לעורך דין פלילי והוא יספק לכם את כל המידע הרלוונטי עבורכם. כך תוכלו לדעת שאתם נמצאים בידיים הטובות ביותר, אלה שילווה אתכם לכל אורך ההליך עד אשר תקבלו את מבוקשכם.

 

זכות השימוע עבור כל חשוד

משנת 2000 כל חשוד אשר מואשם בעבירה פלילית על פי ספר החוקים של מדינת ישראל רשאי לקבל את זכות השימוע – כל עוד התביעה מעוניינת להגיש כתב אישום כנגד החשוד. החוק קובע כי זכות השימוע קיימת רק עבור חשודים בעבירות פשע שהעונש עליהן מתחיל מ-3 שנות מאסר בפועל והחשוד איננו נמצא במעצר באותה העת.

על פי סעיף 60 א’ בספר החוקים התביעה מחויבת להודיע לחשוד על הגשת כתב אישום בעינינו, וכך החשוד יוכל מצידו להגיש בקשה לשימוע על מנת לטעון את טענותיו בנושא. בנוסף התביעה מחויבת להודיע בצורה ברורה ומפורטת את הסיבות שבגינן הוחלט להגיש כתב אישום כנגד החשוד – כך שהוא יוכל להכין את עצמו לשימוע בצורה הטובה ביותר.

זוהי הסיבה שחשוב מאוד להצטייד בעורך דין פלילי על מנת שילווה אתכם לכל אורך ההליך, ויעזור לכם לבנות את השימוע בצורה טובה כך שהוא יוכל לעשות את ההבדל. זכות השימוע מגיע לכל חשוד פעם אחת בלבד, ולכן חשוב להשתמש בכוח שניתן לכם על מנת להפוך את ההחלטה ולגרום לכך שתוכלו לצאת לחופשי. אם תחליטו להשתמש בזכות השימוע ללא נוכחות של עורך דין, האפקט יאבד מהכוח שלו ויהיה לכם קשה מאוד להחזיר את הגלגל לאחור. לכן אל תתפשרו על פחות מהטוב ביותר כאשר זה מגיע לשלב שבו אתם צריכים לבחור עורך דין פלילי שילווה אתכם לאורך המשפט ויעזור לכם לגבש את השימוע.

 

צילום חומר הראיות בשלב השימוע

אחד מהדברים החשובים ביותר שכל חשוד צריך לדעת זה שעומדת לרשותו הזכות לצלם את חומרי הראיות כנגדו כבר בשלב השימוע. באמצעות צילום חומרי הראיות תוכלו להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי בכדי לגבש את מכתב השימוע. בזכות הניסיון של עורך דין פלילי תוכלו לבנות טענות נגדיות אשר ינפצו את כל חומרי החקירה, וכך בית המשפט יכול להימנע מהגשת כתב אישום בעניינכם. מדובר באחד מהשלבים החשובים ביותר שיכולים לעזור לכם להוציא את הצדק לאור, או לכל הפחות להוריד מחומרת כתב האישום והעונש הצפוי על פי החוק.

במידה והחלטתם לפנות אל עורך דין פלילי לא מיומן או חסר ניסיון מדובר בסיכון משמעותי מאוד שיכול לעלות לכם ביוקר בראייה לרחוק. אומנם אתם יכולים לחסוך בעלויות הכספיות המגיעות ביחד עם שכר הטרחה, אך בסוף לא תצליחו להשיג את מבוקשכם ותמצאו את עצמכם יושבים בבית הכלא על העבירה שאותה ביצעתם. זכות השימוע היא הזכות החשובה ביותר שעומדת לרשותו של כל חשוד, ובאמצעות צילום חומר הראיות תוכלו לגבש מכתב מסודר שבו יהיו מנומקות כל הסיבות שבגינן צריך לבטל את כתב האישום.

רק עורך דין פלילי אשר מכיר את הדין הפלילי על בוריו ידע בדיוק כיצד לפעול, ובאיזה שלב יהיה הכי נכון להגיש את כתב האישום על מנת לסייע לכם בהשגת המטרות שלכם.

 

מכתב שימוע מנומק וענייני

אחד מהדברים החשובים ביותר שצריך לעשות כאשר מקבלים את זכות השימוע זה לנסח מכתב קצר וענייני שבו מתוארות כל הסיבות שבגינן ניתן לשנות את גזר הדין או לבטל את פתיחת התיק הפלילי. חשוב מאוד לגבש מכתב אשר כולל בתוכו טיעונים רבים כאלה שיכולים לסתור את עמדת הפרקליטות או עמדת התביעה. מהסיבה הזאת אסור לכם להתפשר באיכות של עורך הדין הפלילי שילווה אתכם לאורך כל ההליך.

עורך דין פלילי מנוסה ידע כיצד לדובב את הלקוח שלו ולספק לו את כל המידע הנחוץ על מנת להוריד ממנו את הלחץ או הסטרס שבו הוא שרוי. כל לקוח שעומדת מעליו עננה כבדה של כתב אישום פלילי יכול למצוא את עצמו בלחץ רב ועם המון דברים חדשים שהוא נאלץ להתמודד איתם. בזכות הניסיון של עורך הדין המיומן יהיה ניתן לגשר את הפערים ולהביא למצב שבו תוכלו לבנות ביחד כתב הגנה משכנע אשר יסתור את כל הטענות שבגינן אמור להיפתח כתב אישום.

במידה ותחליטו לכתוב את מכתב השימוע באופן עצמאי יהיה לכם קשה מאוד לעשות זאת. אינכם מכירים את הדין הפלילי על בוריו, דבר שיעמיד אתכם בסיטואציה שבה תצטרכו להתמודד עם דברים חדשים. בנוסף שלב המשפט יכול להיות קשה מאוד, בנוסף למספר רב של חקירות שאליהן אתם צריכים להגיע. כל הנושא הזה יקשה עליכם מאוד לגבש מכתב שימוע ענייני אשר אמור לסתור את ההחלטה של הפרקליטות או של התביעה.

כך שאם אתם רוצים לדעת שניצלת את זכות השימוע שלכם בצורה הטובה ביותר, כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפנות לעורך דין פלילי. איש המקצוע ידע בדיוק כיצד לבנות את מכתב השימוע ויסייע לכם להשיג את מבוקשכם תוך מתן הכוונה מדויקת לכל אורכו של ההליך המשפטי. ברגע שתדעו שאתם נמצאים בידיים הטובות ביותר אתם תרגישו הרבה יותר בנוח, ויהיה לכם קל מאוד לשתף את עורך הדין שלכם במה שאתם מרגישים או חושבים לכל אורך הדרך.

זכות השימוע

לפי חוק, כל אדם החשוד בעבירה מסוג פשע, יש זכות לקבלת שימוע בטרם ההחלטה בנוגע להגשת כתב אישום כנגדו. ישנם מצבים בהם השימוע עשוי להוביל לסגירת החקירה ולמנוע את המשך ההליך הפלילי.

הליך השימוע הפלילי מתקיים בפני רשויות התביעה ומטרתו לתת הזדמנות לחשוד בעבירה להציג את טענותיו בטרם התחלת ההליך הפלילי בבית משפט.

לפי חוק, הגשת כתב אישום יכולה להתקיים רק לאחר ביצוע הליך השימוע. בבחינת בית משפט, להליך השימוע ישנה חשיבות גבוהה ולכן, הפרת הזכות לשימוע מאפשרת לנאשם לטעון לפסילת כתב האישום או לנצל את הפרת השימוע בכדי להשיג כתב אישום מרוכך הרבה יותר מזה שהיה אמור להתגבש במקור.

כשחומר החקירה מגיע לידיה של התביעה, עליה ליידע את החשוד באופן כתוב כי הועבר אליה חומר החקירה. לחשוד יש זכות לפנות לתביעה תוך 30 יום מקבלת ההודעה ולהביע את טיעוניו ע”י מכתב בנוגע למניעת כתב האישום כנגדו. באם החשוד זקוק לזמן נוסף בכדי להתכונן לשימוע, ניתן יהיה לדחות את מועדו, או לאפשר לחשוד לקיימו בע”פ.
ככלל, ההמלצה היא להתייעץ עם עו”ד מומחה בתחום בנוגע לשימוע ובעזרת ניסיונו ובקיאותו בתחום, להצליח להתכונן היטב להליך השימוע.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים

עורך דין פלילי בפתח תקווה

עורך דין פלילי הוא גורם המקצוע המתמחה בכל הנוגע למשפט והחוק הפלילי בישראל, בדגש על חוק העונשין וההליך הפלילי. באתר שלנו – הנבחרת המשפטית תוכלו

עורך דין פלילי בחולון

החוק הישראלי מגדיר מנעד רחב מאוד של עבירות בתור עבירות פליליות. עבירה על אחד מסעיפי חוק העונשין עשוי להוביל אתכם לחקירה ואף להגשת כתב אישום

הזכות לביטחון

הזכות לחיים ולביטחון ולשלמות הגוף יוצאת מנקודת הנחה שכל פגיעה בחייו של אדם או בשלמות גופו תיחשב למעשה פסול ובלתי מוסרי, שגם גופי הצדק וגם

נסיבות הוצאת צו הרחקה

משמעותו של צו הרחקה היא למנוע מאדם אחד להתקרב לאחר, משום החשש להטרדות, איומים או התעללות. הוצאת צו הרחקה יכולה להיעשות מכוח ובהתאם לאחד משני

עבירות ועונשים בבית סוהר

הכניסה לבית הסוהר היא עונש חמור, אשר שולל מהאדם את חירותו באופן המשמעותי ביותר הקיים. החיים בתוך בית הכלא הם קשים וקשוחים, ועל האסירים ללמוד

זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינו צעד שמאיים על רבים, עוד בטרם התחילה החקירה עצמה. החשש קיים תמיד, במיוחד עבור אותם אנשים, אשר לא היה להם ניסיון

ועדת שחרורים

ועדת שחרורים ממונה מכוח הוראת סעיפים 32 ו – 33 לחוק שחרור על תנאי ממאסר. ועדת שחרורים רגילה או מיוחדת כוללת שופט שלום או מחוזי

הדרכים להקלה בעונש מאסר עולם

עונש מאסר עולם הינו עונש חמור אשר שולל מהאסיר את החופש לחיות חיים נורמטיבים ומרחיק אותו מהחיים הציבוריים והקהילתיים. מאסר עולם ניתן לאחר כתב אישום

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.