העדר הסכמה על משמורת בין ההורים

תוכן עניינים
עורכת דין הלנה שמחי מומחית בדיני משפחה וירושה
עו"ד משפחה הלנה שמחי - זמינה לייעוץ

העדר הסכמה על משמורת בין ההורים הופכת לעיתים קרובות הליכי גירושין רגועים להליכי גירושין סוערים ומלאי אמוציות, המאבק על הילדים בין זו ההורים מקשה על ניהול הליך הגירושין ומעמיד את הילדים בלב ההליך, במקרים כאלה לרוב בית המשפט הוא שיפסוק בסוגייה.

 

מהי משמעות המשמורת?

המשמעות העיקרית והמשמעותית ביותר של המשמורת היא שהילדים יגורו באופן קבוע עם ההורה שקיבל את המשמורת, כל זאת כמובן תחת הסכמי ראייה שיקבעו זמנים בהם הילדים ייפגשו עם ההורה השני ואף ילונו אצלו.

חשוב להבין שהמשמורת לא פוגעת באחריות החוקית של ההורה לילדו, כאשר להורה שלא זכה במשמורת יש זכות להתערב בחיי הילדים בכל הנוגע להחלטות הקשורות בחינוך, בבריאות ובהחלטות גדולות אחרות הקשורות לעתיד הילדים.

זוג גרושים

 

משמורת ילדים במסגרת הליך מוסכם

כאשר שני הצדדים מצליחים להגיע להסכמה בנוגע למשמורת ההליך לרוב פשוט בהרבה וכמעט כל הסכם בין שני הצדדים הוא הסכם תקף, הליכי גירושין בהם יש הסכמה בנוגע לילדים לרוב נגמרים במהירות גבוהה יותר וההליך כולו מתנהל בצורה רגועה יותר.

משמורת ילדים כאשר אין הסכמה בין ההורים

במקרה זה יש צורך לפנות לבית המשפט כדי שיכריע בסוגיית המשמורת, בשנים האחרונות בתי המשפט בישראל מנסים לשמור על איזון בין שני ההורים מתוך מחשב על טובת הילד ומתוך רצון שלא להוביל לניתוק בין הורה לילדיו.

לפרטים נוספים – משמורת ילדים עו"ד ורד לוי

 

כיום יש שלושה סוגי משמורת נפוצים:

  • משמורת ילדים אצל הורה בודד: במסגרת משמורת זאת הילדים יהיו בחזקתו של הורה אחד שייקבע על פי הוראת בית המשפט, בית המשפט יכול לקבוע כי האב או האם יקבלו משמרות בלעדית על הילד וכן בסמכותו לקבוע את הסכמי הראייה הראויים בעיניו עם ההורה השני.
  • משמורת משותפת: במסגרת משמורת זאת יש חלוקה שווה באופן יחסי של האחריות על הילדים כאשר הם יגורו חלק מהזמן אצל האם וחלק מהזמן אצל האב, משמורת זאת הייתה חריגה יחסית בעבר אולם בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה בכמות התיקים שנגמרים במשמורת משותפת.
  • משמורת מפוצלת: במסגרת הסכם זה חלק מההורים נמצאים בחזקת האם וחלק מהילדים נמצאים בחזקת האב, משמורת זאת נחשבת לנדירה מאוד בפסיקה בישראל ולרוב היא מושפעת מדרישה של הילדים שנמצאים בגיל מבוגר מספיק כדי להחליט. כיצד נקבעת המשמורת?

 

כיצד בית המשפט קובע איזה הורה יקבל את המשמורת?

בבואו לפסוק בסוגיות משמורת בית המשפט לוקח בחשבון שיקולים רחבים, מתוך מטרה לשמור על טובת הילד בית המשפט בוחן איזה הורה יוכל לדאוג טוב יותר לילדיו ולוקח בחשבון את המסוגלות של ההורה ואת רצון הילד עצמו.

בית המשפט יכול לשמוע חוות דעת של מומחים כמו עובדים סוציאליים ופסיכולוגים לפני שהוא מקבל את ההחלטה ובמקרים רבים הוא מבקש לשמוע את דעתם.

כמו כן, במסגרת בחינת הרצון של הילד השופט יכול לשוחח עם הילד בדלתיים סגורות כדי להבין ממנו היכן הוא מעוניין להיות.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורכת דין הלנה שמחי מומחית בדיני משפחה וירושה
עו"ד משפחה הלנה שמחי - זמינה לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
גירושין על בסיס עילת בגידה

בן הזוג בגד בך? את לא יודעת מה לעשות? חרב עליך עולמך כי גילית שלאשתך יש מאהבת? בגידה היא עילה מוכרת מאוד לגירושין ולכן אולי

המדריך המלא למתגרש

.עתיד להתגרש? ובכן, ישנו הליך מקוצר אשר באמצעותו ניתן לקצר את ההליך עד לחודשיים ספורים. מהו ההליך? להלן המדריך המלא למתגרש עומד להתגרש? אתה ממש

איך להתגרש ולשמור על טובת המשפחה

אם גם אתם עמדתם לפני שנים ביחד מתחת לחופה והייתם בטוחים שהאיחוד ביניכם יימשך לעד, ברור מדוע לא פשוט לכם להשלים עם החלטה כמו גירושין.

עורך דין הסכם גירושין

הסכם גירושין הינו הסכם מחייב ומשפטי לכל דבר ועניין. על מנת שתוכלו לעבור את ההליך באופן מהיר ויעיל, להלן כל המידע לקראת החתימה על ההסכם,

המדריך המלא להסדרת מעמד בישראל

בעידן המודרני שבו אנחנו חיים יש לא מעט אנשים שבוחרים לחיות עם בני זוג שאינם ישראלים. יכולות להיות לכך לא מעט סיבות, כמו העובדה שהיום

מינוי אפוטרופוס

במצב אידיאלי כל אחד מאתנו אחראי למעשים שלו ויכול לקבל לגבי עצמו החלטות, אך כולנו יודעים שבחיים לא תמיד המצב הוא אידיאלי. לכן יש גם

אלימות בתוך המשפחה

אלימות בתוך המשפחה היא מכלול של עבירות קשות, חמורות ומורכבות ביותר, הנחשב לתחום משפטי עצום ונרחב העומד בפני עצמו ומערב בתוכו גורמי אכיפה ומוסדות ציבוריים