הטרדה מינית

אזרחים רבים במדינת ישראל מואשמים בהטרדה מינית על אף כי הם סבורים אחרת לחלוטין.

אחת מהבעיות המרכזיות היא חוסר הבהירות בכל הקשור להגדרה של מה נחשב להטרדה מינית? בטח בעידן שבו אנו עדים לנשים וגברים רבים אשר מתלוננים על הטרדה מינית בהיבטים רבים. לכן כדאי מאוד להבין מהי ההגדרה של הטרדה מינית וכיצד הטרדה מינית יכולה לבוא לידיי ביטוי.

ברגע שתסיימו לקרוא את המאמר הבא, תוכלו לדעת בדיוק מהי ההגדרה המדויקת של הטרדה מינית וכיצד היא באה לידיי ביטוי.

על מנת שתוכלו להתמודד בצורה ראויה ונכונה מול מקרים של הטרדה מינית חשוב מאוד שתפנו אל עורך דין פלילי על מנת שייצג אתכם מול רשויות החוק. לא פשוט להתמודד עם אישומים מהסוג הזה באופן עצמאי, ולכן חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי שמכיר את החוק על בוריו, וידע בדיוק מהו מקרה של הטרדה מינית וכיצד הוא בא לידיי ביטוי.

מרבית הנאשמים בהטרדה מינית הם אנשים נורמטיביים אשר עשו פעולה מסוימת שפורשה לא נכון על ידי הצד השני. לכן חשוב מאוד להבהיר היכן עובר הגבול, ומהם הצעדים שאתם יכולים לנקוט על מנת לנקות את שמכם ולחזור לשגרת החיים הרגילה שלכם. אישומי הטרדה מינית זה לא סוף העולם, ויש מה לעשות בנידון על מנת שתוכלו לחזור לשגרה תוך זמן קצר.

 

מהי הטרדה מינית על פי החוק?

ישנם מספר מעשים שעל פי החוק מוגדרים בתור הטרדה מינית, ולכן חשוב מאוד להכיר את אותם מקרים על מנת לנקוט משנה זהירות לגביהם. המעשה הראשון קשור לסחיטה באיומים על רקע מיני, כאשר אדם מסוים נסחט על רקע מיני – הסוחט עלול להיות מואשם בהטרדה מינית. המעשה השני קשור למעשים מגונים כלפי אדם מסוים שעלולים לגרום לו להיות מוטרד או לגירוי וסיפוק בניגוד לרצונו – גם במקרה הזאת המטריד עשוי להיות מואשם בהטרדה מינית. המעשה השלישי קשור להצעות מגונות שחוזרות על עצמן פעם אחר פעם למרות סירובו של המוטרד – גם במקרה הזה עלול המטריד להיות חשוף לאישום של הטרדה מינית.

המעשה הרביעי קשור להשפלה של אדם מסוים על רקע מיני, גם במקרה הזה האדם המשפיל עלול להיות חשוף לאישום של הטרדה מינית על ידי האדם המושפל. המעשה החמישי והאחרון שקבוע על פי החוק הוא התייחסות מבזה לנטיותיו המיניות של אדם מסוים או לאופי שבו הוא מתנהג על רקע מיני, גם במקרה כזה החוק מגדיר את המעשה בתור הטרדה מינית.

חשוב להבהיר כי רק במקרים שבהם הצד המוטרד מביע חוסר הסכמה עם המעשים, המקרה עלול להתפרש בתור הטרדה מינית. לכן הצד המוטרד אמור להוכיח כי הוא הביע חוסר הסכמה מובהק למעשים, ואילו הצד הנתבע יכול להוכיח כי המעשים נעשו בהסכמתם של כל אחד מהצדדים. לכן חשוב מאוד להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי שידע בדיוק אילו הוכחות ניתן להציג על מנת שלא להיות מואשם בהטרדה מינית.

מדובר בסיטואציה לא נעימה, שעלולה באופן טבעי להשליך גם על העתיד של הנתבע וחשוב מאוד לקחת את הנושא הזה בחשבון. ברגע ששוכרים את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה, תוכלו להיות עם ראש שקט ובידיעה מלאה כי עשיתם את מירב המאמצים על מנת לחלץ אתכם מהסיטואציה שנקלעתם אליה גם ללא כל הכנה מוקדמת.

 

הטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות

נושא נוסף שחשוב מאוד לתת עליו את הדעת היא מה נחשב להטרדה מינית תוך כדי יחסי מרות? דבר שהפך להיות נפוץ מאוד בשנים האחרונות. הטרדה מינית תוך כדי ניצול של יחסי מרות מתקיים כאשר צד מסוים נמצא בעמדת כוח כלפי הצד השני, והצד התוקף מנצל את הכוח שבידיו על מנת לגרום לצד האחר להסכים למעשים המוגדרים בחוק להטרדה מינית.

במקרה כזה המחוקק מבין כי ההסכמה בוצעה שלא ברצונו של האדם, רק מהפחד שמא האדם התוקף יפעיל את הכוח אשר בידיו. המחוקק אף מגדיל ואומר כי מדובר במקרה חמור יותר מאשר הטרדה מינית רגילה, שכן האדם הנתקף היה חסר אונים מהרגע הראשון ועד לסופו של המעשה.

 

העונש על הטרדה מינית על פי החוק במדינת ישראל

חשוב להבהיר כי הטרדה מינית היא אחת מהעבירות החמורות ביותר על פי בית הדין בישראל ובעולם כולו. בתקופות שונות בהיסטוריה הייתה ההטרדה המינית חלק אינטגרלי במקומות עבודה רבים, ולכן ישנו ניסיון רב להעלים את התופעה מהעולם על ידי החמרת הענישה בנושא. לכן חשוב מאוד להכיר את החוק על הטרדה מינית, ולהבין מהו העונש הצפוי לאדם אשר מואשם במעשה המוגדר בתור הטרדה מינית כלפי אדם אחר. כמו בכל דין, גם כאן חומרת המעשה עלולה להגביר בהתאם גם את חומרת הענישה – ולכן חשוב מאוד להבין מהן מדרגות הענישה הקיימות.

הענישה הבסיסית על מעשה של הטרדה מינית המוגדר באופן בסיסי יכול להגיע לעד שנתיים של מאסר בפועל. אך כאשר להטרדה המינית מתווסף גם ניסיון להתנכל לאדם המותקף, עונש המאסר יכול לגדול ולהגיע עד לארבע שנים בפועל.

בשנים האחרונות נפוצו גם לא מעט מקרים של הטרדות מיניות דרך רשת האינטרנט. אנשים רבים ברחבי הרשת מפיצים חומרים רגישים של אנשים אחרים על מנת להשפיל אותם, דבר שהמחוקק רואה בחומרה רבה. במקרה שבו מפורסם חומר בעל אופי מיני של אדם מסוים ללא הסכמתו ברחבי הרשת, המחוקק יכול להטיל עונש של עד חמש שנות מאסר בפועל. העונש הגבוה ביותר הקשור לתחום של הטרדה מינית.

 

מהי החשיבות של פנייה אל עורך דין פלילי בהקשר של הטרדה מינית?

ברוב המקרים שבהם אדם מואשם בהטרדה מינית מדובר במילה של הנתקף אל מול מילה של התוקף לכאורה. לכן חשוב מאוד לפנות אל עורך דין פלילי על מנת שייצג אתכם בצורה נאמנה וידע להסביר את השתלשלות האירועים. התמודדות עצמאית מול התובע ומול עורכי דינו עלולים לחשוף אתכם ללחצים רבים שיגרמו לכם שלא להגיד את מה שבאמת קרה בפועל. לעיתים נתבעים אף נתנו הודאות שווא שאינן עלו בקנה מידה אחד עם מה שקרה בפועל.

לכן חשוב מאוד שלא תתמודדו עם האשמות על הטרדה מינית לבדכם! ברוב המקרים האדם הממוצע אינו יודע מה נחשב להטרדה מינית על פי החוק, ומה הוא יכול לטעון על מנת לנקות את שמו. רק איש מקצוע אשר מכיר את תחום ההטרדה המינית על בוריו ידע מה לעשות על מנת שתוכלו להחזיר את חייכם בחזרה לשגרה.

גם אם הכול נראה באותה הנקודה שחור, ואינכם מצליחים למצוא את המקום הטוב עבורכם – אסור לכם להרים ידיים! עורך דין פלילי ידע בדיוק מה לעשות על מנת להפוך את ההחלטה ולגרום לכך שתוכלו להחזיר את החיים שלכם בחזרה למסלולם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפנות אל עורך דין פלילי אשר ילך אתכם יד ביד כל הדרך עד אשר תוכלו לחזור לשגרה שלכם ללא כל דחייה.

 

הטרדה מינית

הטרדה מינית הינה התנהגות עם פן מיני שנכפית על אדם אחר ופוגעת בו. ישנם כמה מצבים אשר מבחינת החוק, מוגדרים כהגדרה מינית:
ביצוע של מעשים מגונים
הטרדה ע”י הצעות מיניות לאדם שלא מעוניין בהן.
איום עם פן מיני, לצורך סחיטה של אדם כלשהו.
הפגנת יחס משפיל או מבזה עם מסרים מיניים כלפי אדם, בניגוד לרצונו.
הפצת צילום או פרסום של אדם, המכיל מסרים מיניים, לצורך השפלתו.

הטרדה מינית מביאה עמה המון קלון ופגיעה בשמו הטוב של האדם שביצע אותה. בנוסף, היא עשויה לגרום לנזקים נוספים עבורו, כגון: , כגון: איבוד מקום התעסוקה והפרנסה, העמדתו לדין, עונש של שנות מאסר בפועל, תביעה אזרחית שתובילו לנזק כספי גדול ועוד.

המוטרד עשוי להיות גבר או אישה, אשר בוצעה כלפיהם בכפייה הטרדה מינית ובאותו אופן גם המטריד, עשוי להיות גבר או אישה, אשר הטרידו מינית אדם באופן כפייתי ובניגוד לרצונו.

ככלל, הקורבן שעבר הטרדה מינית יכול להגיש תביעה אזרחית לשם קבלת פיצויים בגין ההטרדה. החוק קובע גם כי קיימת זכות לאדם שהוטרד מינית להגיש תביעה לקבלת פיצוי כספי, גם במידה ולא הוכח נזק. הסכום המקסימאלי שאותו ניתן לתבוע ללא הוכחת נזק, עשוי להגיע ל כ120,000 ₪.

החוק מטיל עונשים מרתיעים על אנשים שהטרידו מינית ונוקט באמצעי פעולה בכדי למגר תופעות של הטרדה מינית ככל הניתן. בפרט, מטיל החוק על מעסיקים את החובה לנקיטת דרכי מניעה של הטרדה מינית במקום העבודה.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין פלילי סיוון כהן

עו”ד פלילי – סיוון כהן

שמי סיוון כהן ואני עורכת דין פלילי בעלת תואר ראשון במשפטים LL.B. ותואר שני בהצטיינות, שניהם באוניברסיטת בר אילן. התחלתי את דרכי בתחום המשפט הפלילי עוד בהיותי סטודנטית במשרד עריכת דין מוכר עד לפתיחת משרד עו"ד פלילי עצמאי. משנת 2011 אני מנהלת משרד עורכי דין פרטי ומעניקה שירות מקצועי בתחום הפלילי. המשרד שלנו נותן ליווי צמוד לקהל הלקוחות שלנו משלב החקירה ועד לתום ההליכים. הליווי כולל בתוכו: ייצוג בהליכי מעצר, ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים ועוד. המשרד שלנו מעניק את השירות המקצועי והמסור ביותר לכל לקוחותינו.

או השאירו פרטים בטופס ❯

מידע נוסף סביב הנושא

תקיפה מינית

ההגדרה של תקיפה מינית והצורה שבה התרבות והחוק מתייחסים לנושא השתנתה באופן ניכר לאורך השנים וממשיכה להשתנות בימים אלו. ההגדרה הזו משתנה בין תרבויות שונות

ביצוע מעשי סדום – עונש

עבירות מין נמנות עם העבירות הפליליות החמורות ביותר שעבריין יכול לבצע. מערכת המשפט במדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לעבריינים שנמצאים אשמים בביצוע עבירות מין, בניסיון

הפצת סרטון מיני באינטרנט

כניסתו של האינטרנט אל חיינו לפני כמה עשורים הביאה איתה, אמנם, לא מעט דברים חיוביים, אך לצידם ניתן להבחין בקלות גם בלא מעט תופעות שליליות

עבירות מין במחשב – עונש

מהרגע שבו רשת האינטרנט נכנסה לחיינו, הם השתנו מן הקצה אל הקצה. פעולות שנדמה היה שלא נוכל לבצע לעולם מתבצעות היום בלחיצת כפתור, ונפתחו בפנינו

מעשה מגונה בפומבי – עונש

ישנם מעשים שעשייתם במרחב הציבורי מהווה עבירה חמורה על החוק. מעשה מגונה בפומבי נמנה עם סוגי המעשים האלה, והוא כולל פעולות שמתבצעות לשם גירוי, פרובוקציה,

מעשה מגונה בפומבי

בעולם שלנו קיימים כל מיני קודי התנהגות, שעליהם אנחנו צריכים לשמור על מנת לעמוד בסטנדרטים הנורמטיביים של החברה. לצד קודי התנהגות אלו, שהם מעין חוקים

חוק התיישנות בעבירות מין

חוק ההתיישנות נועד למנוע מצב שבו אדם יגיש תביעה נגד אדם אחר בגין חוב או עוולה, לאחר שנים רבות של שתיקה. באופן כללי, התיישנות נכנסת

עבירות מין במחשב

עם הקטגוריות הבעייתיות יותר של עבירות פליליות בישראל ניתן למנות עבירות מין. עבירות מין הן כל פגיעה בזולת שהיא בעלת מאפיינים מיניים. בעידן המודרני, עבירות

עבירות מין במשפחה

עבירות מין במשפחה הן מעשים של פגיעה מינית המתבצעים בתוך התא המשפחתי. אלו הן עבירות פליליות אשר פוגעות באופן חמור ביותר בביטחונם האישי ובצנעתם של

עבירות אונס – עונש

עבירות אונס ידועות בחוק העונשין בישראל בתור “עבירות אינוס”. אלו הן עבירות פליליות חמורות ביותר, אשר במסגרתן מתבצעת בעילת אישה ללא הסכמתה המפורשת. בין אם

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
עורך דין פלילי סיוון כהן
חבל שתשלם מחיר כבד! שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.