מה ההבדל בין עבירת רצח להמתה?

תוכן עניינים
עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ

הנושא של עבירות רצח והמתה שונות הינו מורכב מכפי שנהוג לחשוב, ולכן הוא מחייב את ההתייעצות עם בעלי מקצוע.

באמצעות התייעצות עם עורך דין, אפשר להיערך טוב יותר לניסוח כתב הגנה או תביעה בגין עבירות כאלה ואחרות

היכרות עם המאפיינים השונים של עבירות רצח לעומת המתה יכולה להיות דרך טובה לממש את הזכויות הקבועות בחוק. בגלל שיש הבדל בין העונש על כל סוג של עבירה, כדאי להבין את המשמעות של כתב האישום. במידת הצורך אפשר גם להתייעץ עם עורך דין מקצועי, שמכיר את תחום הפלילים ויש לו מספיק ידע וניסיון על מנת לשמור על האינטרסים של הלקוחות המיוצגים אצלו.

העניין מעט מסתבך כאשר מביאים בחשבון את הרפורמה בעבירות רצח והמתה. עד שנת 2019 למשל היו נהוגות במשפט הפלילי שלוש עבירות המתה שהן רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות. בנוסף, עד אז התבסס החוק על "כוונה תחילה". מאז החוק שונה והורחב גם למצב של גילוי אדישות וגם לקביעת הבדלים בין עבירות המתה שונות.

 

מה מאפיין עבירת רצח?

רצח מדרגה 2, שמכונה גם עבירת רצח, מגלם בתוכו עונש של עד מאסר עולם. בשביל לקבוע את מנעד העונש בודקים את נסיבות העבירה ומתייחסים אל פסקי דין תקדימיים ורלוונטיים. בפועל, מה שמאפיין עבירת רצח זה מעשה שנעשה בכוונה או באדישות. ברוב המקרים, אלו למשל נסיבות של דקירה למוות במהלך קטטה, תאונת דרכים תחת השפעת סמים או אלכוהול וכן הלאה.

 

מה מאפיין עבירת המתה?

המשמעות של עבירת המתה היא שהרצח בוצע בנסיבות קלות יותר, שמפחיתות את האשמה לכאורה של החשוד. כאן העונש המקסימאלי הוא עד 20 שנות מאסר ובמקרים של המתה לאחר התעללות הוא נקבע לעד 15 שנות מאסר. כמו כן, החוק קובע נסיבות מקלות שלגביהן אפשר להתייעץ עם עורך דין פלילי.

 

מהי המתה בקלות דעת?

המתה בקלות דעת היא עבירה שמקבילה לגרימת מוות ברשלנות ולכן דינה הוא גם כן עד 12 שנות מאסר. זו עבירה שבה אפשר להאשים אדם אם לא הייתה לו כוונה לפגוע, אבל היה צפוי שמקרה כזה עלול להתרחש ואף מצופה היה ממנו למנוע אותו. לרוב, זה כולל תאונות חמורות או מכה שמטרתה לפצוע – בעוד בפועל היא גורמת להמתה.

 

מהי עבירת רצח בנסיבות מחמירות?

רצח בנסיבות חמורות הוא רצח מדרגה ראשונה ולכן גם העונש בגינו הוא הגבוה ביותר. כאן צריך להוכיח שאותו אדם גרם בכוונה לרצח, או לחילופין פעל באדישות למותו של אדם אחר. יתרה על כך, החוק קובע שחובה לגזור על אותו אדם מאסר עולם במקרים מסוימים: החל ממעשה שבוצע ממניע גזעני, דרך פגיעה בקורבן ילד או חסר ישע ועד רצח שבוצע בסיכון של אנשים נוספים.

 

שופט מרכזי

עריכת דין פלילי
עורך דין פלילי סיוון כהן - איתך לאורך כל הדרך!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין פלילי סיוון
עו"ד פלילי סיוון כהן - זמינה לייעוץ
לייעוץ עם סיוון חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
האזנות סתר

בתור בני אדם, אנחנו מנהלים שיחות כאלו ואחרות עם גורמים שונים כגון האנשים הקרובים אלינו,

קרא עוד »
מעשה סדום

עבירת מעשה סדום המוגדרת בתור סעיף 347, לחוק נחשבת בספר החוקים בתור אחת מהעבירות החמורות

קרא עוד »